Budowa altany

Rozpoczęcie prac związanych z budową altany.

Wpis dotyczy wykonania montażu altany na Rynku Miejskim w Kazimierzy Wielkiej. O projekcie, pomysłach, materiałach i funkcjonalności tego zadania pisaliśmy we wpisie Altana miejska w Kazimierzy Wielkiej. Polecamy przeczytać również ten wpis.

Każda konstrukcja powinna zostać przymocowana do podłoża w taki sposób, aby jej stabilność i odporność na warunki atmosferyczne była jak największa. Zanim jednak przejdziemy do montażu konstrukcji należy przygotować podbudowę. A zanim ją przygotujemy, należy wyznaczyć miejsce montażu.

Dlatego prace rozpoczęliśmy od wytyczenia miejsca montażu i zabezpieczenia terenu wokół budowy. Projekt zagospodarowania przestrzennego zakładał, że altana będzie usytuowana na placu rynku miejskiego wykonanego z płyt granitowych. Przy użyciu lasera krzyżowego 360 stopni, ustaliliśmy wszystkie punkty startowe oraz wysokość terenu.

Jest to czynność bardzo ważna, posiadając dokładne zwymiarowanie terenu wykonaliśmy słupy altany w taki sposób, aby zniwelować różnicę wysokości. Ustaliliśmy również, że nie będzie żadnych przeszkód montażowych.

Wytyczenie placu budowy

Budowa altany – przygotowanie podbudowy

W przypadku altany miejskiej na rynku w Kazimierzy Wielkiej, była konieczność wykonania punktowych fundamentów betonowych, usytuowanych pod granitowymi płytami.

Oznaczało to, że ułożone wcześniej płyty należy usunąć aby dostać się do podłoża. Po wycięciu spoin oraz oczyszczeniu miejsca cięcia, przy użyciu przyssawki elektrycznej usunięte zostały wszystkie niezbędne płyty.

Następnie wykonane zostały odwierty w gruncie w których zainstalowane zostało użebrowanie zbrojeniowe z prętów stalowych. Przy użyciu pompy do betonu, ułożony został beton B30 W8.

W ten sposób pod każdą nogą konstrukcji powstał punktowy fundament betonowy na głębokość 120 cm.

Kolejnym krokiem po utwardzeniu betonu było ponowne ułożenie płyt granitowych oraz wykonanie spoin pomiędzy nimi.

Tak oto powstała solidna podbudowa pozwalająca na bezpieczne posadowienie altany.

Budowa altany – montaż konstrukcji

Montaż konstrukcji rozpoczęliśmy od wykonania otwornicą diamentową, otworów w płytach granitowych. Dzięki temu przy wierceniu w betonie punktów mocowania stalowych konsol montażowych, nie musieliśmy się obawiać, że granit pęknie. Ponadto, precyzyjnie wytyczone punkty mocowania zawsze przyspieszają późniejsze etapy montażu. Podając wodę z hydronetki chłodzone wiertło diamentowe z łatwością przewierciło się przez płyty.

Gdy przedostaliśmy się przez granit, pogłębiliśmy odwiert na głębokość 60 cm i przy użyciu kotwy chemicznej, zainstalowaliśmy wykonane ze stali nierdzewnej konsole montażowe do słupów. Dbając o estetykę całego przedsięwzięcia, nie zdecydowaliśmy się na zastosowanie kotw typu H lub U mocowanych do boku słupa. Zastosowane zostało rozwiązanie mocowane do słupów od dołu. Dzięki temu woda opadowa nie zbiera się między stalą a drewnem. Konsol nie widać, więc słupy są idealnie wykończone.

Kolejny etap, to montaż szkieletu konstrukcji. Precyzyjnie wykonany szkielet, opracowany na naszym centrum obróbczym CNC marki Seron, to kluczowy element powodzenia każdego montażu. Wszystkie gniazda, rowki, zamki montażowe powstają na etapie produkcji. Co znacząco skraca czas potrzebny na montaż. Po osadzeniu słupów na konsolach stalowych, pozostałe elementy za koleją umieszczane są w miejscach dla nich przeznaczonych. Idealne kąty cięcia i przygotowane otwory pod śruby, powodują, że spinanie ze sobą poszczególnych elementów jest łatwe i intuicyjne.

Pierwszy dzień montażu został zakończony na tym etapie.

Kolejnego dnia nastąpił montaż wypełnienia dachu oraz ścian. Dołożone zostały również ozdobne słupy wystające nad dach całej altany.

Po umieszczeniu płyt drewnianych oraz szkła na swoich miejscach każda krawędź styku została wypełniona silikonem odpornym na warunki UV. Po utwardzeniu spoin wypełnienia stanowią jednolitą bryłę konstrukcyjną przenoszącą wspólnie całe obciążenia statyczne oraz dynamiczne oddziaływujące na altanę.

Niestety nie obeszło się bez wpadki. Podczas montażu szyby w lewej elewacji uszkodziliśmy szybę. Na szczęście dzięki szybkiej reakcji naszego dostawcy szkła, nowa szyba została w trybie ekspresowym dostarczona do nas i umieszczona w konstrukcji.

Zakończenie montażu

Drugiego dnia od rozpoczęcia, zakończyliśmy montaż instalując rynny, ławki i wykonując wszelkie zaprawki lakiernicze.
Na rozpoczęciu Dni Kazimierzy Wielkiej altana już spełniała swoją funkcję. Budowa altany zakończona została 15 lipca 2023 r.

Od podpisania umowy do zakończenia realizacji zadania upłynęło dwa i pół miesiąca. Altana pięknie zdobi Rynek Kazimierzy Wielkiej i wiemy, że spełnia swoje funkcje w stu procentach.

Więcej wzorów altan i zadaszeń tarasowych możecie obejrzeć w zakładce Strefa Portfolio

 Możecie również skontaktować się z naszym Przedstawicielem Handlowym