Zadaszenie tarasu - jaki materiał wybrać? | Nowoczesna pergola
pergole tarasowe narożne

Zadaszenie tarasu – jaki materiał wybrać?

Czy kiedykolwiek myślałeś, że będziesz miał tak duży problem z podjęciem decyzji, co wybrać jako zadaszenie tarasu? Czy różnica między markizą a pergolą jest wystarczająco zrozumiała, aby dokonać właściwego wyboru między nimi? Wydaje się, że wielu z nas nie rozumie różnicy między markizą a pergolą i miesza te dwie definicje.

Czym jest markiza? Materiałowe zadaszenie tarasu

Markiza wykonana jest z materiału przypominającego dach, najczęściej z tkaniny lub tworzywa sztucznego, który jest wsparty na ramie i przymocowany do budynku, chroniąc nas przed słońcem lub deszczem.

Pergola jako zadaszenie tarasu

Pergola jest jednak bardzo podobna do markizy, jednak ostatnio ludzie stosują ją jako alternatywę dla zadaszenia tarasu. Pergole były głównie używane jako konstrukcje ogrodowe, po których mogły rosnąć rośliny pnące, a ludzie mogli przez nie przechodzić. W dzisiejszych czasach, zamiast pnących pnączy ludzie wieszają tkaniny, aby zasłonić słońce.

Popraw wygląd swojego tarasu lub altany

Czy w końcu zdecydowałeś się poprawić wygląd swojego tarasu za pomocą zadaszenia? Dobrze trafiłeś we właściwe miejsce! Sprawdź nasze realizacje zadaszeń tarasowych, żeby jeszcze bardziej się do nich przekonać. Dekoracyjne i praktyczne markizy i pergole tarasowe znacznie upiększą Twoje podwórko, czyniąc je funkcjonalnym i przyjemnym przez cały rok. Dają cień podczas intensywnego upału, pozwalają bawić się na świeżym powietrzu i wygodnie jeść na zewnątrz z rodziną, w deszczu lub w blasku słońca.

pergole tarasowe

Nowoczesne altany i tarasy z zadaszeniem

Jednak przy zakupie zadaszenia tarasu należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przy tak wielu różnych opcjach dostępnych na rynku, jak wybrać najlepsze zadaszenie do swojego domu i podwórka? Oto kilka rzeczy do rozważenia przed podjęciem decyzji.

Lokalizacja Twojego tarasu

Klimat i położenie Twojego tarasu w stosunku do słońca to ważne czynniki, które często są pomijane. Jednak mogą mieć duży wpływ na wybór zadaszenia tarasu. Jeśli mieszkasz w deszczowej i/lub wietrznej okolicy, stałe chowane markizy to mądry wybór — są one lepiej wyposażone do ochrony Twojego tarasu przed silnymi wiatrami i niesprzyjającymi warunkami pogodowymi dzięki solidnej aluminiowej konstrukcji i zdolności do skutecznego blokowania wiatru.

Taras od strony południowej

Tarasy i altany od strony południowej korzystają z bezpośredniego światła słonecznego przez cały dzień. Ochrona nieruchomości za pomocą markiz okiennych jest zatem świetnym sposobem na kontrolowanie ciepła i zapobieganie przedostawaniu się bezpośredniego światła słonecznego do domu.

Taras od strony północnej lub wschodniej

Ponieważ patio wychodzące na północ lub wschód dostanie mniej światła w dzień, możesz zdecydować się na mniejszą chowaną markizę z mniejszym pokryciem lub z lżejszym materiałem, który nie zablokuje całkowicie światła słonecznego.

pergole tarasowe z drewna klejonego
Twój osobisty styl zadaszenia tarasowego

Wybierając zadaszenie tarasu, weź pod uwagę projekt architektoniczny i styl swojego domu. Dzięki szerokiej gamie dostępnych altan, markiz, płócien i kolorów, możesz znaleźć zadaszenie tarasu, które rozszerzy i uzupełni projekt Twojego domu.

Czy masz bardziej tradycyjny styl? Wolisz bardziej elegancki i nowoczesny design altany?

Niektóre konstrukcje zadaszeń tarasowych i altan będą bardziej estetyczne dzięki określonym projektom architektonicznym. Czy chcesz, aby Twoja altana była punktem centralnym, czy raczej wtapiała się w resztę frontu Twojego domu? To są ważne pytania, które należy rozważyć przed zakupem.

Jeśli lubisz spędzać czas na świeżym powietrzu wieczorem, poszukaj modeli, które mają konstrukcję, która z łatwością pomieści latarnie i elektryczne systemy oświetleniowe. A jeśli masz jakieś pytania odnośnie do wyboru zadaszenia tarasowego i altan skontaktuj się z nami — kontakt zadaszenia tarasowe.