Zadaszenie tarasu

Pergola zadaszona

Ta pergola zadaszona jest przykładem modernistycznej zabudowy, która łączy w sobie tradycyjne elementy z nowoczesnymi rozwiązaniami, tworząc funkcjonalną przestrzeń o ogromnych walorach dekoracyjnych.

Właściciele posesji marzyli o stworzeniu przestronnego i eleganckiego miejsca do odpoczynku oraz spotkań z przyjaciółmi i rodziną, z którego mogliby korzystać przez większą część roku.

Nowoczesna pergola zadaszona szkłem
Nowoczesna pergola zadaszona

Biorąc pod uwagę ich potrzeby oraz ekspozycję ogrodu na stronę północno-wschodnią, stworzyliśmy minimalistyczne, w pełni zamknięte zadaszenie tarasu. Pergola zadaszona z lekkim szkłem okazała się strzałem w dziesiątkę.

Zadaszenie pergoli wykonane zostało z belek w kolorze orzecha w odcieniu mlecznej czekolady. Barwa i faktura wnoszą powiew klasycznej elegancji. Dopasowane są do stolarki okiennej. Aby stworzyć minimalistyczne zadaszenie pergoli nowoczesne, ograniczyliśmy do minimum liczbę elementów nośnych. Drewniane belki znajdują się jedynie w rogach zabudowy oraz na dachu.

Oszczędna forma szkieletu sprawia, że zadaszenie pergoli drewniane nabiera współczesnego charakteru, wpisując się w eklektyczną zabudowę.

Aby powiększyć przestrzeń wypoczynkową, drewniane zadaszenie tarasowe “wysunęliśmy” poza ścianę domu. W ten sposób powierzchnia zyskała dodatkowe 6m².

Zadaszony taras

Pergola zadaszona – szkło w ścianach.

Ważną częścią designu zadaszenia pergoli są też elementy zamykające zabudowę. Wszystkie ściany mają panele z przezroczystego szkła hartowanego. Ekrany na prowadnicach dają się łatwo przesuwać, co umożliwia otwarcie lub całkowite zamknięcie wnętrza w zależności od warunków pogodowych.

Zadaszenie pergoli ze szkła transparentnego było możliwe dzięki ekspozycji ogrodu głównie na stronę północną. Konstrukcja nie wymagała zatem dodatkowych rozwiązań zacieniających, które zmniejszałby stopień nagrzewania.

Jedynym takim elementem jest dach, w którym wykorzystaliśmy mleczne szkło hartowane. To funkcjonalny materiał, który przepuszcza światło, a jednocześnie absorbuje część promieni, dając przyjemny półcień. Chroni przed południowym słońcem. Takie zadaszenie pergoli ze szkła poprawia też funkcjonalność zabudowy, która może być wykorzystywana nawet w upalne dni.

Dokładnie tak jak Nowoczesna pergola zadaszona .

zadaszenie pergoli

Tak powstałe zadaszenie pergoli drewniane jest nie tylko elegancką przestrzenią. Jest także praktyczną zabudową o dużych możliwościach użytkowych. Całkowite zamknięcie elementów szklanych chroni nie tylko przed deszczem i wiatrem, ale także przed śniegiem i mniejszymi przymrozkami. Przy większych spadkach temperatur drewniane zadaszenie tarasowe można ogrzać przenośnym piecykiem elektrycznym lub gazowym.

Zadaszenie pergoli stało się więc całorocznym salonem zewnętrznym, w którym właściciele znaleźli miejsce na część wypoczynkową z wygodną kanapą dla siebie i gości oraz jadalnię ze stołem, gdzie uroczystości nie tylko rodzinne w otoczeniu przepięknej zieleni trwać mogą do świtu.