Niewidoczny montaż konstrukcji drewnianych, estetyka wykonania.
zadaszenie tarasu lamele

Niewidoczny montaż konstrukcji.

Spędzanie czasu na świeżym powietrzu, czy to po prostu relaks z rodziną, czy z przyjaciółmi, może przynieść wiele godzin przyjemności. Jednak deszcz, wiatr i upały mogą uniemożliwić maksymalne wykorzystanie przestrzeni na zewnątrz. Dlatego wiele osób sięga po rozwiązania zacieniające, takie jak zadaszenia tarasów i pergole, aby stworzyć zadaszony taras, który można docenić przy każdej pogodzie. Aby relaks nie był frustrujący, przez widoczne wkręty, gwoździe czy stalowe kątowniki i blachy, zaprojektowano systemy do niewidocznych połączeń w drewnie.

W zadaszeniu ważna jest estetyka wykonania.

Od mieczy do łączników.

Obecnie tylko mało profesjonalne firmy stosują konstrukcje zbijane przy użyciu gwoździ lub skręcane wkrętami. Mało doświadczeni wykonawcy stosują najprostsze formy konstrukcyjne i mają związane z nimi problemy w ich sztywności oraz wytrzymałości na obciążenia statyczne i dynamiczne. Nowoczesne stolarstwo i ciesielstwo konstrukcyjne odchodzi od stosowania mieczy/zastrzałów instalowanych od słupów do belki dachowej, które ma zapewnić że konstru kcja nie będzie się chwiała. Obecnie najlepsze firmy na rynku stosują rozwiązania pozwalające na przenoszenie dużych obciążeń a przy tym cieszące oczy nienaganną estetyką połączenia.

Systemy ukrytego montażu w naszej firmie

Zadaszenia Tarasowe Adriana Malinowska, to pionier na rynku krajowym w systemach połączeń niewidocznych stosowanych w konstrukcjach zadaszeń tarasowych, altan, nowoczesnych pergol i zadaszeń narożnych.

Jako pierwsza firma w Polsce stosowaliśmy połączenia ukryte aluminiowe systemu SIHGA HobaFIX oraz Sherpa Connectors. Rozwijaliśmy i rozwijamy rynek nowoczesnych zadaszeń wyznaczając z roku na rok trendy w stylistyce wizualnej oraz funkcjonalnej. Niewidoczny montaż konstrukcji nie ma dla nas tajemnic.

nowoczesna pergola tarasowa z drewna

Niewidoczny montaż konstrukcji – Jaskółczy ogon

Połączenie drewna na jaskółczy ogon (ang. dovetail joint) jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych sposobów łączenia drewna. Nie ma dokładnej informacji na temat jego wynalazcy, ale  technika ta była stosowana już w starożytnym Egipcie i Grecji. W średniowieczu połączenie na jaskółczy ogon było popularne w Europie i wykorzystywane do produkcji mebli oraz drewnianych konstrukcji dachu. Współcześnie ta technika jest nadal stosowana w stolarstwie oraz w produkcji mebli. Nie ma jednej osoby, która wymyśliła połączenie na jaskółczy ogon. Ponieważ było to stopniowe rozwijanie i ulepszanie tej techniki przez wieki, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

W naszej firmie stosujemy połączenie czopowe wykonywane techniką jaskółczy ogon, czyli wykonania dwóch elementów, gniazda oraz czopa, posiadających skośne płaszczyzny obwodowe spasowane ze sobą idealnie. Po umieszczeniu czopa w gnieździe i wciśnięciu go do oporu, elementy skośne dociągają do siebie łączone elementy i blokują się tworząc sztywne połączenie odporne na obciążenia.

Niewidoczny montaż konstrukcji – systemy SIHGA

Jeżeli niewidoczne systemy łączników aluminiowych do drewna to SIHGA GmbH jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w europie. Ich systemy łączników SIHGA HobaFIX znajdują się również w naszym magazynie i zawsze chętnie po nie sięgamy.
Systemy te charakteryzują się połączeniami przy użyciu aluminiowych elementów wycinanych w charakterystyczny sposób.
Bliźniacze elementy zachodzą na siebie i potrafią przenieść bardzo duże obciążenia. Stosowane do montażu konstrukcji odznaczają się niemal taką estetyką połączenia jak stosowany przez nas jaskółczy ogon. Pozwalają na szybki montaż oraz demontaż każdej konstrukcji. Ale nie tylko HobaFIX, SIHGA produkuje systemy połączeniowe o różnych funkcjonalnościach. Mają największe portfolio i specjalizują się stricte w połączeniu drewna z drewnem i drewna z innymi materiałami. Oprócz HobaFIX stosujemy w naszych konstrukcjach rozwiązania IdeFIX oraz Herakulix, przy układaniu deski tarasowej DielenFIX. Uznajemy, że SIHGA to marka nie do podrobienia, ich pomysłowość oraz jakość łączników jest na najwyższym poziomie. Spełniają wszelkie normy a ich produkty posiadają niezbędne certyfikaty. Byliśmy jedną z pierwszych firm korzystających z rozwiązań HobaFIX w Polsce.

Sherpa Connectors

Jest to połączenie na jaskółczy ogon, ale w formie metalowych łączników w stylu SIHGA. System zamocowania do drewna oraz możliwość przenoszenia obciążeń jest porównywalna z produktami SIHGA. W naszej historii zdarzyło nam się kilkukrotnie skorzystać z rozwiązań SHERPA.

Podsumowanie rozwiązań technologicznych

Estetyka wykonania każdej konstrukcji opiera się na kilku istotnych kwestiach. Pomysł i wygląd, odpowiedniej jakości materiały, doskonałe przygotowanie półproduktów oraz zastosowanie najlepszych i najestetyczniejszych systemów montażowych. Dzięki połączeniu tych wszystkich elementów jesteśmy w stanie stworzyć produkt, który spełni najwyższe wymagania każdego inwestora. Pominięcie choćby jednego z nich spowoduje, że efekt finalny i estetyka zadaszenia tarasu czy altany, będzie niepełna.

Niewidoczne systemy montażu konstrukcji pozwalają na spięcie wszystkich elementów w całość i osiągnięcie wymaganego efektu. Są to rozwiązania droższe, wymagające precyzji przygotowania oraz dużego doświadczenia praktycznego. Rozwijanie technologii takich systemów to przyszłość nowoczesnego stolarstwa.

Jeśli marzysz o nowoczesnej altanie wykonanej w systemie ukrytego montażu, zadzwoń do nas — kontakt zadaszenia tarasowe.