Aranżacja tarasu, zobacz jak zagospodarować przestrzeń
zadaszenie na taras ze szkłem

Aranżacja tarasu

Zarówno nadmiar, jak i brak czasu sprawiają, że wiele z naszych planów i działań odkładamy na później. Aby pomóc Ci zoptymalizować zadania związane z organizowaniem, planowaniem lub dekorowaniem Twojego tarasu, przedstawiamy kilka sugestii, które mogą być dla Ciebie pomocne. Twój taras może być bardziej stylowy i elegancki! Sprawdź nasze pomysły i skontaktuj się z nami już teraz – kontakt – zadaszenia tarasowe, aby spełnić swoje marzenie. Pospiesz się i umów się z nami lub po prostu porozmawiaj o swoim pomyśle i zapytaj o wycenę.

Planując przestrzeń pod zadaszeniem tarasu należy uwzględnić wiele czynników. Od ułożenia mebli, przez ciąg komunikacyjny po dodatki i oświetlenie. 

Taras który zostanie na etapie budowy odpowiednio zagospodarowany w projekcie będzie spełniał swoją rolę w przyszłości. Pamiętaj, lepiej mieć trochę więcej miejsca niż mniej.

Zacznijmy od wyposażenia podstawowego.

Aranżacja tarasu – dobór mebli

Meble w nowoczesnym zadaszeniu lub w altanie powinny być stylistycznie dopasowane do zabudowy. Łączenie klasycznych góralskich mebli, lub mebli z bali drewnianych z konstrukcją nowoczesną będzie miało zły wpływ na ogólny odbiór przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej. Dlatego najlepszym rozwiązaniem są meble drewniane wykonane z kantówek. Na których ułożone zostaną miękkie poduszki. Doskonałym rozwiązaniem będą również meble z technorattanu lub na konstrukcji metalowej, ale połączonej z drewnem. 

Dobierając kolorystykę i wielkość należy wziąć pod uwagę całą przestrzeń użytkową. Do małego zadaszenia lepiej wstawić stół i cztery do sześciu delikatnych krzeseł niż sofę i fotele. Związane jest to z koniecznością zachowania miejsca na swobodne przemieszczanie się każdej osoby wewnątrz. Ustawienie w centralnym miejscu z zachowaniem przynajmniej 60 cm miejsca dookoła mebli pozwoli przechodzić każdemu. Nikt nie będzie musiał wstawać. 

Jeżeli mamy większą przestrzeń do zagospodarowania, można pokusić się o wstawienie sofy, foteli a nawet zestawu wypoczynkowego narożnego. W takim miejscu z pewnością zmieści się większa ilość osób. Do większej przestrzeni wypoczynkowej można zaplanować wstawienie kokonu na stelażu, lub podwiesić go na konstrukcji dachu. Stworzymy w ten sposób cudowne miejsce na czytanie książki lub spokojne zagłębienie się w muzyczne doznania. 

Hamaki, oraz dodatkowe szafki i leżaki sprawdzą się w konstrukcjach o dużej powierzchni. W takim przypadku rozsądnie jest podzielić przestrzeń na dwie, trzy strefy. Jedną strefę w której spędzimy czas ze znajomymi. Drugą strefę w której można umieścić szafki na napoje oraz np. sprzęt audio. Trzecią strefę wypoczynku indywidualnego. 

Zabezpieczenie przed deszczem

Z pewnością meble powinny być odporne na warunki atmosferyczne. Należy brać pod uwagę, że deszcz zawsze zacina wraz z wiatrem. Poduchy powinny być wykonane z materiału wodoodpornego. Na poniższym zdjęciu widać, że meble ogrodowe zostały umieszczone w narożnym zadaszeniu tarasu, które posiada szklaną zabudowę ścian. Jest to doskonałe rozwiązanie aby dodatkowo zabezpieczyć elementy wyposażenia tarasu przed deszczem i śniegiem. Więcej zdjęć tego projektu znajduje się w strefie portfolio w zakładce Pergole tarasowe

 

pergole tarasowe narożne

Aranżacja tarasu – wyposażenie dodatkowe

Oprócz mebli, wewnątrz zadaszenia tarasu czy altany, możemy umieścić również inne elementy wyposażenia dodatkowego. Są to wszelkiego rodzaju huśtawki, hamaki, sprzęt audio a nawet projektory.
Ta przestrzeń to Twoja strefa relaksu. Każdy z nas odpoczywa w inny sposób. Po zainstalowaniu sprzętu audio wraz z projektorem, altanę czy zadaszenie możemy zmienić w strefę kibica. Oglądanie ulubionego serialu wieczorem przy nastrojowym oświetleniu będzie niezapomnianym przeżyciem. 

Przestrzeń użytkową, możemy również przeznaczyć na miejsce zabaw dla dzieci. Jeżeli porozrzucane po podłodze w domu zabawki burzą Twoją harmonię, przenieś je do altany lub pod zadaszenie. Dzieci będą miały większą frajdę w czasie gdy zabawa odbywać się będzie w kontakcie z naturą. 

Zainstalowanie zasłon z materiału, lub podwieszonego materiału pod dachem, stworzy śródziemnomorski stylk 

Na poniższym zdjęciu przestrzeń ogrodu zimowego z drewna, została zaadaptowana jako miejsce zabaw dla dzieci. Więcej zdjęć tego projektu znajdziesz w strefie portfolio w zakładce Ogród zimowy nowoczesny

hamak w zadaszeniu

Kwiaty i sprzęt treningowy

 W przypadku gdy zadaszenie tarasu posiada przeszklone ściany, przestrzeń wewnątrz można wykorzystać aby utworzyć odpowiednie warunki dla kwiatów. Zimą wystarczy zamknąć przesuwne panele szklane, umieścić nadmuch ciepłego powietrza i Twoje palmy i kwiaty nie lubiące zimna, przetrwają cały nie sprzyjający im okres. Tu należy zwrócić uwagę na fakt, że konstrukcje przeszklonych altan i zadaszeń tarasowych to konstrukcje zimne nie szczelne. Aby przechować wewnątrz kwiaty wymagane jest okresowe doszczelnienie ścian. 
W altanie możesz umieścić podstawowy sprzęt treningowy, rowerek, orbitrek czy atlas do treningów siłowych. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie i tężyznę fizyczną, ale nie mają w pobliżu siłowni. Dzięki kontaktowi z naturą i wykonywaniu ćwiczeń na świeżym powietrzu, treningi będą o wiele bardziej satysfakcjonujące niż w klimatyzowanym pomieszczeniu siłowni. 

Oświetlenie 

Oświetlenie to element bez którego aranżacja tarasu się nie obejdzie. Najbardziej popularnym rozwiązaniem jest oświetlenie przy użyciu profili z taśmą LED. Takie oświetlenie nie zabiera dużo miejsca, pobór mocy jest mały a ilość kolorów oświetlenia duża. 
Profile mogą być mocowane w różnych miejscach konstrukcji. Od więźby dachowej po progi. To oświetlenie liniowe, które często pozwala nawet na ustawienie mocy oświetlenia

Punktowe reflektory mocowane zarówno do konstrukcji jak i w obrysie zadaszenia, czy altany, pozwolą na uwydatnienie widoczności nocą. A wiszące lampy i lampy z wentylatorem, umieszczone nad meblami, podniosą komfort przy spotkaniu ze znajomymi.