garażowa wiata drewniana

Wiata garażowa carport.

Wiata garażowa na posesji – mocowana do budynku, czy wolnostojąca? Wady i zalety rozwiązań.

Wiata garażowa to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zyskać dodatkowe miejsce do przechowywania pojazdów, narzędzi czy sprzętu ogrodowego. Obecnie na rynku dostępne są dwa główne typy wiat garażowych: mocowane do budynku oraz wolnostojące. W konstrukcjach tych coraz częściej wydzielane są pomieszczenia gospodarcze oraz instalowane są dodatkowe elementy takie jak brama garażowa czy oświetlenie. Schludnie wykonana konstrukcja może również współdzielić przestrzeń z gankiem, a nawet zadaszeniem tarasu. W poniższym artykule przedstawiamy wady i zalety obu rozwiązań, aby pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję.

Wiata garażowa mocowana do budynku.

Są to konstrukcje, które w trakcie montażu zyskują punktu mocowania do budynku. Może to być dom jednorodzinny, a nawet murowany garaż którego powierzchnię chcemy powiększyć. Jest to stabilna konstrukcja w której możliwa jest zabudowa maksymalnie dwóch ścian.

Zalety:
Estetyka i spójność architektoniczna – wiata mocowana do budynku tworzy harmonijne połączenie z istniejącą bryłą domu. Dzięki temu całość prezentuje się estetycznie i zachowuje spójność stylu.
Oszczędność miejsca – tako carport zajmuje mniej przestrzeni na działce, ponieważ wykorzystuje jedną ścianę budynku jako element konstrukcyjny. Dla osób dysponujących ograniczoną powierzchnią działki, może to być istotny argument.

Ochrona przed warunkami atmosferycznymi – dzięki bliskości budynku, taka wiata garażowa carport, zapewnia lepszą ochronę przed wiatrem i deszczem, a także umożliwia łatwiejszy dostęp do samochodu w trudnych warunkach pogodowych.

Wady:
Wpływ na budynek – wiata mocowana do budynku może powodować przeciążenie konstrukcji, szczególnie w przypadku starszych budynków. Ponadto, zwiększa ryzyko wystąpienia wilgoci, jeśli nie zostanie właściwie uszczelniona. Ograniczone możliwości rozbudowy – rozbudowa takiej wiaty może być utrudniona, ponieważ wymaga ingerencji w istniejący budynek oraz dopasowania do jego konstrukcji.

Projekt wiaty mocowanej do budynku, nawiązujący do dwóch innych konstrukcji wykonanych przez naszą firmę na posesji, można zobaczyć w strefie portfolio w zakładce Zadaszenie wiata narzędziowa.

zadaszenie wiata narzedziowa blog
Zadaszenie wiata narzedziowa blog

Wiata garażowa wolnostojąca.

Konstrukcje wolnostojące pozwalają na większą możliwość aranżacji otoczenia. Wykonane estetycznie wiaty garażowe, wykorzystane mogą być nie tylko jako garaż na samochód. Pozwalają również na korzystanie z niej jako z altany.

Zalety:
Niezależność od budynku – wiata wolnostojąca nie wpływa na konstrukcję domu, dzięki czemu można uniknąć potencjalnych problemów związanych z przeciążeniem, czy wilgocią.
Większa swoboda aranżacyjna – wolnostojąca wiata daje większą swobodę w kwestii wyboru kształtu, rozmiaru czy materiałów, co pozwala na lepsze dostosowanie do indywidualnych potrzeb i preferencji.
Możliwość rozbudowy – rozbudowa takiej wiaty jest łatwiejsza, ponieważ nie wymaga ingerencji w budynek mieszkalny. Daje to możliwość dopasowania konstrukcji do rosnących potrzeb, na przykład zwiększenia liczby miejsc parkingowych, czy przechowalni.


Wady:
Większe zużycie przestrzeni – wiata garażowa carport zajmuje więcej miejsca na działce, co może być problemem dla właścicieli niewielkich gruntów.
Mniejsza ochrona przed warunkami atmosferycznymi – ze względu na oddalenie od budynku,
wiata wolnostojąca może nie zapewniać tak dobrej ochrony przed wiatrem czy deszczem jak wiata przylegająca do domu.
Potencjalnie wyższe koszty – w niektórych przypadkach, budowa wolnostojącej wiaty może wiązać się z większymi kosztami, zwłaszcza jeśli konieczne jest wykonanie dodatkowych prac ziemnych czy związanych z przygotowaniem terenu.

Projekt wolnostojący Zadaszenie tarasu i wiata drewniana to doskonały przykład tego, jak można w jednej stylistyce wykonać zabudowę na posesji. Zastosowanie tych samych rozwiązań technologicznych w obu konstrukcjach dało niesamowity efekt estetyczny.

Podsumowanie.

Wybór między wiatą garażową mocowaną do budynku, a wolnostojącą zależy od indywidualnych potrzeb, preferencji i specyfiki działki. Ważne jest, aby wziąć pod uwagę zarówno zalety, jak i wady obu rozwiązań. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto
skonsultować się z architektem lub konstruktorem, aby ocenić, które rozwiązanie będzie najlepsze w danym przypadku

Jeżeli potrzebujesz większej ilości informacji, skontaktuj się z naszym specjalistą. Pomagamy w doborze rozwiązań oraz wyjaśnimy wszelkie możliwości. Kontakt Zadaszenia Tarasowe