Co wybrać? Zadaszenie, altanę, markizę? | Nowoczesna pergola
nowoczesne zadaszenia tarasowe

Co wybrać – zadaszenie tarasowe, altanę czy markizę?

Konstrukcje montażowe są pierwszym czynnikiem, który nada Twojemu zadaszeniu tarasowemu stylu i przytulności. Niektóre zadaszenia można przymocować do ściany zewnętrznej lub dachu, podczas gdy inne mogą stać samodzielnie dzięki konstrukcji słupków. Duże markizy wymagają mocniejszych wsporników i ram, aby utrzymać ciężar konstrukcji i tkaniny, która sprawi, że taras będzie przyjemniejszy.

Instalacja altany lub zadaszenia tarasowego — wybór miejsca

Bez względu na to, gdzie zainstalujesz nową altanę czy zadaszenie tarasowe, musisz upewnić się, że ściany są wystarczająco mocne, aby utrzymać jej ciężar, a wsporniki można odpowiednio zakotwiczyć, aby utrzymać markizę lub tkaniny dekoracyjne na miejscu. Należy pamiętać, że po rozłożeniu markiza może wywierać dodatkowy nacisk i ciężar na ścianę. Zastanów się również nad wysokością i rzutem ściany. Czy jest wystarczająco wysoka, aby zmieścić markizę? Jak daleko ma wystawać od ściany?

nowoczesna pergola zadaszona drewniana

Ważną kwestią do rozważenia jest również rodzaj wybranej markizy lub zadaszenia

Szukasz markizy zwijanej, stałej lub stacjonarnej altany z zadaszeniem? Chociaż każdy model ma swoje zalety, chowane markizy pozostają bardzo popularne wśród właścicieli domów i są szczególnie przydatne na tarasach. Dzięki swojej uniwersalności pozwalają regulować ilość cienia lub światła słonecznego za pomocą pilota.

Markizy stałe lub altany stacjonarne i zadaszenia tarasowe są również powszechnie stosowane do tarasów. Skutecznie segmentują przestrzeń, co jest świetne, jeśli chcesz stworzyć osobny obszar na przykład na grilla.

Konstrukcja zadaszenia tarasowego i altan

Najczęściej stosowanym materiałem jest aluminium. Wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne. Inne cechy, które należy wziąć pod uwagę, to materiały i opcje pokrycia dachu (np. dach aluminiowy w porównaniu z wodoodporną tkaniną, która nie blaknie).

Wielkość Twojego tarasu

Jeśli masz małe patio lub taras, weź pod uwagę dostępną przestrzeń i meble ogrodowe, które chcesz umieścić. Jeśli chcesz mieć otwartą przestrzeń bez tworzenia wydzielonych elewacji, wysuwana pergola ścienna lub wisząca markiza to dwie doskonałe opcje. Tylny wspornik można zamontować na ścianie lub suficie za pomocą przednich słupków, aby utrzymać konstrukcję mocno zakotwiczoną.

Markiza czy zadaszenie tarasu?

Jeśli masz duże patio, rozważ zamontowanie markizy chowanej na stałe. Jej solidna, pochyła konstrukcja i zmotoryzowany dach zapewniają większe pokrycie niż inne modele markiz składanych. Możesz też sprawdzić nasze realizacje zadaszeń tarasowych i przekonać się, że to również dobre rozwiązanie. Zadaszenie tarasu jest również dobrym rozwiązaniem, jeśli masz małe patio, lub jeśli nie spędzasz dużo czasu na zewnątrz. Dzięki zadaszeniu tarasu możesz z góry określić, która powierzchnia patio wymaga największej ochrony i odpowiednio ją zamontować.

Łącz kilka opcji zadaszeń tarasowych i markiz

Podwórka i większe tarasy zapewniają większą swobodę i pozwalają połączyć kilka różnych opcji markiz na patio, takich jak markizy okienne, wysuwana pergola lub zadaszenie na pilota wokół zestawu jadalnego i altana z zadaszeniem wokół basenu, lub nad nim. Możliwości są nieograniczone!

altana wolnostojąca ze szkłem
Poziom prywatności i personalizacji

Niektórzy ludzie doceniają zalety posiadania zasłon lub paneli bocznych dla większej prywatności, lub personalizacji swojego podwórka (na przykład werandy wejściowej), co zmienia aspekt architektoniczny i wygląd całej altany. Panele mogą również pełnić funkcję osłony w zależności od kierunku słońca, gdy potrzeba więcej cienia.

Jeśli mieszkasz na wsi, gdzie latem pojawia się dużo komarów i owadów, możesz rozważyć wybór altany lub werandy, która oferuje opcjonalne zasłony i ekrany.

Przed zakupem altany lub zadaszenia tarasowego rozważ powyższe punkty, aby upewnić się, że otrzymasz zadaszenie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Ale niezależnie od tego, jaką osłonę przeciwsłoneczną wybierzesz, możesz mieć pewność, że przedłuży ona żywotność Twojej przestrzeni na zewnątrz i ochroni Cię przed niesprzyjającymi warunkami pogodowymi.