Nowoczesna altana

Klasyczna altana

Ta nowoczesna altana to pochwała natury. Szkielet konstrukcji powstał z drewna w ciemnym odcieniu orzecha. Z tego samego materiału wykonane jest pełne zadaszenie oraz stałe ekrany, które tworzą swoiste filary, pełniąc funkcję dekoracyjną.

Ta altana na działce ogrodowej jest jedną z najbardziej klasycznych form zabudowy, jakie zrealizowaliśmy do tej pory. Jednak tradycja łączy się tu z nowoczesnością. Synergia tych dwóch skrajności sprawia, że klasyczna altana z płaskim dachem nabiera lekkiej, współczesnej formy. Pasuje do minimalistycznego otoczenia oraz eklektycznego charakteru głównego budynku

W tej altanie wykorzystane są panele ażurowe, ale można zabudowę wykonać w różny sposób. W projekcie Zadaszenie tarasu ze szkła część ścian jest szklana a część drewniana. Została również część całkiem otwarta.

klasyczna altana do ogrodu
klasyczna altana ogrodowa
klasyczna altana na płytach betonowych
altana z płaskim dachem

Klasyczna altana – kolorystyka i wyposażenie

W projekcie wykorzystaliśmy tylko jeden materiał —  wyraziste drewno w kolorze mahoniu. Sęki i słoje widoczne dzięki ręcznemu szczotkowaniu każdego elementu sprawiają, że ta  altana do ogrodu wygląda naturalnie, ale też nieco egzotycznie. Orientalny efekt wywołuje czerwono-brązowy odcień — rzadko występujący w rodzimym drewnie.

Belki tworzące szkielet są proste i minimalistyczne. Wąskie u podstawy nadają konstrukcji lekkości. Altana po bokach uzupełniona została stałymi panelami z poziomymi ażurami. Znajdują się one w rogach każdego boku i pełnią funkcję dekoracyjną. Zwiększają wyrazistość konstrukcji, a także jasno wyznaczają przestrzeń relaksu i spotkań.

Zadaszenie jest istotnym elementem, jaki ma niemal każda funkcjonalna altana ogrodowa. Prosty dach w tym projekcie wykonany został z desek w tym samym kolorze co konstrukcja. Pozwoliło to zachować jednorodność i spójność zabudowy. Drewniane zadaszenie jest jednym z bardziej praktycznych rozwiązań. Dlatego chroni wnętrze przed nadmierną ekspozycją na słońce. W upale daje zbawienny cień. Osłania też przed lekką, wiosenną i letnią mżawką, umożliwiając przebywanie w ogrodzie także przy mniej sprzyjającej aurze.

Funkcjonalność zabudowy zwiększa podstawa. Klasyczna altana na płytach betonowych jest praktyczną przestrzenią, łatwą do utrzymania czystości oraz impregnacji. Na dużych, szarych kaflach nie widać zabrudzeń, a ewentualne plamy łatwo usunąć wodą i odpowiednimi detergentami. Beton jest też akcentem dekoracyjnym. Wprowadza sporą dawkę nowoczesności.

Ta klasyczna altana z ażurami spełniła marzenie właścicieli o komfortowej, ale też lekkiej przestrzeni, w której mogą rozpocząć leniwy, niedzielny poranek, zorganizować wspólny, sobotni posiłek z dziećmi, spędzić razem popołudnie po pracy, a w piątkowy wieczór spotkać się z przyjaciółmi. Klasyczna altana zlokalizowana na końcu działki zorganizowała otoczenie, wprowadziła do niego ład, oddzielając zieloną, wypielęgnowaną, zieloną strefę ogrodu od części do odpoczynku i uroczystości.

altanka z ażurami
Altanka ogrodowa