Altana wizualizacja w ogrodzie blog

Altana w ogrodzie

Jak wybrać teren pod altanę ogrodową?

Teoretycznie możesz wybudować altanę niemal w dowolnym miejscu swojego ogrodu. W praktyce jej lokalizacja w dużym stopniu wpływa na komfort użytkowania oraz estetykę całej przestrzeni. Aby wymarzony relaks nie zamienił się w uciążliwy koszmar, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Jakich? Wyjaśnimy na co zwrócić uwagę wybierając miejsce gdzie będzie stała altana w ogrodzie.

Altana ogrodowa przepisy.

Zacznijmy od kwestii formalnych. W przypadku altany o powierzchni nie większej niż 35 m² nie jest wymagane pozwolenie na budowę. Przepisy określają jednak minimalną odległość od sąsiedniej działki, jeśli planowana przez Ciebie konstrukcja będzie posiadała ściany i fundament.

Możliwości są trzy.

Pierwsza to 1,5 m w przypadku, gdy na sąsiednim terenie, w podobnej odległości od granicy, również znajduje się jakiś obiekt budowlany. Pozostałe dwie opcje zależą od projektu altany.

Jeśli ściana od strony pobliskiej działki jest zabudowana i nie posiada wejścia, minimalna odległość to 3 m.

Jeśli jednak na ścianie tej znajdują się okna lub wejście, wartość ta wynosi już 4 m. Zasady te nie dotyczą oczywiście altany o lekkiej konstrukcji, bez fundamentów i ścian – tę możesz ulokować w dowolnym miejscu na swojej działce.

Altana w ogrodzie blog
Altana w ogrodzie blog

Czym się kierować wybierając miejsce na altanę?

Prawo to jedno, jest jeszcze kwestia przeznaczenia altany ogrodowej. Jeśli decydujesz się na budowę, zapewne marzysz o spokoju, prywatności i własnej strefie relaksu. Warto zatem aby konstrukcja od granicy działki była bardziej niż minimum przewidziane przez przepisy. Jednocześnie pamiętaj o względach praktycznych. Jeśli ulokujesz altanę zbyt daleko od domu, dojście do niej zajmie Ci więcej czasu. Co może być problematyczne podczas organizacji większych przyjęć.

Zwróć również uwagę na kwestię nasłonecznienia. Pobyt w nagrzanej altanie z pewnością nie będzie należał do najprzyjemniejszych, dlatego ściana od strony południowej powinna jak najlepiej chronić wnętrze obiektu przed promieniami słońca. Z drugiej strony na pewno zależy Ci także na tym, by do altany dopływało jak najwięcej dziennego światła. Rozwiązaniem może być odpowiednie zadaszenie. Wprawdzie najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest oczywiście drewno, jednak coraz większą popularność zdobywają nowoczesne altany ogrodowe ze szklanym dachem, który skutecznie chroni obiekt przed deszczem, ale jednocześnie gwarantuje dopływ światła dziennego.

Ostatnia, ale również ważna kwestia to otoczenie altany. Podczas organizacji przyjęć z pewnością zależy Ci na tym, by goście czuli się jak najlepiej i mogli podziwiać Twój ogród nawet wtedy, gdy przebywają w altanie. Dlatego na budowę obiektu wybierz teren, który to umożliwi. Postaraj się, by wejście nie było naprzeciwko pustej ściany domu lub surowego ogrodzenia. Zdecydowanie lepszym widokiem będą drzewa, krzewy i kwiaty

Chętnie pomożemy Ci w stworzeniu projektu skrojonego na miarę Twoich potrzeb i oczekiwań! Napisz do nas – Kontakt Zadaszenia Tarasowe