częściowe zadaszenie tarasu

Budowa tarasu krok po kroku.

Kiedy już zdecydujemy się na budowę tarasu, chcemy jak najszybciej cieszyć się wymarzoną strefą relaksu. Jednak aby wypoczynek był komfortowy, a sam taras służył nam przez lata, koniecznie jest przejście przez kilka etapów pracy. Droga na skróty nie jest oczywiście wskazana, a próby przyspieszenia całego procesu mogą przynieść niepożądane skutki. Jak zatem wygląda budowa tarasu krok po kroku?

Projekt tarasu, czyli działania na start.

Przed rozpoczęciem pracy nad przygotowaniem materiałów niezbędnych do budowy, musimy dobrze poznać Twoje potrzeby i oczekiwania. W końcu od tego, jak chcesz spędzać czas na tarasie, zależeć będzie jego ostateczny wygląd. Czasami zdarza się, że wstępny zamysł naszych klientów ewoluuje pod wpływem nowych pomysłów i propozycji. Na stworzenie i wycenę projektu od momentu poznania się i rozmowy potrzebujemy zwykle około 6 dni.

Produkcja materiałów, czyli działania przed montażem.

Przygotowanie materiałów do budowy tarasu to zdecydowanie najdłuższy etap prac. W pierwszej kolejności drewno konstrukcyjne musi zostać odpowiednio rozkrojone. Następnie poddajemy je frezowaniu (obróbce skrawaniem) i usuwamy z niego wszelkie uszkodzenia i niedoskonałości. Po szlifowaniu malujemy konstrukcję jedną warstwą impregnatu oraz trzema lub czterema warstwami farby, by na końcu zainstalować na niej elementy montażowe. Wszystkie te etapy są czasochłonne i wymagają bardzo dokładnej kontroli. Dlatego też długość trwania tego procesu jest uzależniona od wielkości tarasu i może wynieść nawet około 21 dni.

Warto podkreślić, że praca nad produkcją materiałów wymaga czasu i nie należy jej przyspieszać. W końcu wpływa ona na stabilność konstrukcji, szybkość montażu, wygodę korzystania z tarasu i odporność na warunki pogodowe. Wszystkie prace wykonujemy ręcznie, wielokrotnie mierząc odległości i głębokości cięć oraz regularnie kontrolując jakość materiałów. Wszystkie etapy opisaliśmy bardzo szczegółowo tutaj: Proces produkcji.

Montaż tarasu – czyli budujemy Twoją strefę relaksu.

Przyszedł czas na montaż. Drewniany taras może być postawiony na różnych rodzajach podłoża. Sprawa jest względnie prosta w przypadku płyty betonowej i kostki brukowej – jeśli taki rodzaj podłoża jest oczyszczony i stabilny, w zasadzie można przejść do montowania. W przypadku gruntu rodzimego konieczne jest z kolei wykonanie dołków pod bloczki betonowe, na których zostaną umieszczone bloczki fundamentowe.

Oczywiście każda konstrukcja – pergola tarasowa czy zadaszenie tarasu – musi być odpowiednio przymocowana do podłoża. Sposób mocowania zależy od kilku czynników, które wymieniamy w innym naszym artykule: Jak zrobić fundamenty pod zadaszenie. Sam proces montowania konstrukcji nie jest bardzo czasochłonny i powinien zająć około 1-2 dni.

Budowa tarasu – podsumowanie

Zanim przed Twoim domem powstanie taras, konieczne jest przejście przez kilka etapów – od stworzenia projektu, po obróbkę materiałów, aż po przygotowanie podłoża i postawienie wybranej konstrukcji. Czas trwania tego procesu jest uzależniony od wielkości obiektu i poziomu jego zaawansowania – standardowo powinien wynieść ok. 30 dni. Chcesz, by Twój taras został wykonany profesjonalnie i gwarantował błogi wypoczynek przez wiele długich lat? Skontaktuj się z nami – chętnie doradzimy Ci w każdej kwestii związanej z tym tematem!

Sprawdź również kilka naszych realizacji aby zobaczyć jak wygląda efekt finalny.

Zadaszenie tarasu

Altana

Zadaszenie narożne pergola