zadaszenia pergole nowoczesne drewniane

Pergole i pergolki różnice.

Pergole i pergolki: Jakie są różnice i jakie zastosowania mają te konstrukcje

Pergole i pergolki to dwie różne konstrukcje ogrodowe, które często są mylone ze sobą. Oto różnice między nimi i przykłady ich różnych zastosowań:

Pergole i pergolki: opis

Pergola:

Konstrukcja: Pergola to duże, otwarte i zazwyczaj wolnostojące ramy lub konstrukcje, zwykle wykonane z drewna, metalu lub betonu. Mogą mieć jedno lub więcej podpór i belki na górze, które tworzą sufit. Często mają pionowe słupki, ale niekoniecznie.

Roślinność: Pergole często są pokryte pnączami, takimi jak winorośl, róża czy bluszcz, które rosną w górę i tworzą naturalny zacieniony tunel.

Zastosowania: Pergole są idealne do tworzenia zacienionych miejsc w ogrodzie, które chronią przed słońcem. Dlatego mogą służyć jako miejsce do odpoczynku, relaksu, czy nawet jako otwarta przestrzeń na posiłki i spotkania rodzinne.

Estetyka: Pergole są często ozdobione dekoracyjnymi elementami, takimi jak rzeźby czy kinkiety, co dodaje im estetycznego uroku.

Pergolka:

Konstrukcja: Pergolka to mniejsza i bardziej zwarta konstrukcja niż pergola. Zwykle ma jedną lub dwie podpory, belkę na górze i jest bardziej kompaktowa.

Roślinność: Pergolki są projektowane tak, aby były pokryte pnączami, które wspinają się po belce na górze i tworzą zacienienie oraz dekoracyjny efekt.

Zastosowania: Pergolki często są używane jako ozdoba w ogrodzie lub na tarasie. Dlatego mogą tworzyć urocze, zacienione kąty, które nadają się do odpoczynku i cieszenia się widokiem na otoczenie.Estetyka: Pergolki są zazwyczaj mniejsze i bardziej ozdobne niż pergole, co sprawia, że są idealne do podkreślenia estetyki ogrodu.

nowoczesny taras mały
nowoczesny taras mały

 

Podsumowanie

Podsumowując, pergole są większe, bardziej funkcjonalne i służą głównie do tworzenia zacienionych przestrzeni do relaksu i spotkań. Pergolki natomiast są mniejsze, bardziej ozdobne i bardziej skoncentrowane na estetyce. Dlatego wybór między nimi zależy od Twoich potrzeb i preferencji oraz dostępnej przestrzeni w ogrodzie.