Taras w ogrodzie

Wypełnienie dachu zadaszenia

W poście Rodzaje konstrukcji na zadaszenie tarasu  Opisywaliśmy z jakich materiałów wykonać można szkielet konstrukcyjny zadaszenia, altany czy nowoczesnej pergoli. Pora na kilka słów dotyczących najczęściej spotykanych sposobów wykonania samej połaci dachowej.

Na naszym rynku najczęściej spotykanymi materiałami stanowiącymi wypełnienie dachu szkieletu altany czy zadaszenia są

  • Szkło
  • Poliwęglan
  • Drewno z poszyciem bitumicznym lub EPDM
  • Aluminiowe lamele
  • Materiał zewnętrzny

W niniejszym wpisie, przedstawimy trochę informacji odnośnie każdego materiału z osobna. Po zapoznaniu się z całym opisem, będziesz mógł zdecydować, który z nich jest dla Ciebie najbardziej odpowiedni

Wypełnienie dachu zadaszenia – szkło

Szkło to doskonały materiał architektoniczny, który od czasu jego wynalezienia nie znalazł jeszcze godnego następcy. To materiał szlachetny, o najwyższej wytrzymałości na warunki pogodowe oraz całkowicie odporny na promieniowanie UV.
Wykorzystywany od wielu dziesięcioleci jako wypełnienie ram okiennych. Jako przeźroczysta materia pozwala na swobodny dostęp światła słonecznego do wnętrza pomieszczenia, przy jednoczesnym zatrzymaniu deszczu, śniegu i wiatru.

W procesie udoskonalania technologii produkcji ewoluował od szkła ciągnionego do szkła płynącego (float) jego nieskazitelna struktura nie zniekształca obrazu widocznego po drugiej stronie. W gamie szkła można znaleźć prawie 600 jego rodzajów.

Stosowane w stolarce okiennej, jako materiał wypełniający konstrukcję fasad szklanych, poprzez szklane schody, podłogi, szkła kuloodporne. Znajdziemy go w każdym kraju, pod różną postacią. To ze szkła są szyby samochodowe, szyby w samolotach oraz wiele innych przedmiotów.

Szkło znalazło również zastosowanie jako wypełnienie dachu w konstrukcjach ogrodów zimowych oraz altan i zadaszenia tarasu.

Najczęściej stosowane jest szkło przeźroczyste, pozwalające na największe naświetlenie wnętrza konstrukcji, ale równie często stosowane są szyby satynowe i szkło barwione w masie.

Jeżeli taras jest  od strony południowej lub południowo zachodniej, najlepszym rozwiązaniem będzie szkło satynowe (mleczne). Zatrzymuje ono 20% światła, dając efekt półcieniu, a pozostała część jest mocno rozproszona. Dzięki temu, nie ma konieczności aby pod dachem zawieszać materiał przeciwsłoneczny. Na szkle tym, nie widać również zabrudzeń w takim stopniu jak na każdym innym rodzaju. Szkła kolorowe (brązowe/grafitowe/niebieskie/zielone) to szkła barwione w masie. Są to szkła przeciwsłoneczne, zatrzymujące dużą część promieniowania podczerwonego oraz UV. To one w słoneczny dzień rozgrzewają się nie dopuszczając do tego aby osoba znajdująca się pod zadaszeniem czuła dyskomfort związany z dużym natężeniem światła. Zastosować można również tzw szkło selektywne dwupowłokowe. Jest to szkło przeźroczyste na które w procesie produkcji została naniesiona powłoka z tlenków metali odbijająca określoną długość fal słonecznych. To szkło również nie powoduje rozgrzewania pomieszczenia pod nim.

Istotnym elementem jest odpowiednie przygotowanie szkła do montażu, oraz zastosowanie odpowiedniego rodzaju.

Nie należy stosować jako wypełnienie dachu jakiejkolwiek konstrukcji zwykłego szkła typu Float nie poddanego hartowaniu. Jako wypełnienie dachu powinno być stosowane albo szkło hartowane ESG albo szkło laminowane i hartowane ESG/VSG.

O rodzajach szkła i jego zachowaniu w różnych warunkach możesz przeczytać na naszym blogu we wpisie Rodzaje szkła w zadaszeniach i altanach.

Zadaszenia Tarasowe Adriana Malinowska stosuje jedynie szkło hartowane a w szczególnych wypadkach szkło hartowane i laminowane. Jest to gwarancja bezpieczeństwa korzystania z konstrukcji.

Istotne jest to, że do wykorzystania szkła jako wypełnienia dachu wymagana jest wiedza z zakresu wytrzymałości materiałów stosowanych w produkcji oraz duże doświadczenie. Aby wypełnić dach szkłem, konstrukcja musi być wykonana z drewna klejonego warstwowo BSH a system montażowy musi przewidywać naprężenia materiału powstające przy obciążeniach statycznych i dynamicznych. W naszej firmie przeprowadzamy testy wytrzymałości każdego wprowadzanego rozwiązania. Wymaga się aby uszczelnienia, system montażu konstrukcji oraz materiały stosowane w produkcji posiadały odpowiednie atesty i certyfikaty. Umieszczenie w dachu szkła, gdy konstrukcja wykonana zostanie z drewna litego lub KVH, może doprowadzić do jego pękania z czasem, gdy drewno to zacznie pracować pod wpływem warunków atmosferycznych. Nawet zastosowanie gumowych podkładów nie zagwarantuje, że szkło w takiej konstrukcji nie będzie pękało.

Często otrzymujemy pytania o to, jak wykonać konserwację konstrukcji na dachu. Czy można po szkle chodzić? Odpowiedź brzmi, tak. Oczywiście odnosimy się w tej odpowiedzi do szkła zainstalowanego w konstrukcjach wykonanych przez naszą firmę. Należy jedynie zastosować się do kilku zasad

  1. Na dach wchodzimy w miękkim obuwiu, uprzednio sprawdzając czy w jego protektorze nie znajduje się kamień mogący zarysować szybę.
  2. Nie zabieramy ze sobą telefonu komórkowego oraz żadnych metalowych elementów mogących upaść na taflę szkła
  3. Poruszamy się spokojnie bez zbędnego tupania
  4. Uważamy aby nie nadepnąć na krawędź szkła

Stosując się do tych zasad możemy swobodnie wejść na dach celem umycia szyb lub wykonania konserwacji konstrukcji.

Stosujemy zgłoszony do Urzędu Patentowego RP, system montażu szkła opracowany oraz przetestowany w naszej firmie. System CRX, jest stabilny wytrzymały oraz szczelny. Dodatkowo stosując go wzmacniamy szkielet konstrukcji drewnianej podnosząc jego odporność na siły skręcające od podmuchów wiatru. To najlepszy system na rynku.

zadaszenie tarasu ruchome lamele

Poliwęglan lity i komorowy

Poliwęglan to drugi najbardziej popularny system stosowany jako wypełnienie dachu zadaszenia w konstrukcjach wykonanych z drewna, aluminium i stali.

Stosowane  dwa rodzaje poliwęglanu, lity oraz komorowy. Poliwęglan lity to tworzywo sztuczne które swoim wyglądem przypomina szkło. Jest materiałem o mniejszych wymaganiach w stosunku do konstrukcji, dlatego z powodzeniem można go zastosować gdy szkielet wykonany zostanie z gorszych jakościowo materiałów. Jest łatwiejszy w montażu, nie wymaga wyspecjalizowanej kadry oraz większych umiejętności technicznych. Można go dociąć na miejscu za pomocą piły i przykręcić do belek dachowych uszczelniając cały system przy użyciu profili aluminiowych z uszczelkami. Nie oznacza to jednak, że nie wymaga zachowania pewnych zasad montażowych. Umieszczenie go zbyt sztywno w konstrukcji będzie powodowało powstawanie naprężeń i doprowadzi do efektu „strzelania”.

W przypadku zastosowania poliwęglanu komorowego wymagane jest założenie dodatkowych uszczelek na krawędziach. Dlatego wilgoć nie będzie dostawała się do wnętrza komór.

Jest to materiał lżejszy od szkła, przez co można zastosować mniejsze przekroje belek konstrukcyjnych.

Poliwęglan jednak, ma niską wytrzymałość na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Według karty charakterystyki poliwęglanu,  zachowuje swoją trwałość eksploatacyjną  zakresie temperatur od -40°C do +130°C przy obciążeniu termicznym krótkotrwałym i od -30°C do +110°C przy obciążeniu długotrwałym. Należy jednak brać pod uwagę, że zmiany w strukturze materiału pojawiają się w znacznie mniejszym zakresie temperatur. Dlatego pojawiają się na poliwęglanie z biegiem czasu spękania.

Obecnie wprowadzono na rynek Poliwęglan pokryty filtrem UV. Zabieg ten zastosowano aby podnieść wytrzymałość materiału na ekspozycję słoneczną. Dzięki zastosowaniu filtra UV wydłuża się okres starzenia materiału.

Filtr ten w żadnym stopniu nie zmniejsza poziomu nagrzewania pod takim dachem. W tym miejscu przypomnimy, że za rozgrzewanie odpowiedzialne jest przede wszystkim promieniowanie podczerwone.

Reasumując, poliwęglan imituje szkło ale jest od niego mniej trwałym rozwiązaniem. Nie jest wymagający w stosunku do konstrukcji oraz nie wymaga specjalizacji w montażu.

Drewno z poszyciem bitumicznym lub EPDM

Drewniane wypełnienie dachu stosowane jest w przypadku gdy od zadaszenia oczekujemy pełnego zatrzymania promieni słonecznych. Stosowane jest w konstrukcjach drewnianych, nie występuje w konstrukcjach aluminiowych i stalowych.
Do szkieletu konstrukcji mocowane są drewniane elementy wypełniające. Może to być deska łączona na pióro wpust typu stropopodłoga. Często wykonywane jest również na zasadzie przykręcenia płyt OSB, które od dołu obijane są deską elewacyjną.

Dachy takie stosowane są również w przypadku gdy architektura otoczenia wymaga wprowadzenia drewna na sufit konstrukcji aby zachować spójność architektury.

Jednak drewno instalowane w ten sposób nie zagwarantuje szczelności dachu. Dlatego na wierzchnią warstwę tak przygotowanego podłoża stosuje się materiały mające na celu uszczelnienie dachu.

Najtańszym rozwiązaniem jest papa bitumiczna termozgrzewalna lub gonty bitumiczne. W przypadku papy termozgrzewalnej kąt nachylenia dachu nie jest istotny, jednak w przypadku gonta bitumicznego wymagany jest minimum 19 stopniowe pochylenie dachu. Papa termozgrzewalna ma wytrzymałość około 12 lat w ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Oznacza to, że pierwsze przecieki pojawią się po tym okresie. Naprawa takiego dachu nie wiąże się z koniecznością zrywania całej powierzchni dachu. W większości przypadków wystarczy miejscowe zgrzanie nowych warstw papy.

Zastosowanie membrany EPDM jest rozwiązaniem droższym, ale o wiele bardziej wytrzymałym. Żywotność membrany EPDM to około 70 lat w ekspozycji na promieniowanie słoneczne. To materiał elastyczny o wysokiej wytrzymałości. Trudny do przecięcia i uszkodzenia. Naklejony przy użyciu specjalnych klejów daje gwarancję szczelności przez cały okres użytkowania.

Nasza firma w przypadku wykonywania dachów drewnianych jako poszycia używa membrany EPDM. Jako podłoże pod EPDM stosujemy trójwarstwowe płyty drewniane świerkowe klejone naprzemienne. To połączenie pozwala na osiągnięcie unikalnego stylu wykończeniowego. Nowoczesnego i wytrzymałego.

Aluminiowe lamele

System najczęściej stosowany w konstrukcjach aluminiowych, pochodzący z krajów śródziemnomorskich, i w naszej ocenie najlepiej spisujący się właśnie tam. Systemy aluminiowe to nowoczesne rozwiązania pozwalające na regulację ilości wprowadzanego światła pod zadaszenie tarasu lub do wnętrza altany. Sterowane elektronicznie elementy obracają się w specjalnym systemie. Mogą być w różnych wariantach kolorystycznych. Rozwój technologii pozwolił na uszczelnienie dachu i odprowadzenie wody opadowej systemem niewidocznych rynien. Nasza firma wykonywała lamelowe dachy w konstrukcjach drewnianych. Dlatego uważamy, że aluminiowe są do tego lepszym rozwiązaniem.

System ten jest odporny na promieniowanie słoneczne oraz deszcz. Należy jednak pamiętać, że nie ma wytrzymałości na zalegający śnieg oraz ograniczoną wytrzymałość na duży wiatr. Systemy czujników instalowane w konstrukcjach z takim dachem otwierają go gdy wartość siły wiatru przekroczy ustaloną wartość lub temperatura spadnie do poziomu opadów śniegu. Zatem pod takim zadaszeniem nie należy na zimę pozostawiać mebli, które nie wytrzymają śniegu i mrozu.

Materiał zewnętrzny

Tkaniny zewnętrzne, żaglowe to ostatni sposób na wykonanie wypełnienia dachu zadaszenia. Mnogość wzorów oraz rodzajów tkanin na rynku pozwala na dużą personalizację wyglądu zewnętrznego zadaszenia. Systemy podwieszone sterowane elektrycznie lub ręcznie. Zwijanie może nastąpić w formie rolety lub poprzez zsunięcie materiału na bok konstrukcji. Zastosowanie elektronicznych czujników wiatru i opadów pozwala na automatyczne zabezpieczenie dachu przed uszkodzeniem.

Występują materiały tańsze, pełniące funkcję jedynie przeciwsłonecznych oraz droższe rozwiązania mające równocześnie funkcję przeciwdeszczową.

Planując zadaszenie z materiału, należy wziąć pod uwagę fakt, że przy dużym natężeniu wiatru materiał musi być zwinięty. Ponieważmoże nastąpić jego wyrwanie z systemów prowadzenia.  Tkaniny w zadaszeniu tworzą w konstrukcji śródziemnomorski styl architektury.
Powodują że wizualnie taras jest lekki i przyjemny dla oka.

Ważna informacja, kupując materiał należy sprawdzić czy można poddać go czyszczeniu. Duża część materiałów dostępnych na rynku jest problematyczna w praniu, dlatego część z nich wymaga okresowego impregnowania.

Często inwestorzy pod konstrukcjami instalują płótno lniane zainstalowane na naciągniętych linkach stalowych. Dlatego to rozwiązanie najtańsze.

Zajrzyj do naszej strefy portfolio i zobacz jakie formy zadaszenia najczęściej wybierają w naszej firmie inwestorzy.