drewniana pergola tarasowa w ogrodzie

Sztuczna trawa czy żywa roślinność?

Sztuczna trawa czy żywa roślinność – co wybrać na taras?

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań aranżacyjnych stosowanych na tarasach jest roślinność. Przydomową strefę relaksu ozdabiają z reguły kwiaty doniczkowe, miniaturowe drzewka oraz pnącza. Niektórzy decydują się również na sztuczne elementy roślinne, najczęściej w formie trawnika wyścielającego podłoże lub wysokich traw w doniczce. Na którą opcję warto się zdecydować?

Sztuczna trawa na taras – czy warto?

Sztuczny trawnik na tarasie jest dobrym pomysłem w przypadku osób, którym zależy na zieleni, ale nie mają ręki do żywych roślin. Rozwiązanie to jest odporne na działanie czynników atmosferycznych, a przez to bardzo trwałe. Często jest wykorzystywane jedynie na części powierzchni podłoża tarasu, pełniąc funkcję kącika zabaw dla dzieci lub wykładziny w strefie odpoczynku. Największą wadą sztucznej trawy jest z kolei… jej sztuczny wygląd. Z biegiem czasu będą widoczne na niej odgniecenia, co z pewnością nie wpłynie korzystnie na estetykę tarasu.

Nieco bardziej zbliżone do naturalnych odpowiedników są z kolei sztuczne rośliny doniczkowe. Największą popularnością cieszą się wysokie trawy, bluszcze i wiszące kwiaty. Dobrej jakości produkty zachowają piękny wygląd przez wiele lat, nie zdradzając swojego pochodzenia przed gośćmi.

Rośliny na taras – jakie wybrać?

Zdania na temat sztucznych roślin są podzielone. Spora grupa osób uważa je za nieco tandetne, więc bez chwili zawahania wybiera żywą zieleń. W tym przypadku należy pamiętać o tym, że różne gatunki mają różne wymagania co do temperatury i nasłonecznienia. Dodatkowo część z nich ozdobi nasz taras jedynie w sezonie letnim. Dotyczy to większości gatunków kwiatów oraz roślin doniczkowych, które w odpowiednim czasie należy przenieść do domu (chyba że ozdabiają zamkniętą przestrzeń, np. nowoczesny ogród zimowy. Jeśli zależy Ci na zieleni bez względu na porę roku, rozwiązaniem są rośliny odporne na niekorzystne warunki pogodowe. Do najczęściej wybieranych opcji należą: bluszcz, trzmielina Fortune’a, cyprysik groszkowy, golteria pełzająca oraz wszelkie gatunki iglaków z tują na czele

By zadbać o przestrzeń.

Jeśli Twój taras ma niewielką powierzchnię, warto dobrze przemyśleć dobór roślin i ich umiejscowienie. Stawianie dużych donic na podłożu mija się z celem i sprawia, że wymarzona strefa relaksu staje się nagle ciasna i nieustawna. Dlatego w takiej sytuacji warto postawić na tzw. pionowe ogrody, czyli roślinność zawieszoną na ścianach lub sznurkach. Dzięki temu taras będzie zielony, ale bez straty cennej przestrzeni.

Sztuczne rośliny czy żywa zieleń?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, choć zdecydowana większość osób zajmujących się aranżacją z pewnością będzie polecać Ci naturalną roślinność. Nie ma co ukrywać – to z reguły faktycznie lepsze rozwiązanie. Jednak projektując strefę relaksu, musisz kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami i poczuciem estetyki. Jeśli nie lubisz opiekować się roślinami, taras zapełniony żywą zielenią będzie Ci się kojarzył ze żmudną pracą, a nie odpoczynkiem. Zamiast niepotrzebnie się denerwować, postaw na sztuczne kwiaty o możliwie naturalnym wyglądzie lub zupełnie inne akcesoria ozdobne, np. makramy.