Jakie oświetlenie tarasu wybrać, które będzie lepsze?
oswietlenie tarasu blog

Oświetlenie tarasu.

Jakie oświetlenie tarasu wybrać?

Światło na tarasie pełni przede wszystkim praktyczną funkcję, jednak może również stanowić element dekoracyjny. W końcu organizując wieczorne spotkanie w gronie znajomych, zależy nam nie tylko na odpowiednim poziomie oświetlenia przestrzeni, ale też stworzeniu ciekawego i niepowtarzalnego klimatu. Jak osiągnąć te cele?

Funkcjonalne oświetlenie tarasu

Oświetlenie na tarasie nie powinno być zbyt intensywne – przenoszenie na zewnątrz rozwiązań standardowo wykorzystywanych we wnętrzu domu z pewnością nie zapewni magicznego nastroju. Co więcej, w dobie rosnących cen prądu warto zdecydować się na opcje energooszczędne. Tu na pierwszy plan wysuwa się oświetlenie ledowe, np. w postaci podwieszanych lamp lub taśm, które mogą być umocowane przy dowolnej krawędzi konstrukcji tarasu (np. pod zadaszeniem lub przy podłodze). Oczywiście jedno rozwiązanie nie wyklucza drugiego.

Zajrzyj do naszej strefy portfolio i zobacz jak można rozświetlić altanę czy zadaszenie.

Jako że światło wpływa w istotny sposób na wygląd tarasu, powinno być spójne z jego stylem. W przypadku minimalistycznej aranżacji warto postawić na delikatne elementy świetlne, podkreślające przede wszystkim główne miejsce wypoczynku (np. stolik i sofę). Na nieco więcej możemy sobie pozwolić, urządzając taras np. w stylu boho. Pomysłem wartym rozważenia jest montaż oświetlenia ledowego z regulacją jasności lub opcją zmiany koloru. Dzięki temu łatwo dostosować wygląd przestrzeni do aktualnych potrzeb i okoliczności.

Ozdobne oświetlenie tarasu

Poza praktycznymi aspektami, oświetlenie może również pełnić funkcję ozdobną. Największą popularnością w tej kategorii cieszą się lampy solarne. Te umiejscowione na podłodze oraz te wiszące o różnych kształtach, które zwykle okalają całą konstrukcję pergoli. Zapierający dech w piersi efekt uzyskasz dzięki kurtynie świetlnej przymocowanej do jednej ze ścian tarasu. Estetycznym dopełnieniem całości mogą być z kolei świece zamknięte w lampionach tarasowych. Możliwości wykorzystania światła do aranżacji tarasu są w zasadzie nieograniczone. Sami chętnie tworzymy nietypowe projekty, a jednym z przykładów jest pergola na murek z boczną, ażurową ścianką, na której uwzględniliśmy elementy poziome, w praktyce pełniące funkcję półek. Zostały ustawione na nich kuliste lampy LED, które po zmroku dają zachwycający i elegancki efekt

Podsumowanie.

Światło na tarasie może pełnić zarówno praktyczną, jak i ozdobną funkcję. Nie warto pomijać żadnej z nich – dobre oświetlenie umożliwi Ci korzystanie z przestrzeni wieczorem lub w nocy. Ponadto delikatne elementy dekoracyjne zapewnią odpowiedni klimat miejsca. Ze względu na niskie koszty eksploatacyjne, najlepszym rozwiązaniem są lampy i taśmy LED. Gdzie dokładnie je umiejscowić? To już zależy od projektu tarasu i efektu, który chcesz osiągnąć. Chętnie zadbamy o to, by Twoja wymarzona strefa relaksu była odpowiednio i estetycznie oświetlona. Skontaktuj się z nami!