Zadaszenie tarasu

Zadaszenie tarasu pergola

Właściciele chcieli wykorzystać zabudowę, aby zapewnić sobie większe poczucie prywatności w ogrodzie. Pragnęli również stworzyć przytulną, eklektyczną przestrzeń, która pozwoli im w ciepłe dni cieszyć się otaczającą zielenią i śpiewem ptaków.

Wszystkie te funkcje spełnia zadaszenie tarasu z pionowymi lamelami.  Zastosowane rozwiązania dopasowane są do wyzwań, jakie niosła ze sobą lokalizacja niewielkiej nieruchomości.

zadaszenie tarasu z pionowymi lamelami
zadaszenie tarasu pergola z lamelami

Mierzyliśmy się bowiem z ekspozycją terenu na stronę północną oraz z wysokimi drzewami rosnącymi blisko. Zadaszenie tarasu pergola znajduje się w cieniu przez większą część dnia.

Kolejnym specyficznym elementem były stosunkowo niewielkie rozmiary działki oraz ścisła zabudowa terenu. Sąsiedzi znajdują się dosłownie „na wyciągnięcie ręki”.

Wyzwaniom tym sprostało indywidualne zadaszenie tarasu. Pergola z lamelami ruchomymi świetnie chroni przed wzrokiem postronnych osób. Częściowo otwarta pozwala na nieograniczony napływ światła słonecznego.

zadaszenie tarasu typ pergola

Zadaszenie tarasu pergola – pomysł na konstrukcję.

Szkielet konstrukcji zrobiony z belek, a podłoga tarasowa z desek w przyjemnym czekoladowo-pomarańczowym odcieniu. Całość współgra ze sobą i tworzy przytulną przestrzeń. Ręczne szczotkowanie uwidacznia sęki i słoje, dzięki czemu dominuje naturalny charakter zadaszenia tarasu. Pergola z lamelami pasuje do niezwykłego otoczenia domu, w którym prym wiodą wysokie iglaki.

Ważnym elementem zabudowy są ruchome panele. Jedną ścianę pokrywają w całości. Od frontu zajmują jedynie niewielki fragment ściany. Pionowe deski obracają się wokół wąskiej podstawy, Można je całkowicie zamknąć. To zwiększa poczucie prywatności.

Właściciele zrezygnowali z zadaszenia tarasu. Pergola od góry jest otwarta. Belki na dachu można wykorzystać także jako podparcie pod hamak lub kokon, by stworzyć przytulny kącik weekendowego relaksu.

Inwestorzy rozważali również możliwość zbudowania przez nas wolnostojącej altany. Projektów i pomysłów na etapie rozpoczęcia współpracy było wiele. Był projekt zadaszenia całości tarasu, budowy części pod kominek oraz bardziej rekreacyjnej osłoniętej od widoku części SPA. Proponowana altana ogrodowa, z strefa wypoczynkowo rekreacyjną oraz wyposażeniem w sprzęt audio wizualny, ostatecznie nie została wybrana. Projekt tej altany chcieliśmy oprzeć o szkielet konstrukcji z projektu Wiata wolnostojąca altana. Jednak pozostaliśmy przy prostszym ale nie mniej funkcjonalnym rozwiązaniu.