zadaszenie tarasu czy altana porównanie

Zadaszenie tarasu czy altana?

Co jest lepszym rozwiązaniem?

Wraz z nadejściem cieplejszych dni coraz więcej osób myśli o zagospodarowaniu przestrzeni na swojej działce lub w ogrodzie. Idealnym miejscem na wypoczynek jest taras, który można zadaszyć lub wybudować altanę. Ale jak wybrać najlepsze rozwiązanie? Przedstawiamy kilka aspektów, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze.

Zadaszenie tarasu czy altana? – koszty inwestycji.

Jednym z pierwszych kryteriów, które warto rozważyć, są koszty inwestycji. Zadaszenie tarasu to zazwyczaj tańsze rozwiązanie, szczególnie jeśli mamy już gotowy taras. Pokrycie dachu może być wykonane z różnych materiałów, takich jak drewno, plastik, czy szkło, co wpłynie na koszt całej konstrukcji. Altana natomiast wiąże się z większą inwestycją, ale powoduje to więcej
przestrzeni do zagospodarowania. W przypadku budowy tak lekkiej budowli musimy uwzględnić koszt wykonania fundamentów, konstrukcji dachu, a także ewentualnego montażu ścianek. Wybór materiału może wpłynąć na różnice cenowe, jednak warto zwrócić uwagę na jego jakość i trwałość.

Zadaszenie tarasu czy altana? – wygoda użytkowania

Zadaszenie tarasu zapewnia osłonę przed słońcem i deszczem, pozwalając na korzystanie z tarasu przez większość czasu. Jest to wygodne rozwiązanie, gdyż taras jest często przyległy do domu, co ułatwia dostęp do niego. Przy odpowiednio skomponowanej zabudowie ścian oraz uzupełnieniu o dodatkowe elementy aranżacyjne. Stanie się miejscem ciepłym i przyjaznym. Funkcjonalność w zadaszeniu tarasu.

Altana to bardziej zamknięta przestrzeń, która może służyć jako miejsce spotkań towarzyskich, przechowywania mebli ogrodowych, czy nawet grillowania.
Zapewnia większą osłonę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i umożliwia pełną prywatność. Warto jednak pamiętać, że lokalizacja altany może wymagać dłuższego dojścia od domu.

Sprawdź nasz wpis Nowoczesne altany ogrodowe – pomysły i inspiracje i rozszerz swoją wiedzę.

Estetyka.

Oczywiście, aspekt estetyczny również ma znaczenie. Pokrycie dachu może być wykonane z materiałów, które doskonale wpasują się w wygląd Twojego domu. Dachy szklane w nowoczesnych konstrukcjach są rozwiązaniem funkcjonalnym i trwałym. Można je również łatwo dopasować do stylu ogrodu, tworząc harmonijną przestrzeń. Altana natomiast może stać się prawdziwą ozdobą ogrodu. W zależności od wybranego stylu, może mieć formę klasyczną, nowoczesną, lub bardziej rustykalną. Odpowiednio dobrany styl konstrukcji, zgodny z estetyką otoczenia będzie również stanowić swoisty punkt widokowy, który może stać się centralnym elementem ogrodu. W obecnych trendach, stosowanie nowoczesnych konstrukcji budynkach bardziej klasycznych ma na celu odświeżenie wizerunku przestrzeni. Taka nowoczesna konstrukcja jest też tańszym rozwiązaniem odmładzającym elewację czy ogród aniżeli całościowy remont.

Prace Konserwacyjne

Warto także zwrócić uwagę na konieczność przeprowadzania prac konserwacyjnych. Zadaszenie tarasu może wymagać mniej pracy w utrzymaniu, związane to jest z mniejszą ilością ścian do zagospodarowania oraz zwykle mniejszymi wymiarami. W przypadku altany, prace konserwacyjne mogą być nieco bardziej wymagające, zależnie od materiałów i konstrukcji.

Zmiana funkcji

Zadaszenie zwykle nie pozwala na dużą elastyczność w zmianie funkcji przestrzeni. Taras może być wykorzystywany jako miejsce do wypoczynku, spotkań towarzyskich, czy grillowania, jednak zmiana funkcji może być ograniczona przez brak pełnej ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Altana daje większą swobodę w tym zakresie – może być wykorzystywana jako miejsce do grillowania, przechowywania sprzętu ogrodowego, czy nawet jako pomieszczenie gospodarcze. Oczywiście, w przypadku altany, konieczne może być wykonanie dodatkowych prac, takich jak montaż ścianek, aby przy stosować ją do nowej funkcji.

Zadaszenie tarasu czy altana? – podsumowanie

Wybór między zadaszeniem tarasu a altaną zależy od indywidualnych preferencji i oczekiwań. Jeśli zależy Ci na prostocie, wygodzie użytkowania oraz niższych kosztach, zadaszenie tarasu może być lepszym rozwiązaniem . Natomiast jeśli chcesz stworzyć przestrzeń, która zapewni pełną prywatność, większą osłonę przed warunkami atmosferycznymi oraz możliwość zmiany funkcji, altana będzie doskonałym wyborem. Ostatecznie, warto kierować się nie tylko kosztami, ale także własnym poczuciem
estetyki i potrzebami funkcjonalnymi. Przemyśl dokładnie, jakie są Twoje oczekiwania i potrzeby, abyś mógł w pełni cieszyć się swoim tarasem lub altaną przez długie lata.

Zrealizowane projekty zadaszeń możesz sprawdzić w naszej strefie portfolio w zakładce Zadaszenie Tarasu
Zrealizowane projekty altan obejrzysz w strefie portfolio w zakładce Nowoczesna Altana 

Jeżeli potrzebujesz pomocy w wyborze optymalnego rozwiązania na swoją działkę, skontaktuj się z naszym specjalistą korzystając z zakładki Kontakt

#BudujeMYmarzenia #Altana #ZadaszenieTarasu #colepsze