Klasyczna altana z fotowoltaiką jest przykładem doskonałego wykorzystania zabudowy ogrodowej do zwiększenia funkcjonalności nie tylko strefy wypoczynkowej, ale całego domu.
Proste, przemyślane rozwiązanie pozwoliło sprytnie ukryć panele fotowoltaiczne, które dzięki instalacji na dachu konstrukcji nie psują aranżacji przestrzeni ogrodowej i nie zmniejszają zielonej przestrzeni.
Altana pod fotowoltaikę zachowała swoje podstawowe funkcje. Stworzyła doskonałe warunki do odpoczynku w ogrodzie w cieplejsze miesiące.
Szkielet konstrukcji wykonany został z drewnianych belek w odcieniu brązowego, stonowanego orzecha. Szczotkowanie ręczne każdego elementu sprawiło, że altana z fotowoltaiką nabrała klasycznego, naturalnego charakteru. Sęki i usłojenie są kontrastowe, bardziej widoczne, dzięki czemu zabudowa komponuje się w bujną roślinnością wypielęgnowanego ogrodu.
Altana z fotowoltaiką – rozwiązanie do małych ogrodów.
W rogach ścian umieszczono stałe panele z poziomymi deskami w tym samym kolorze co szkielet. Jest to rozwiązanie, które zapewnia konstrukcji wyrazistość i zwiększa dekoracyjny charakter nowoczesnych, minimalistycznych projektów.
W altanie pod fotowoltaikę najważniejszy jest dach. Wykorzystaliśmy stabilne, wytrzymałe deski drewniane na szczelne pokrycie całej konstrukcji. Dało to wystarczająco dużo miejsca, aby umieścić 10 paneli fotowoltaicznych, które finalnie pozwalają na wprowadzenie znacznych oszczędności w bieżącym zużyciu prądu. Ogromnym atrybutem zabudowy wolnostojącej jest możliwość wyeksponowania paneli na stronę południową. Dzięki temu można optymalnie wykorzystać ich możliwości prądotwórcze.
Rozdzielania prądu została zamontowana w rogu wewnątrz altany z fotowoltaiką. Kontrolny panel znajduje się w cieniu, więc jest niemal niewidoczny. Ewentualnie rozdzielnię można zakryć maskownicą.
Pełny dach ma także istotny wpływ na komfort odpoczynku. Zapewnia przyjemny cień nawet w upalne południa. Właściciele mają możliwość delektować się zarówno uroczym wieczorem, jak i wspólnym, niedzielnym obiadem, gdy słońce grzeje w zenicie. Tym bardziej że wnętrze urządzone zostało w formie przyjemnego, uroczego salonu. Znalazło się tam miejsce na wygodne, tarasowe meble wypoczynkowe, przestronny stół na kilka osób oraz wielofunkcyjne urządzenie grillowe.
Aranżacja tej altanki pod fotowoltaikę sprawia, że właściciele mogą zorganizować zarówno niedzielny obiad z grilla z rodziną, jak i spotkanie z przyjaciółmi w majowy wieczór. Poranki przy filiżance aromatycznej kawy w takim miejscu, w otoczeniu zieleni i śpiewu ptaków z pewnością mają magiczny urok.
Fotowoltaikę można zainstalować również na projekcie Altana w kolorze szarym z pergolą. Pozwala na to konstrukcja dachu.