Nowoczesna altana blog

Altany ogrodowe

Drewniana strefa relaksu.

Czas na relaks! A nie od dziś wiadomo, że najlepiej odpoczywa się na łonie natury. Dookoła trawa kwiaty, pszczoły uwijające się w swoim cyklu dnia. Zapach świeżo skoszonej trawy przechodzący w zapach tej wysychającej na słońcu, tworzącej aromatyczne siano. Leżak, okulary przeciwsłoneczne i lemoniada. Cudnie, żyć nie umierać. Ale ile można leżeć na słońcu? To przecież niezdrowe. Czas ukryć się przed palącym słońcem.

Inna sytuacja. Wieczór rozbrzmiewający śpiewem świerszczy, dookoła aura powolnego przechodzenia w czas odpoczynku. A w tym wszystkim Ty i Twoi znajomi. Jest koniec tygodnia, po czasie spędzonym na codziennych obowiązkach postanowiliście się spotkać. Dzieci ułożone do snu, zgiełk dnia przechodzi do przeszłości. Teraz tylko Ty, znajomi, rozmowy przy lampce wina, muzyka i szaszłyk z grilla.

Świece, czerwone wytrawne wino, bukiet kwiatów w wazonie. Nastrojowa muzyka i Wy wpatrzeni w swoje oczy rozmawiający o przyszłości. Romantyczna kolacja dla Was planujących przyszłość, dzieci, rozwój kariery zawodowej i osobisty.

Wyobraź sobie, że organizujesz imprezę okolicznościową. Piękny wypielęgnowany ogród, znajomi i rodzina przechadzająca się od huśtawki do basenu. Ciocia na leżaku a siostra odpoczywająca w hamaku. Mąż z synem grają w piłkę i nagle słychać śpiew Sto lat! Sto lat! nadchodzi mama z tortem.

Wszystkie to jest możliwe. To nie są historie będące wytworem wyobraźni. To historie osób, które opowiedziały nam najmilsze chwile spędzone pod wykonaną przez naszą firmę altaną ogrodową.

A Ty jaką historię nam opowiesz?

W tym wpisie opowiemy Wam o altanach, o miejscu w którym relaks może przybrać nową formę. Napiszemy również o historii altan, o ich uregulowaniu w prawie budowlanym, rozwiązaniach technologicznych oraz o możliwościach budowy i rozbudowy altany ogrodowej.

Altana ogrodowa blog

Altana ogrodowa – trochę historii.

Altana – jest to konstrukcja lekkiej budowli, wykonanej często w formie elementów ażurowych, wybudowana w przydomowym ogrodzie. Często to konstrukcje ozdobne. Kiedyś w ten sposób określano niewielki plac znajdujący się w kręgu zacienienia przez drzewa. Jej zadanie to ochrona przed słońcem i deszczem. Wykorzystywana również jako miejsce spotkań oraz odpoczynku. Często umiejscowiona w punktach widokowych, jest traktowana jako użytkowo-ozdobny akcent na zakończeniu osi kompozycyjnych ogrodu.

Konstrukcjom altan ogrodowych nadawano przeważnie bogatą i ozdobną formę. W XVI–XVIII wieku przeważnie budowano altany murowane oparte na planie prostokąta lub wieloboku. Ich ściany były otwarte w późniejszym okresie miały formę zamykaną. Pokrywane były  dachem plandekowym lub w formie kopuł. Dachy te wspierano na kolumnach posiadających bogate zdobienia. W XVIII i XIX wieku w ogrodach krajobrazowych budowano altany posiadające formie pagód, kaplic gotyckich, a nawet chat wiejskich.

Współcześnie mianem altany nazywa się konstrukcje wolnostojące posiadające zadaszenie, wykonywane w różnych kształtach. Budowane w ogrodach, na działkach i wspólnych strefach wypoczynkowych. Coraz częściej w formie nowoczesnych altan o geometrycznych kształtach i płaskich dachach.

Według przepisów prawa budowlanego, altany o powierzchni zabudowy do 35 m2 (mierzona po obrysie ścian zewnętrznych) oraz o wysokości do 5 m przy dachach dwuspadowych stromych lub do 4 m przy innym kształcie dachu, nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Jednak na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 1 wymagane jest zgłoszenie we właściwym starostwie powiatowym bądź urzędzie miasta na prawach powiatu. Równocześnie altany o powierzchni zabudowy do 25 m² nie wymagają nawet zgłoszenia.

W Polskim ustawodawstwie przez długi okres czasu nie było legalnej definicji pojęcia altana. Dopiero Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 9 stycznia 2014 roku (sygn. II OSK 1875/12) wskazał na ten aspekt. W wydanym wyroku posłużył się definicją zaczerpniętą wprost z Wikipedii i słownika języka polskiego.

Po tym fakcie 6 lutego 2015 uchwalona została ustawa, a 5 marca 2015 została rozpatrzona przez Senat. Podpisana przez Prezydenta RP weszła w życie 30 kwietnia 2015.

Ustawa ta wprowadziła do ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych nową definicję altany działkowej. Zgodnie z definicją jest nią wolno stojący budynek rekreacyjno-wypoczynkowy lub inny obiekt budowlany spełniający taką funkcję, położony na terenie działki w rodzinnym ogrodzie działkowym, o powierzchni zabudowy do 35 m² oraz o wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich, przy czym do powierzchni zabudowy nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, o ile ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m²

Pojęcia altana ogrodowa nie należy mylić z pojęciem wiata. Ale to drugie pojęcie rozwiniemy w innym wpisie.

Ogrodowe altany z lamelami blog

Nowoczesna altana do ogrodu.

W miarę jak rozwijała się architektura oraz możliwości technologiczne budowania, altany ogrodowe również ewoluowały.
Obecne trendy to altany nowoczesne. W większości wykonywane z drewna konstrukcyjnego. Następuje rezygnacja z dachów dwu i czterospadowych na korzyść dachów płaskich oraz jednospadowych. Dodatkowo pełne zadaszenia z drewna, gontów czy blachy, zostają powoli wypierane przez dachy szklane, zielone dachy, oraz podwieszane tkaniny zewnętrzne. Można również spotkać dachy wykonane z poliwęglanu.

O różnych rodzajach dachów w altanach i zadaszeniach pisaliśmy we wpisie – Wypełnienie dachu zadaszenia

Dzięki zastosowaniu tych materiałów, istnieje możliwość regulacji ilości dostępnego światła we wnętrzu a także ochrona przed deszczem.

Wizualne aspekty szkieletów konstrukcji altany do ogrodu również przeszły dużą metamorfozę. Stosowane klasycznie rozwiązania z dachami spadzistymi wymagały podparcia każdego naroża altany. W nowoczesnej formie można dowolnie ustawiać słupy nośne konstrukcji, bez utraty sztywności całej zabudowy. W tym roku dominować będą altany z słupami przesuniętymi, z otwartymi narożnikami oraz podparte o mury betonowe. Zastosowanie ukrytych systemów montażowych pozwala na przenoszenie coraz większych obciążeń przez budowle. Dzięki nim można również przygotować układ nóg mocujących dach altany po zewnętrznej stronie konstrukcji. Nie muszą to być podpierane od dołu dachy.

Ukryte systemy montażowe opisujemy we wpisie Niewidoczny montaż konstrukcji.

Certyfikowane materiały użyte do wykonania konstrukcji altany z drewna pozwalają na zastosowanie szeregu rozwiązań zabudowy ścian. Ażurowe kratki, listewki czy płotki skośne, ustąpiły miejsca rozwiązaniom dedykowanym do zabudowy zewnętrznej. Obecnie w ścianach częściej spotkać można szklane panele, żaluzje, pionowe lamele czy screeny materiałowe. Różnorodność oferty pozwala na skomponowanie funkcjonalnej zabudowy altany. Tworzone w ten sposób wnętrza stają się bardziej dostępne dla użytkownika w różnych warunkach pogodowych. Jest to element na który obecnie należy zwrócić szczególną uwagę. Dzięki nim pora roku przestaje mieć znaczenie przy planowaniu spotkań ze znajomymi w ogrodzie.

Więcej informacji o zabudowie ścian można uzyskać we wpisie Pionowe lamele, ekrany szklane czy drewniane?

 

drewniane altany blog
Drewniane altany z żaluzjami blog

Kształty altan ogrodowych.

 Kształt altany w ogólnym wizerunku ogrodu również ma znaczenie. Nie tylko wizualne, ale również funkcjonalne. Altany do małych ogrodów najczęściej opierają się o kwadratową podstawę. Wymiary 4 x 4 czy 5 x 5 m to najczęściej stosowane rozwiązania pozwalające na swobodne ustawienie mebli oraz zachowanie odpowiednich ciągów komunikacyjnych. Podobnie jest w przypadku altan prostokątnych. To kształty stosowane w klasycznych ogrodach o prostych formach. Sprawdzą się również w miejscach zabudowy w sąsiedztwie ogrodzenia lub zbudowane w narożu ogrodu.

Aby bardziej wyeksponować altanę, stosuje się konstrukcje oparte na polu w kształcie litery L. W tym rozwiązaniu najczęściej stosuje się podział powierzchni altany na dwie strefy. Większa zwykle przeznaczona jest na miejsce wypoczynkowe, ze stołem sofą i krzesłami. Mniejsza część wyznaczana jest często na grill, jacuzzi, lub huśtawki czy hamaki.

Najciekawszymi rozwiązaniami są konstrukcje podzielone na kilka stref funkcjonalnych oraz posiadające nietypowe kształty.
Altanę w ogrodzie można wybudować na bazie ośmiokąta, zygzaka, posiadające ścięte naroża czy takie w kształcie litery C. Podział funkcjonalny altany ogrodowej jest kwestią ustaleń z inwestorem. Wydzielenie, kuchni z szafkami i umywalką, toalety, pomieszczenia na drewno kominkowe czy rowery, jest coraz częściej stosowany. W ten sposób budujemy altanę z całym zapleczem potrzebnym do zrealizowania doskonałej strefy wypoczynkowej.

Rodzaje altan oraz ich kształty przedstawiamy w naszej Strefie Portfolio w zakładce Nowoczesna Altana

Drewniane altany blog

Podłoga w altanie.

Równie ważnym aspektem co kształt altany, rodzaj dachu czy sposób zabudowy ścian, jest podłoga altany. W tym względzie również jest wiele możliwości. Najczęstszym spotykanym rozwiązaniem jest podłoga wykonana z desek tarasowych. W drewnianej altanie ogrodowej drewniana podłoga będzie najlepiej pasowała. Tworzy spójną całość z konstrukcją, ciepłą i przyjemną w dotyku. Wykonana z desek kompozytowych pozwoli na rzadsze wykonywanie czynności konserwacyjnych. Ułożenie kostki brukowej powoli wychodzi z trendów, częściej stosuje się betonowe płyty układane na podsypce lub tzw. tarasy wentylowane. Wykonanie w altanie zewnętrznych płytek ceramicznych to kolejny sposób na trwałą podłogę. Rzadziej, ale równie dobrze komponującą się z altaną podłogą jest wykonanie jej w formie wbitych w ziemię elementów z drewna, przekrój kwadratowy kantówki pozwala na uzyskanie unikalnego wzoru. Okrągły przekrój stworzy przyjemny naturalny styl. Jako ostatnie sposoby na podłogę w altanie, można wymienić nasyp z kamieni lub trawę.

Fundamenty pod altanę.

W zależności od rodzaju zabudowy ścian oraz rodzaju podłogi, trzeba przygotować fundamenty do mocowania altany do podłoża. Fundament można zrobić w formie punktowych stóp betonowych, fundamentu po obwodzie dachu lub całej płyty betonowej. Najtańszym rozwiązaniem są oczywiście punktowe fundamenty. Wykonane są według rysunku technicznego dotyczącego ich ułożenia na wyznaczonej przestrzeni. Dzięki temu beton należy wykonać tylko w miejscach mocowania słupów, a mocowania z łatwością ukryć. Pośrednim rozwiązaniem jest fundament obwodowy. Wewnątrz tego fundamentu można przygotować podłoże pod kostkę brukową lub taras wentylowany. Tego typu fundament przyda się przy większych altanach, gdyż jest bardziej stabilny. Wreszcie płyta betonowa. Najdroższe rozwiązanie ale odpowiednio przygotowane pozwoli na przerobienie altany w wolnostojący ogród zimowy.

Altana na fundamentach punktowych
Altana na płycie betonowej

Altany ogrodowe – koszt wykonania.

Nie można jednoznacznie określić jaki będzie koszt wykonania altany ogrodowej. Wyceny kalkulowane są w oparciu o wiele zmiennych. Na cenę wpływ ma rodzaj konstrukcji, dachu, sposób zabudowy ścian a nawet zaplanowana funkcjonalność wnętrza.

Można jednak przyjąć, że dobrej jakości altana drewniana będzie kosztem oscylującym w wysokości około 40 000 zł brutto. W takim koszcie spodziewać się można konstrukcji o wielkości 4 x 5 m ze szkłem bezpiecznym w dachu oraz częściowo zabudowanymi ścianami. Oczywiście dodanie do tej wielkości altany dodatkowych opcji może podrożyć ofertę. Warto jednak w ocenie wartości projektu zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii dotyczących budowy altany

  • Rodzaj drewna konstrukcyjnego – najlepiej aby było to drewno klejone BSH
  • Rodzaj wypełnienia dachu – szkło bezpieczne lub płyty drewniane pokryte membraną EPDM
  • Przekroje belek konstrukcyjnych – najbardziej stabilne to przekroje prostokątne np. 100 x 200 mm
  • Sposób zabudowy ścian oraz funkcjonalność jaką oferuje
  • Przygotowanie materiału na etapie produkcji. To ważne z punktu estetyki całej altany. Odpowiednio przygotowany będzie cieszył wzrok oraz nadawał altanie uroku
Altana z jacuzzi blog

Podsumowanie

Altana ogrodowa to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chce stworzyć w swoim ogrodzie przestrzeń, w której można odpocząć i spędzać czas na świeżym powietrzu. Altany to niewielkie, drewniane konstrukcje, które zwykle znajdują się na w zaciszu ogrodu lub w pobliżu innych elementów otoczenia, takich jak stawy czy kwietniki. Altany mogą mieć różne kształty i rozmiary, w zależności od preferencji użytkownika i dostępnej przestrzeni. Jedną z najważniejszych zalet altan ogrodowych jest to, że można w nich odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu pracy. Altana może być wyposażona w meble ogrodowe, takie jak stoły i krzesła, co pozwoli na spędzenie czasu na świeżym powietrzu w wygodny i przyjemny sposób. Dzięki temu można cieszyć się pięknem ogrodu i przyrody, jednocześnie odpoczywając w komfortowych warunkach.

Jeżeli potrzebujesz większej ilości informacji, skontaktuj się z naszym specjalistą. Pomagamy w doborze rozwiązań oraz wyjaśnimy wszelkie możliwości. Kontakt Zadaszenia Tarasowe