Zadaszenie Tarasu

Zadaszenie na części tarasu

Oto kolejne ciekawe rozwiązanie, z którym mieliśmy przyjemność się zmierzyć. Z pozoru minimalistyczne zadaszenie tarasu 5×4 okazało się w ostateczności wielofunkcyjną przestrzenią o dodatkowych walorach ekologicznych i ekonomicznych. To one wpłynęły na podzielenie przestrzeni na dwie części i stworzenie jedynie zadaszenia na części tarasu ze szkłem. Dzięki temu Pozostałą strefę tworzy nowoczesna, otwarta pergola, która przejęła funkcję dodatkowego źródła energii. Jak to możliwe? Wyjaśnimy. Zacznijmy jednak od początku…

Nowoczesna konstrukcja

Ze względu na specyfikę tego projektu szkielet gra w nim najważniejszą rolę. W związku z tym że szkielet powstał z solidnych, drewnianych belek, które pokryliśmy wytrzymałą i odporną farbą w kolorze określanym w palecie jako RAL 7016. Dzięki temu barwa zadaszenia współgra z nowoczesną zabudową, dachem oraz elementami wykończenia typu stolarka okienna. Tym samym tworzy to spójną aranżację będącą synonimem estetyki i elegancji. W części dach pokryliśmy mlecznym szkłem hartowanym. Dlatego daje on przyjemny cień. Jednocześnie jest designerskim elementem, który wpisuje się w nowoczesny charakter zabudowy. Szkielet jest kwintesencją tego zadaszenia na części tarasu. Dlatego, że stanowi wsparcie dla innych, ciekawych rozwiązań.

Zwijane zadaszenie tarasu – funkcjonalny minimalizm

Zadaszenie ze szkłem wyposażone zostało w roletę ukrytą sprytnie w kasetonie. Właścicielom zależało bowiem na całkowitym otwarciu przestrzeni. Dom zlokalizowany jest na skraju lasu, w przepięknym otoczeniu natury. Wysokie drzewa są na wyciągnięcie ręki. Niemal przez cały czas dają cień. Wyjątkiem są popołudniowe i wieczorne godziny. Lokalizacja na stronę zachodnią sprawiała, że w upalne i bezchmurne popołudnia trudno było korzystać z ogrodu. Roleta rozwiązuje ten problem całkowicie. Zwijane zadaszenie tarasu wykorzystywane jest okazjonalnie w chwilach największego działania promieni słonecznych. Zazwyczaj więc przestrzeń pozostaje odsłonięta, co pozwala delektować się otoczeniem.

Konstrukcja dachu pozwala na zabudowę panelami fotowoltaicznymi. Taką samą funkcjonalność ma również Klasyczna altana

Jak również Taras częściowo zadaszony

Zadaszenie na części tarasu – nowoczesność i tradycja

Szkielet otwartej części stał się podporą dla paneli słonecznych, które finalnie wzbogaciły zadaszenie tarasu. Dlatego fotowoltaika znalazła tu dla siebie doskonałe miejsce. Ekspozycja na zachód oraz południe umożliwia produkcję takiej ilości prądu, która latem starcza na pokrycie bieżącego zużycia. Sprytnie. Ekologicznie. Ekonomicznie. To zwijane zadaszenie tarasu pokazuje, że tradycyjne rozwiązania mogą przybrać nowoczesną twarz, spełniając się w wielu, nieoczekiwanych czasem rolach.