ogród zimowy alpina

Ogród zimowy aluminiowy.

Ogrody zimowe z aluminium zdobywają coraz większą popularność wśród miłośników nowoczesnej architektury i designu. Dzięki swoim zaletom, takim jak trwałość, lekkość i elastyczność, aluminium umożliwia tworzenie niezwykłych konstrukcji, które przyciągają wzrok i sprawiają, że nasze ogrody są użyteczne przez cały rok. W tym artykule przyjrzymy się bliżej możliwościom konstrukcyjnym ogrodów zimowych z aluminium, ich zaletom, a także przykładom inspirujących realizacji.

Zalety i wady aluminium jako materiału konstrukcyjnego.

Aluminium to materiał, który posiada wiele zalet, idealnie nadających się do budowy ogrodów zimowych:


– Lekkość wizualna – dzięki niskiej masie własnej aluminium, konstrukcje aluminiowe są wykonywane z profili o stosunkowo niewielkich przekrojach. Stosowanie małych przekroi samego profilu powoduje, że wykonywane z aluminium konstrukcje są delikatne wizualnie.

– Profile aluminiowe są łatwe w transporcie i montażu.

– Trwałość – aluminium jest odpornym na korozję materiałem, co sprawia, że konstrukcje z niego wykonane są odporne na działanie czynników atmosferycznych.

– Niskie koszty utrzymania – konstrukcje aluminiowe nie wymagają specjalistycznej konserwacji, a ich pielęgnacja ogranicza się do okazjonalnego czyszczenia, ewentualnie wymiany uszczelek i regulacji okien i drzwi.

Do wad tego rozwiązania należy zaliczyć:

– Ciężar konstrukcji. Za sztywność ogrodu zimowego aluminiowego odpowiada umieszczona wewnątrz profilu stal konstrukcyjna. Stal ta jest bardzo ważnym elementem w całej konstrukcji ponieważ to dzięki niej można stosować duże odległości pomiędzy słupami. Przy stosowaniu kształtowników o grubej ściance, ciężar samej konstrukcji mocno wzrasta.


– Brak możliwości naprawy uszkodzeń powłoki lakierniczej. W przypadku zarysowań nie jesteśmy w stanie we własnym zakresie wykonać naprawy elementu konstrukcyjnego.

– Mała elastyczność konstrukcyjna. Ogród zimowy wykonany z aluminiowych profili ma ograniczenia związane z kształtem oraz systemem montażu konstrukcji. Powoduje to, że większość brył konstrukcyjnych wygląda podobnie.

– Rozgrzewanie materiału. Aluminium, a szczególnie ta malowana na ciemny kolor, bardzo rozgrzewa się od promieniowania słonecznego. – Brak możliwości rozbudowy lub przebudowy bez konieczności wymiany większej ilości elementów konstrukcyjnych. Konstrukcje te w związku z technologią produkcji mają niską podatność na przebudowę. Większość elementów musi zostać wzięta pod uwagę na etapie projektowania, zmiany w konstrukcji po docięciu elementów są praktycznie niemożliwe.

Szklenie fasadowe w ogrodzie zimowym wizualizacja 3D

Ogród zimowy aluminiowy – możliwości

Ogród zimowy aluminiowy oferuje szerokie spektrum możliwości konstrukcyjnych, takich jak:


• Różne formy dachów – od płaskich, przez skośne, aż po kopułowe czy piramidalne.


• Przeszklone ściany – możliwość zastosowania dużych przeszkleń, zarówno pionowych, jak i ukośnych, otwierających przestrzeń na otoczenie.


• Systemy otwierania – zastosowanie drzwi przesuwnych, składanych czy harmonijkowych, które umożliwiają swobodne przechodzenie między wnętrzem a ogrodem.

• Zintegrowane systemy osłonowe – rolety, żaluzje czy markizy, które chronią przed słońcem i zwiększają komfort użytkowania.

Ogród zimowy – ciekawostka

Czy wiedziałeś, że pierwsze ogrody zimowe pojawiły się w XIX wieku jako oranżerie, w których szlachta i arystokracja hodowała egzotyczne rośliny? Dziś, dzięki nowoczesnym technologiom i materiałom, takim jak aluminium, ogrody zimowe stały
się dostępne dla szerszego grona odbiorców i mogą pełnić różnorodne funkcje – od miejsca relaksu, po dodatkowe pomieszczenie mieszkalne czy przestrzeń do pracy.

Podsumowanie

Ogród zimowy z aluminium to nie tylko estetyczne i funkcjonalne rozwiązanie, ale także sposób na zwiększenie wartości nieruchomości. Dzięki szerokim możliwościom konstrukcyjnym, możemy stworzyć unikalną przestrzeń, która będzie służyć nam przez długie lata. Dlatego warto zainwestować w tę innowacyjną formę architektury, aby cieszyć się pięknem przyrody i komfortem użytkowania przez cały rok.

Jeżeli potrzebujesz większej ilości informacji, skontaktuj się z naszym specjalistą. Pomagamy w doborze rozwiązań oraz wyjaśnimy wszelkie możliwości. Kontakt Zadaszenia Tarasowe