dom z nowoczesną altaną

Nowoczesne altany ogrodowe – pomysły i inspiracje

Altana ogrodowa kojarzy się wielu osobom z niewielkim, drewnianym obiektem wybudowanym na planie kwadratu i służącym do odpoczynku w ciepłe, letnie dni. Choć obiekty w takim stylu nadal są bardzo popularne, trudno nie zauważyć zmian zachodzących w naszych ogrodach. Coraz częściej spotykane są nowoczesne, bardziej zaawansowane altany z wydzielonymi strefami funkcjonalnymi.

Czym wyróżnia się nowoczesna altana ogrodowa?

Przede wszystkim wyglądem i materiałami wykorzystanymi do jej zbudowania. W przeciwieństwie do klasycznych altan, te nowoczesne rzadko posiadają dwu- lub czterospadowy dach wypełniony całkowicie drewnem. Trendem wybijającym się w ostatnich latach jest tworzenie jasnych i otwartych przestrzeni. Opcja ta jest możliwa dzięki płaskim dachom ze szklanym wypełnieniem oraz wykorzystaniu szkła również w przypadku ścian (wszystkich lub tylko tych wybranych).

Połączenie drewna konstrukcyjnego oraz szkła sprawia, że nowoczesna altana zupełnie nie przypomina swojej tradycyjnej wersji. Inna jest także jakość przebywania w takim obiekcie – szkło zapewnia bowiem dopływ naturalnego światła do wnętrza, a ponadto umożliwia podziwianie ogrodu i doglądanie bawiących się w ogrodzie dzieci. Jest także najlepszym materiałem do ochrony altany przed wiatrem lub deszczem, co świetnie się sprawdza w trakcie organizacji uroczystości lub imprez. Różnorodne przykłady projektów znajdziesz w naszej Strefie Portfolio: nowoczesna altana.

Rośliny na taras – jakie wybrać?

Zdania na temat sztucznych roślin są podzielone. Spora grupa osób uważa je za nieco tandetne, więc bez chwili zawahania wybiera żywą zieleń. W tym przypadku należy pamiętać o tym, że różne gatunki mają różne wymagania co do temperatury i nasłonecznienia. Dodatkowo część z nich ozdobi nasz taras jedynie w sezonie letnim. Dotyczy to większości gatunków kwiatów oraz roślin doniczkowych, które w odpowiednim czasie należy przenieść do domu (chyba że ozdabiają zamkniętą przestrzeń, np. nowoczesny ogród zimowy. Jeśli zależy Ci na zieleni bez względu na porę roku, rozwiązaniem są rośliny odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Do najczęściej wybieranych opcji należą: bluszcz, trzmielina Fortune’a, cyprysik groszkowy, golteria pełzająca oraz wszelkie gatunki iglaków z tują na czele

Nie tylko kwadrat – nowoczesne altany ogrodowe i ich kształty.

Nowoczesna altana może być oczywiście wybudowana na planie kwadratu lub prostokąta – tak jak zwykle ma to miejsce w przypadku tradycyjnego modelu. Rozwiązanie takie sprawdza się szczególnie w niewielkich ogrodach o prostej formie, gdzie teren nie zawsze pozwala na projektowe szaleństwa. Jednak możliwości jest zdecydowanie więcej, a jedną z ciekawszych jest altana z wydzielonymi strefami użytkowymi (zwykle w kształcie litery L lub zygzaka). Główna część obiektu służy wtedy jako strefa wypoczynku dla całej rodziny, inne mogą pełnić przykładowo funkcję kuchni, toalety, schowka, rowerowni lub kącika zabaw dla dzieci.

Aranżacja nowoczesnej altany – inspiracje

W przypadku altany, do budowy której zostało wykorzystane szkło, kwestia aranżacji jest niezwykle istotna – w końcu jej wnętrze jest widoczne i wpływa na estetykę całego ogrodu. Z tego względu warto postawić na meble, które będą spójne z pozostałymi elementami architektury ogrodowej. Świetnie sprawdzi się nowoczesny minimalizm, proste formy i stonowane kolory. Ciekawym pomysłem – również w duchu aktualnych trendów – jest przeniesienie do wnętrza altany domowego klimatu, a więc wykorzystania w aranżacji wygodnych sof i foteli, stojących lamp oraz kwiatów doniczkowych. Nowoczesne altany ogrodowe mogą być funkcjonalne.

Marzysz o nowoczesnej altanie, w której będziesz spędzać długie letnie popołudnia? Świetnie się składa, bo my nie boimy się wyzwań! Mamy na swoim koncie kilkaset RÓŻNYCH realizacji, które usatysfakcjonowały nawet najbardziej wymagających klientów. Dołącz do nich – napisz do nas!