Nowoczesna altana

Altanka w ogródku

Ta minimalistyczna, szara altanka w ogrodzie znacznie zwiększyła funkcjonalność przestrzeni wokół domu. Dała właścicielom możliwość stworzenia „zewnętrznego” salonu wypoczynkowego, w którym mogą swobodnie i komfortowo przyjmować gości w ciepłe, wiosenne i letnie miesiące.

meble w altance
prosta nowoczesna altanka ogrodowa

Lekka konstrukcja altanki nie przytłacza zielonej przestrzeni, mimo że sama zabudowa jest przestronna. Szkielet powstał z drewnianych belek pokrytych grafitowym laminatem. To silny, nowoczesny akcent nadający zabudowie nieco industrialnego, loftowego charakteru. Wizualnie pasuje ona do budynku mieszkalnego z białą elewacją i antracytową stolarką oraz dachówką. Dwie belki nad stropem podkreślają futurystyczny wygląd konstrukcji.

szara altanka w ogrodzie
lekka konstrukcja altanki

Jeden bok zabudowany został trzema panelami z poziomymi deskami, które zapewniają osłonę przed słońcem od strony zachodniej, gdzie operuje ono intensywnie w godzinach popołudniowych. Wtedy właśnie właściciele najczęściej korzystają z tej prostej, nowoczesnej altanki ogrodowej. Poziome deski zapewniają większy komfort podczas odpoczynku.

Istotnym elementem każdej wolnostojącej konstrukcji jest dach. Tym razem wykorzystaliśmy mleczne szkło hartowane. Jest to drugie — po klasycznym, drewnianym zadaszeniu — rozwiązanie, które najbardziej zwiększa funkcjonalność, jaką ma każda altanka. W Łódzkiem, gdzie realizowaliśmy ten projekt, pojawia się ono dość często. Mleczne szkło częściowo absorbuje promienie słoneczne. Dzięki temu umożliwia odpoczynek także w letnie południa, gdy słońce jest wysoko. Wówczas każdy cień jest na wagę złota. Takie zadaszenie daje go w wystarczającej ilości. Tym bardziej że ta altanka w ogródku szara otoczona jest wysokimi drzewami, które również chronią przed zbytnią ekspozycją na słońce.

altanka w łódzkim
altana w ogródku szara

Altanka w ogródku – szkło a ilość światła.

Szkło przepuszcza światło. Dzięki temu przestrzeń wydaje się przestronna, a odpoczynek z książką w ręku nawet w pochmurne dni jest prawdziwą przyjemnością.

Hartowany materiał jest odporny na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Wytrzyma ulewę, gradobicie oraz ciężar zalegającego śniegu. Długo zachowuje estetyczny wygląd bez konieczności impregnacji, jak to ma miejsce w klasycznym, drewnianym zadaszeniu.

Właściciele wykorzystali tę funkcjonalną, elegancką konstrukcję do stworzenia przyjemnego kącika wypoczynkowego dla siebie i swoich gości. Meble w altance to wygodna kanapa rattanowa z obiciami, niewielkie taborety również z miękkimi siedziskami oraz stolik kawowy. Przy tym wygodnym tarasowym zestawie zmieści się co najmniej osiem osób.

Może Cię również zainteresować projekt Altanka drewniana nowoczesna.