Zadaszenie Tarasu

Zadaszenie na podwyższonym tarasie

Wysoki taras i zadaszenie idą ze sobą w parze. Zabudowana konstrukcja stworzyła dodatkową przestrzeń, która stała się doskonałym przedłużeniem salonu. Wnętrze może być wykorzystywane przez większość część roku, co zwiększa funkcjonalność konstrukcji.

Zadaszenie na wysokim tarasie  z belek z  drewna  BSH w ciemnym, czekoladowo-grafitowym odcieniu. Ręczne szczotkowanie każdego elementu zwiększyło kontrast usłojenia i sęków. Dzięki temu konstrukcja nabrała naturalnego charakteru.

Boki zbudowaliśmy drewnem i szkłem. Drewniane panele są stałe. Uzupełniliśmy je poziomymi żaluzjami, które można zamknąć. Chronią wówczas przed słońcem, które operuje tu najintensywniej o wschodzie. Żaluzje są też osłoną przed deszczem i wiatrem.

Pomiędzy elementami drewnianymi umieściliśmy panele wykonane z przezroczystego szkła hartowanego. Zamontowane na prowadnicach łatwo się przesuwają. Umożliwia to otwarcie lub zamknięcie wnętrza zadaszenia. Na tarasie podwyższonym powstała w ten sposób przestrzeń, która zapewnia niesamowite widoki, a jednocześnie chroni przed chłodem.

Ostatnim elementem jest dach, który pokryliśmy mlecznym szkłem hartowanym. Jest to rozwiązanie najchętniej wybierane do tego typu konstrukcji. Mleczny dach zapewnia delikatny półcień, dzięki czemu wnętrze nie nagrzewa się nawet w intensywnym, południowym słońcu.  Jednocześnie wpuszcza światło, sprawiając, że przestrzeń jest przytulna i widna. Podwyższony taras z zadaszeniem ze szkła zapewnia więc komfortowe warunki właściwie przez cały dzień.

Podwyższenie tarasu, cel konstrukcyjny.

Znaczne podwyższenie jest pewną formą izolacji przed niską temperaturą od podłoża, co minimalizuje wychłodzenie wnętrza przy niskich temperaturach. Możliwość całkowitego zamknięcia dodatkowo sprzyja zatrzymaniu ciepła. Przy większych chłodach zadaszenie na podwyższonym tarasie można dodatkowo dogrzać piecykiem elektrycznym.

W ten oto sposób właściciele zyskali przestronną przestrzeń wypoczynkową w ogrodzie, z której mogą podziwiać urokliwe wschody słońca nawet w chłodny, zimowy poranek. Różne rozwiązania chodziły nam po głowie podczas projektowania tej konstrukcji. Podłoga z termo sosny do której pierwotnie chcieliśmy nawiązać stylistyką, poprzez zastosowanie pionowych lamel. Takie lamele jak w projekcie Zadaszenie nowoczesne z lamelkami. Jednak byłoby to zbyt oczywiste. Ponadto w całej zabudowie mało funkcjonalne. Postawiliśmy na żaluzje. Był to strzał w przysłowiową dziesiątkę.