Nowoczesna altana

Wiata wolnostojąca altana

Klasyka i nowoczesność spotykały się w tym projekcie, by stworzyć funkcjonalną i elegancką przestrzeń idealną do odpoczynku we dwoje, na rodzinne obiady na łonie natury i dłuższe spotkania z przyjaciółmi przy soczystych potrawach z grilla.

Właściciele marzyli o absolutnie minimalistycznej konstrukcji, która jednocześnie wpisywałaby się w eklektyczny charakter ich domu, nieco tradycyjny wygląd ogrodu i naturalny, niezmącony obraz sielskiego otoczenia. Dlatego przy realizacji tego typu konstrukcji najlepiej sprawdzają się indywidualne projekty. Altany ogrodowe spełniają wówczas wszystkie wymagania właścicieli i dają szansę optymalnego wykorzystania dostępnej przestrzeni.

wiata altana wolnostojąca
wiata wolnostojąca altana z drewna

Tak właśnie stało się przy tej realizacji, gdzie na przestronnej posesji powstała eklektyczna wiata wolnostojąca. Altana nowoczesna jest drewniana. Ciemne drewno nadaje jej naturalnego, klasycznego wyglądu.

Wiata wolnostojąca – Sposób wykonania konstrukcji altany.

Szkielet wykonany z prostych belek. Dwie z nich przedłużone ku górze i połączone nad dachem wprowadzają do konstrukcji nowoczesną lekkość, przełamując jej tradycyjny charakter.

Jeden bok zabudowany został drewnianymi deskami. Jest to rozwiązanie praktyczne, które zwiększa funkcjonalność takiej zabudowy, jak ta wiata wolnostojąca. Altana ogrodowa z pełną ścianą chroni przed słońcem, które operuje z tej strony najmocniej  aż do wieczora. Zapewnia cień niezbędny do komfortowego relaksu w czasie, gdy właściciele najbardziej go potrzebują. Zabudowana ściana jest także formą izolacji od otoczenia poza granicami posesji, które jest miejscem wypasu zwierząt hodowlanych. Ściana chroni przed ciekawością i zainteresowaniem z ich strony.

wiata wolnostojąca altana ogrodowa
wiata wolnostojąca altana nowoczesna

W rogach pozostałych trzech boków umieściliśmy stałe panele z ażurami, które dekorują zabudowę ogrodową, jaką jest ta wiata wolnostojąca. Altana z drewna staje się bardziej wyrazista i spójna. Jasno też oddziela przestrzeń do spotkań i posiłków od zielonej części ogrodu. Przy altanie tego typu ustaw grill i ciesz się zwiększoną funkcjonalnością, tak jak w projekcie Altana ogrodowa z grillem.

Funkcjonalność vs oczekiwania.

Współczesne zadaszenia altan ogrodowych mogą przybierać różne formy. Klienci często decydują się na mleczne szkło, które rozjaśnia wnętrze. Jednak właściciele tej nieruchomości postawili na klasykę. Dach z desek w tym samym kolorze co pozostałe elementy konstrukcji. Wprowadza cień, który przynosi wytchnienie w czasie upałów. Dlatego chroni przed delikatnym, wiosennym i letnim deszczem. Jest wytrzymały, a przy odpowiedniej impregnacji — odporny na działanie trudnych warunków atmosferycznych. Nie ma konieczności regularnego czyszczenia, którego wymagają szklane zadaszenia altan ogrodowych.

Wiata wolnostojąca altana ogrodowa zlokalizowana na skraju działki spełniła oczekiwania właścicieli. Wykonana na indywidualne zamówienie jest niepowtarzalną konstrukcją, która dzięki swojemu klasycznemu wyglądowi wpisuje się w naturalne otoczenie. Jest miejscem, gdzie rodzina może się zrelaksować w weekendowe popołudnia i spotkać z przyjaciółmi w piątkowy wieczór. Naturalne otoczenie daje wytchnienie, spokój i wyciszenie po pędzących dniach z licznymi obowiązkami na barkach.

Zamiast drewnianych paneli ażurowych można wykonać żaluzje drewniane. Tak zrobiliśmy w projekcie Zadaszenie na podwyższonym tarasie, sprawdź efekt.