Jak odświeżyć taras i zadaszenie z drewna? Poradnik.
taras z bankirai kolor

Jak odświeżyć taras?

Przywróć swój taras do życia! Poradnik odświeżania drewnianego tarasu i zadaszenia.

Twój taras jest miejscem, gdzie spędzasz wiele przyjemnych chwil z rodziną i przyjaciółmi. Jednak, aby cieszyć się jego pięknem przez wiele lat, musisz zadbać o jego regularne konserwacje. Dzisiaj pokażemy Ci, jak odświeżyć drewniany taras i zadaszenie, aby zachowały one swoją urodę i trwałość. Warto wiedzieć, że konserwacja deski tarasowej drewnianej, przeprowadzana dwa razy w roku, to klucz do długotrwałego użytkowania tego miejsca.

Kroki do odświeżenia drewnianego tarasu:

1. Mycie przy użyciu myjki ciśnieniowej:

Pierwszym krokiem jest dokładne umycie tarasu przy użyciu myjki ciśnieniowej. To pozwoli usunąć wszelkie zabrudzenia, glony i kurz, które gromadzą się na desce tarasowej. Pamiętaj, aby trzymać myjkę ciśnieniową w odpowiedniej odległości od deski, aby uniknąć uszkodzeń.

2. Dosychanie po myciu:

Po umyciu tarasu pozwól mu dokładnie wyschnąć. To ważny krok, ponieważ wilgotne drewno nie przyjmie oleju w odpowiedni sposób.

3. Nałożenie nowej cienkiej warstwy oleju:

Kiedy deska tarasowa będzie sucha, możesz przejść do nanoszenia nowej warstwy oleju. Wybierz specjalny olej do drewna tarasowego, który zapewni ochronę przed wilgocią i promieniowaniem UV. Nanieś olej równomiernie na całą powierzchnię deski, używając pędzla lub wałka.

4. Zebranie nadmiaru oleju z deski:

Po nałożeniu oleju, poczekaj kilka minut, aż zostanie on wchłonięty przez drewno. Następnie użyj czystej szmatki lub gąbki, aby usunąć nadmiar oleju z deski. To ważne, aby uniknąć efektu kleistej powierzchni.

5. Konserwacja przez cały rok:

Konserwacja tarasu to proces, który trwa przez cały rok. Regularnie usuwaj liście, gałęzie i inne zanieczyszczenia z powierzchni tarasu. Unikaj też przekładania ciężkich mebli po desce, aby uniknąć uszkodzeń.

Odświeżanie zadaszenia tarasu

Zadaszenie tarasu także wymaga regularnej konserwacji, aby zachować swój urok i trwałość.

1. Umycie konstrukcji:

Rozpocznij od dokładnego umycia konstrukcji zadaszenia, usuwając wszelkie zabrudzenia i zacieków. Myjkę ciśnieniową można ponownie wykorzystać, ale pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości od drewna.

2. Usunięcie łuszczącej się powłoki:

Jeśli zadaszenie ma łuszczącą się powłokę lakieru, konieczne będzie jej usunięcie. Użyj szlifierki lub skrobaka, aby usunąć stare lakierobejce.

3. Malowanie pędzlem:

Nanieś nową warstwę lakierobejcy pędzlem, najlepiej tym samym produktem, którym zadaszenie było pierwotnie pomalowane. Pamiętaj, że malując kolorową lakierobejcą, każda kolejna warstwa przyciemni kolor konstrukcji.

 

Podsumowanie

Zadbaj o regularne odświeżanie zarówno drewnianego tarasu, jak i zadaszenia, a będziesz cieszyć się pięknem i funkcjonalnością tych przestrzeni przez wiele lat. Konserwacja drewna może być łatwa i satysfakcjonująca, a efekty widoczne są na każdym kroku. Pamiętaj, że dbając o swoje drewno, odwdzięczy się ono pięknym wyglądem i trwałością.