Zadaszenie narożne

Narożny taras z pergolami

Nowoczesne pergole ogrodowe drewniane to skarbnica możliwości. Mogą być niewielkie, jedynie dekoracyjne lub przestronne, komfortowe i funkcjonalne. Mogą być minimalistycznym wykończeniem tarasu lub tworzyć przestronny pawilon ogrodowy. Pergola w tym ostatnim stylu wykorzystana została w tej realizacji.

Właściciele marzyli o przestronnej zabudowie, która zwiększyłaby funkcjonalność domu i ogrodu. Oczami wyobraźni widzieli przestrzeń, w której mogliby gościć przyjaciół na wieczornym grillu w okresie letnim i delektować się nieskazitelną bielą w zimowe poranki. Narożny taras całoroczny spełnił te oczekiwania.

narożny taras z pergolami
taras przy ścianie

Jego design dopasowany został do eklektycznego charakteru domu. Szkielet wykonany jest z drewna w jasnym, miodowym odcieniu dębu. Efekt naturalności uzyskaliśmy poprzez ręczne szczotkowanie każdego elementu, które uwidoczniło słoje i sęki. 

Narożny taras z pergolami przy ścianie przylega do dwóch boków domu, co zwiększa jego powierzchnię.

Aby nadać dużej konstrukcji lekkości, zastosowaliśmy ekrany z przezroczystego szkła hartowanego. Przesuwne panele znajdują się na każdej ścianie. Umieszczone na prowadnicach pozwalają na szybkie i bezproblemowe zamknięcie lub otwarcie przestrzeni. Chociaż narożny taras z pergolami całoroczny wyeksponowany jest głównie na stronę południową i zachodnią, nie wymaga dodatkowych rozwiązań zacieniających. Tę praktyczną funkcję pełni bowiem wysoki żywopłot, który od strony południowej niemal przylega do zabudowy.

taras przeciwdeszczowy
narożny taras z pergolami całoroczny

Narożny taras z pergolami – szkło przeźroczyste w ścianach

Tymczasem transparentne szkło chroni przed deszczem i śniegiem. Narożny taras z pergolami przeciwdeszczowy pozwala właścicielom cieszyć się odpoczynkiem w ogrodzie bez względu na pogodę. Co więcej, osłania także meble. To istotna funkcja, gdyż właściciele postanowili stworzyć tu dodatkowy salon, wyposażając go w wygodny zestaw tapicerowany.

Na jednym rogu zabudowy znajdują się drewniane, ruchome lamele, które można otworzyć w upalne dni oraz zamknąć podczas jesiennych chłodów i zimowych przymrozków. Narożny taras zyskał w ten sposób dekoracyjny akcent, który przełamuje minimalizm zabudowy. Jednocześnie jest także elementem nośnym konstrukcji – niezbędnym do zapewnienia jej odpowiedniej stabilizacji.

narożny taras z pergolami nowoczesny

Na dachu wykorzystaliśmy mleczne szkło hartowane. To ono chroni wnętrze przed nagrzaniem. Jest nowoczesnym rozwiązaniem i lekkim w odbiorze materiałem, co jest istotne przy dużej konstrukcji, jaką jest właśnie ten pawilon ogrodowy. 

Pergola zyskała dzięki niemu elegancji.

Połączenie jasnego drewna ze szkłem stworzyło narożny taras z pergolami nowoczesny, który mimo rozmiarów nie jest przytłaczającą konstrukcją. Zapewnia właścicielom komfortowe miejsce zarówno do weekendowego leniuchowania jedynie we własnym gronie, jak i do wielogodzinnych uroczystości, których nie zaburzy nic poza zmęczeniem uczestników.

Zamiast jasnego drewna, konstrukcja może występować w kolorze ciemnym. Projekt Przezroczyste zadaszenie tarasu, jest przykładem takiego rozwiązania.