tarasowa pergola ze szkłem

Rodzaje szkła w zadaszeniach

Rodzaje szkła w zadaszeniach i altanach. 

Szkło w zadaszeniu tarasu czy w altanie może zostać zastosowane jako wypełnienie dachu, albo jako wypełnienie ścian konstrukcji. Jest to materiał szlachetny, odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Dlatego jest coraz częściej stosowany w konstrukcjach tarasowych i ogrodowych. 

Jednak nie każdy rodzaj szkła nadaje się do takiej zabudowy. Wyjaśnimy w tym wpisie jakie rodzaje szkła najczęściej są stosowane oraz jakie mają właściwości. 

Szkło typu FLOAT 

To podstawowe szkło powstające w procesie wylewania rozgrzanej masy szklanej na podstawę z rozgrzanego metalu. Najczęściej jest to cyna. Różnice gęstości powodują, że masa szklana płynie po powierzchni metalu tworząc nieskazitelnie gładką powierzchnię. 
W zależności od ilości wlanej masy szklanej otrzymuje się odpowiednią grubość tafli szkła. Jest to szkło najczęściej stosowane w budownictwie do produkcji szyb zespolonych. Niestety, pomimo dużej twardości jest to materiał kruchy i podatny na rozbicia. 

Rozbicie szkła float tworzy duże kawałki ostro zakończonych części, mogących skaleczyć a nawet doprowadzić do śmierci. Dlatego nie należy stosować go w miejscach narażonych na uderzenia. Szkło to ma również tendencję do pękania samoistnego w chwili gdy następuje nierównomierne rozgrzewanie jego powierzchni. Jeżeli połowa szyby będzie w cieniu, a druga połowa w pełnym słońcu, istnieje prawdopodobieństwo, że tafla pęknie. 

Od szkła float rozpoczyna się produkcja bardziej wyspecjalizowanych typów szkła.

Rodzaje szkła w zadaszeniach – Szkło hartowane ESG

Opisany wyżej rodzaj szkła, można poddać procesowi obróbki termicznej. Proces ten nazywa się hartowaniem szkła i polega na rozgrzaniu tafli szkła do temperatury 680 stopni a następnie szybkiemu schłodzeniu. W ten sposób struktura wewnętrzna szkła się zmienia. 

Szkło hartowane ma 10 razy większą wytrzymałość na uderzenia oraz zmiany temperatury  w stosunku do szkła bazowego. Tak przygotowane szkło nazywane jest szkłem bezpiecznym klasy C1. Podczas rozbicia następuje rozerwanie połączeń wewnątrz struktury szkła i szyba rozpada się na drobne kawałki. Dzięki temu, osoby przebywające w pobliżu takiej szyby nie odniosą długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, a z pewnością nie grozi im utrata życia. Jedyne co może nastąpić to powierzchowne zarysowania skóry. 

Szkło hartowane ESG, to najbardziej odpowiedni rodzaj szkła w jaki powinno być wyposażone zadaszenie tarasu czy nowoczesna altana. Jego odporność na uderzenia i zmiany temperatur pozwala na zastosowanie go w miejscach o zróżnicowanym nasłonecznieniu oraz narażonych na upadek gałęzi, czy uderzenie poprzez najście osoby lub zwierzęcia na taflę. 

Stosujemy szkło hartowane w dachach konstrukcji oraz w zabudowie ścian. Jego grubość, kolor i sposób montażu dobieramy każdorazowo do projektu. 

Rodzaje szkła w zadaszeniach – Szkło laminowane VSG

To rodzaj szkła który powstaje poprzez połączenie dwóch tafli szkła float przy użyciu foli PVB. Szkło takie oznacza się cyframi np. 44.2 oznacza dwie tafle szkła float o grubości 4 mm połączonych dwoma warstwami folii PVB o łącznej grubości 0,76 mm 
Grubość takiego szkła wynosi 8,76 mm ale jego wytrzymałość przeliczeniowa wynosi 6 mm. Dzieje się tak, ponieważ nie należy przyjmować dla dwóch łączonych szkieł 4 mm wytrzymałości jak dla pojedynczego szkła 8 mm. Ciekawostką jest również to, że szkło 44.2 posiadające wytrzymałość monolitycznego szkła 6mm, ma mniejszą wytrzymałość niż 6 mm ESG.

Tak wyprodukowane szkło również jest szkłem bezpiecznym. Co oznacza, że w trakcie jego rozbicia odłamki szkła pozostają przyklejone do powierzchni foli. Zdawałoby się, że to idealny system do mocowania w dachu. Tak niestety nie jest. Panuje błędne przekonanie, że w chwili rozbicia szkło przyklejone jest do folii i nic nie zagraża osobie znajdującej się pod takim zadaszeniem. Otóż, nic się nie stanie o ile sama tafla po rozbiciu nie spadnie z dachu. Należy pamiętać, że po rozbiciu szkła tafla staje się elastyczna. Co prawda odłamki są przyklejone do folii, ale problem pojawia się w chwili gdy taka elastyczna tafla szkła ugina się i zostaje wyrwana z mocowania. W takim przypadku spada cała szyba z naklejonymi na nią ostrymi kawałkami szkła. Czy to takie bezpieczne? 

Ponadto, szkło laminowane instalowane na zewnątrz powinno mieć odpowiednio zabezpieczone krawędzie. Zdarza się bowiem, że wilgoć  i temperatura napierająca na połączenie pomiędzy taflami szkła, doprowadza do rozwarstwienia tafli uwidocznionej jako biały nalot na powierzchni. 

Ostatnią wadą tego szkła przy zastosowaniu na zewnątrz, jest jego brak wytrzymałości na różnice temperatur. Zdarzyć się może, że tafla pęknie samoistnie dokładnie tak jak szkło float z którego jest wykonane. 

Szkło laminowane i hartowane VSG/ESG

To kombinacja szkła hartowanego i laminowanego. W procesie produkcji szkła laminowanego zamiast szkła float użyte zostaje szkło ESG. Dzięki temu zabiegowi powstaje połączenie dwóch rodzajów szkła bezpiecznego. W tym wypadku, gdy nastąpi pęknięcie szkła, rozbija się ono w drobiny tak jak szkło hartowane, ale drobiny te są przyklejone do folii. Dzięki temu nawet gdyby tafla szkła została wyrwana z mocowania w dachu, to nie posiada dużych ostrych kawałków szkła naklejonych na folię. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie niż szkło VSG.

Szkła VSG/ESG wymagane są w użyciu jedynie w przypadku wykonywania obiektów użyteczności publicznej. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ale równocześnie bardzo drogie. Wymagane jest również podczas wykonywania balustrad szklanych znajdujących się na dużej wysokości.


Dobór szkła w naszych konstrukcjach dokonywany jest przez technologa, który przez wiele lat prowadził dystrybucję specjalistycznego szkła budowlanego na różne obiekty w całym kraju.

Projekty ze szkłem możesz obejrzeć w sekcji Strefa Portfolio. Zobacz w jaki sposób wykorzystujemy ten materiał w naszych nowoczesnych konstrukcjach.

tarasowa pergola ze szkłem narożna
tarasowa pergola ze szkłem przesuwnym

Jeżeli potrzebujesz więcej informacji o szkle, drewnie, czy ofercie skontaktuj się z naszym specjalistą