Wiata czy garaż murowany? Jakie są rodzaje konstrukcji?
wiata przyścienna garaż i ganek nad drzwi

Wiata czy garaż murowany?

Wiata czy garaż murowany: Wybór między tradycją a nowoczesnością

Budowa własnego garażu to ważny krok w życiu każdego właściciela pojazdu. Wybór pomiędzy klasycznym, murowanym garażem a nowoczesną wiatą garażową z drewna klejonego może okazać się trudnym dylematem. W tym artykule przyjrzymy się różnicom między tymi dwiema konstrukcjami oraz zastanowimy się, dlaczego w ostatnich latach wiele osób decyduje się na wiaty garażowe.

Wiata czy garaż murowany: jakie są różnice

Garaż murowany: Solidność i koszty

Garaże murowane są wyjątkowo solidnymi konstrukcjami, które od lat cieszą się popularnością. Ich główną zaletą jest trwałość i stabilność. Murowane ściany, solidne fundamenty oraz solidny dach to gwarancja ochrony pojazdu przed warunkami atmosferycznymi oraz potencjalnymi włamaniami.

Jednakże, budowa garażu murowanego wiąże się z wysokimi kosztami. Materiały budowlane, prace murarskie oraz projektowanie są znacząco droższe niż w przypadku wiaty garażowej. Oczywiście, garaż murowany może stanowić integralną część domu, co zwiększa jego wartość nieruchomości, ale jest to inwestycja wymagająca znacznego budżetu.

Wiaty garażowe z drewna klejonego: Nowoczesność i oszczędności

W ostatnich latach wiaty garażowe z drewna klejonego zyskały na popularności, a to z kilku ważnych powodów. Po pierwsze, są one znacznie tańsze niż garaże murowane. Drewno klejone jest materiałem trwałym i wytrzymałym, co sprawia, że wiaty są solidnym rozwiązaniem.

Ponadto, budowa wiaty garażowej jest znacznie prostsza i szybsza niż budowa garażu murowanego. To oznacza oszczędność czasu i mniejsze koszty pracy. W rezultacie, wiele osób decyduje się na wiaty garażowe jako alternatywę dla tradycyjnych garaży murowanych.

Możliwości rozbudowy i wielozadaniowość wiaty drewnianej

Jednym z atutów wiaty garażowej z drewna klejonego jest jej elastyczność. Tego rodzaju konstrukcję łatwo jest rozbudować w przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba. Możemy zacząć od prostego zadaszenia dla pojazdu i w miarę potrzeb rozbudować wiatę o dodatkową przestrzeń, na przykład na warsztat lub przechowalnię narzędzi. Co więcej, wiaty drewniane można wykorzystać do wielu innych celów. Oprócz funkcji garażowej, mogą stanowić doskonałe zadaszenie tarasu lub altany, tworząc przestrzeń do relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu

Rodzaje wiat jako konstrukcje mocowane do budynku i wolnostojące

Wiaty garażowe występują w różnych wariantach. Jednym z podziałów jest ich rodzaj konstrukcji.

Wiaty mocowane do budynku: Te wiaty są przylegające do domu lub innego budynku. Są bardziej osłonięte przed warunkami atmosferycznymi i łatwiejsze w dostępie.

Wolnostojące wiaty: To konstrukcje, które nie są połączone z żadnym budynkiem. Są bardziej uniwersalne i mogą być umieszczone w dowolnym miejscu na posesji.

Wybór między tymi dwoma rodzajami zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji, a także od dostępnej przestrzeni na działce.

 

Podsumowanie

Garaż murowany i wiaty garażowe z drewna klejonego to dwie różne koncepcje, każda z własnymi zaletami i wadami. Wybór pomiędzy nimi zależy od wielu czynników, takich jak budżet, dostępna przestrzeń, potrzeby i preferencje. W ostatnich latach wiaty garażowe zdobywają na popularności ze względu na swoją atrakcyjność kosztową, elastyczność oraz możliwość wykorzystania ich do wielu innych celów. Niezależnie od wyboru, warto dobrze przemyśleć swoje potrzeby i dokładnie zaplanować budowę, aby stworzyć idealne miejsce dla swojego pojazdu.

Jeżeli potrzebujesz wykonania konstrukcji wiaty garażowej kliknij w poniższy przycisk i skontaktuj się z naszym Doradcą Technicznym