Zadaszenie tarasu inspiracje z zagranicy

Inspiracje z zagranicy: Jakie zadaszenia tarasów i altany ogrodowe są popularne na świecie

Oto przykłady różnych zadaszeń tarasów i altan ogrodowych z różnych części świata, które mogą posłużyć jako inspiracja dla projektów ogrodowych:

Zadaszenie tarasu inspiracje z zagranicy

Pergola z Grecji: Pergole są popularne w Grecji, gdzie służą jako zadaszenie nad tarasem. Często wykonane są z drewna lub kamienia, a na górnej belce rosną winogrona lub winorośl, zapewniając naturalny cień i świeżość.

Ramada z Meksyku: W Meksyku, ramada to rodzaj altany ogrodowej, która jest tradycyjnie zbudowana z drewna i pokryta strzechą lub suszonymi liśćmi palmowymi. Jest to idealne rozwiązanie na gorące dni, aby schronić się przed słońcem.

Balijska bale bengong: W Indonezji, szczególnie na Bali, popularne są bale bengong, które to rodzaj otwartej altany na palach z przewieszonym dachem. Są one często ozdobione rzeźbionymi detalami i służą jako miejsce do relaksu i obserwowania otaczającej przyrody.

Japońska pagoda: W Japonii, pagody ogrodowe są popularne i wprowadzają orientalny urok do ogrodu. Zwykle są zbudowane z drewna i mają charakterystyczne dachy pokryte dachówką. Pagody te mogą służyć zarówno jako dekoracja, jak i miejsce medytacji.

Francuska pergola: W Prowansji we Francji popularne są pergole zbudowane z żelaza kute lub drewna, które tworzą romantyczny klimat. Są one często obsadzane różami lub winoroślami, tworząc urokliwe miejsce do spożywania posiłków na świeżym powietrzu.

Turecka oczekiwania: W Turcji, zwłaszcza w Stambule, często spotyka się tradycyjne altany zbudowane nad brzegami Bosforu. Te struktury, znane jako „oczekiwania” (tur. „bekleme”), oferują piękne widoki na rzekę i miasto. Są one ozdobione mozaikami i wygodnymi poduszkami, zapewniając przyjemne miejsce do wypoczynku.

Amerykański weranda: W Stanach Zjednoczonych popularne są werandy, które są przestronnymi zadaszeniami nad frontowym tarasem lub ogrodem. Werandy mogą mieć różne style, od kolonialnych po wiejskie, i często są wyposażone w wygodne meble.

Skandynawski domek letniskowy: W krajach skandynawskich popularne są drewniane domki letniskowe, które mają często obszerne drewniane tarasy z dachem, gdzie można cieszyć się przyrodą bez względu na pogodę.

Podsumowanie

Te przykłady z różnych części świata pokazują różnorodność stylów i pomysłów na zadaszenia tarasów i altany ogrodowe. Każdy z tych projektów może dostosować się do lokalnych warunków klimatycznych i estetyki, tworząc wyjątkowe i przyjemne miejsce w ogrodzie.