Zadaszenie narożne

Nowoczesna pergola z częściowym zadaszeniem

Jedną z ciekawszych form organizacji zabudowy na posesji są pergole ogrodowe. Ponieważ aranżacje otoczenia są wówczas łatwiejsze, a cała przestrzeń nabiera ładu. Zabudowa wyznacza granicę pomiędzy częścią wypoczynkową a zieloną strefą. Dlatego zwiększa komfort relaksu i tworzy miejsce na spotkania z rodziną i przyjaciółmi w otoczeniu zieleni.

Wielofunkcyjność takich zadaszeń tarasowych doskonale obrazuje ta pergola. Wiata ogrodowa przylegająca do dwóch ścian budynku jasno wyznaczyła miejsce relaksu, zapewniając jednocześnie właścicielom większą prywatność.

nowoczesna pergola z częściowym zadaszeniem i ażurami
nowoczesna pergola z częściowym zadaszeniem

Nowoczesna pergola z częściowym zadaszeniem a charakter domu.

W indywidualnych projektach dużą rolę odgrywa charakter samego domu. To on zazwyczaj determinuje wygląd dobudowy. Tak było i w tym wypadku. Nowoczesna pergola z częściowym zadaszeniem powstała z drewnianych belek w jasnym, klasycznym odcieniu dębu, który komponuje się z elementami wykończeniowymi oraz z podłogą wykonaną z płytek drewnopodobnych. Dobór materiałów w rezultacie wprowadził spójność. Reasumując nowoczesna pergola z częściowym zadaszeniem szklanym stała się integralną częścią domu.

Szkielet uzupełniają drewniane panele z poziomymi ażurami. To one właśnie sprawiają, że poza estetyczną stroną, zabudowa ma też liczne zalety praktyczne. Po bokach drewniane elementy są stałe. Stanowią wsparcie dużej, narożnej konstrukcji.

Tymczasem na przedniej ścianie tarasu są one przesuwne. Ze względu na to, chronią przed zachodzącym słońcem, dając delikatny półcień. Zwiększają komfort wypoczynku w godzinach popołudniowych, w których właściciele najbardziej go potrzebują. Umieszczone są na prowadnicach, zatem można je dopasować do pozycji słońca.

Nowoczesna pergola z częściowym zadaszeniem i ażurami izoluje i osłania wnętrze tarasu przed sąsiadami, których dom znajduje się w niewielkim oddaleniu od granicy działki. Co bezsprzecznie zwiększa to poczucie prywatności, poprawiając komfort relaksu.

Wszystkie drewniane elementy były ręcznie szczotkowane, co uwidoczniło słoje i sęki. Dlatego efektem jest naturalny wygląd tarasu.

nowoczesna pergola z częściowym zadaszeniem szklanym
nowoczesna pergola z częściowym zadaszeniem ze szkła

Aranżacja tarasu i podzielenie dachu na dwie strefy

Ostatnim elementem narożnej konstrukcji jest dach wykonany z mlecznego szkła hartowanego i umieszczony jedynie z głównej, frontowej części tarasu. Dzięki temu Nowoczesna pergola z częściowym zadaszeniem ze szkła zyskała dodatkową funkcjonalność. Przede wszystkim daje schronienie przed wiosennym i letnim deszczem, dzięki czemu odpoczynek na zewnątrz jest możliwy także w pochmurne dni. Gra rolę dodatkowego salonu, w którym właściciele umieścili wygodne meble wypoczynkowe. Taki taras może mieć również inne aranżacje, przeczytaj nasz blogowy artykuł Modne aranżacje tarasów

Taka konstrukcja drewniana jest też praktycznym rozwiązaniem. Szkło chroni nie tylko przed deszczem, ale także przed słońcem, częściowo absorbując promienie. Jednocześnie wpuszcza światło do środka, sprawiając, że przestrzeń skąpana jest w przyjemnym i relaksującym półcieniu.

Pozostała, niezadaszona strefa może być wykorzystana jako część do spotkań przy grillu lub jako dodatkowe miejsce odpoczynku w cieplejsze dni.

Ozdobiona kwiatami konstrukcja stała się ważnym miejscem w życiu rodziny, która może delektować się wspólnymi chwilami w ogrodzie, oddychać świeżym powietrzem przy porannym, niedzielnym śniadaniu i przyjmować gości w weekendowe wieczory.