Przebudowa pergoli na zadaszenie, czy jest możliwe?

Przebudowa pergoli na zadaszenie

Przebudowa pergoli na zadaszenie – słowem wstępu.

Drewno charakteryzuje duża możliwość modyfikacji istniejących konstrukcji. Wielokrotnie wspominaliśmy, że wykonane zadaszenie czy altana może zostać rozbudowane o dodatkową zabudowę ścian, zmianę poszycia dachowego, czy nawet modyfikację wymiarową. W skali miesiąca otrzymujemy mnóstwo zapytań o to, czy podejmiemy się ułożenia szkła na dachu, lub założenia dodatkowej zabudowy ścian.

Z jednej strony sprawa wydaje się jasna, gdyż jest to możliwe. Z drugiej jednak, nie zawsze. Od czego to zależy? Jakie konstrukcje można przebudować? Na co zwrócić uwagę zlecając taką modyfikację? To jedne z pytań na jakie udzielimy odpowiedzi w tym wpisie.

Nie będziemy poruszali kwestii technicznych i powielania wiedzy, która znajduje się w innych naszych wpisach. W takim przypadku zastosujemy odnośnik do artykułu, który obszernie wyjaśnia zagadnienie. Wyjaśnimy tutaj kwestie techniczne związane z konstrukcjami już istniejącymi. Zastosujemy wyjaśnienia oparte o nasze rozmowy z inwestorami.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że na rynku jest wiele firm podejmujących się takich zleceń. Opiszemy na co zwrócić uwagę w trakcie rozmów z potencjalnym wykonawcą.

Założenie na dachu szkła lub poliwęglanu.

Przebudowa pergoli na zadaszenie to najczęstsze zadanie z jakim się spotykamy. Czy założenie szkła lub poliwęglanu na dachu jest możliwe. Jest dla nas logiczne, że skoro my stosujemy na dachu szkło, to dużo osób z biegiem czasu zaczyna doceniać jego szlachetność jako materiału stanowiącego wypełnienie dachu. Ważną kwestią jest jednak, że konstrukcja powinna być przystosowana do możliwości zainstalowania takiego wypełnienia.

Rozmowę należy rozpocząć od oceny istniejącej konstrukcji oraz zebrania o niej jak największej ilości informacji. Do wstępnego oszacowania możliwości wykwalifikowanemu personelowi wystarczy przedstawienie kilku zdjęć. Informacja o wymiarach konstrukcji, przekrojach drewna i jego rodzaju, a także rozstaw między belkami, również będzie pomocny.

Jeżeli konstrukcja wykonana jest z drewna klejonego BSH o odpowiednim przekroju, a system montażu pozwala na przeniesienie obciążenia, to taka modyfikacja jest możliwa. Jak to jednak ocenić?

Ocena przekroju drewna powinna zakładać zasadę, im dłuższa belka tym większy przekrój i zwiększona ilość słupów podporowych. Jeżeli konstrukcja ma 8 m szerokości, belki o przekroju 100 x 200 i podparta jest w trzech punktach, nie będzie zagrożenia jej wygięciem lub złamaniem. Tu również należy wziąć pod uwagę wysięg konstrukcji od budynku. Przy 3 m odległości podobny przekrój drewna powinien być zastosowany również na krokwiach. Najlepiej, gdy krokwie będą wsparte na belce wieńca zadaszenia. Ale nie dyskwalifikuje to konstrukcji, jeżeli krokwie będą włożone w środek wieńca. W tym przypadku musi być jednak zastosowany system montażu przenoszący o wiele większe obciążenia np. Sihga HobaFIX lub Sherpa, a nie przykręcanie belek doczołowo na wkręty talerzowe.

Informacje o rodzajach drewna znajdziesz we wpisie Rodzaje drewna konstrukcyjnego

Skręcanie doczołowe belek blog

Przebudowa pergoli na zadaszenie – mocowanie do budynku

Sposób zamocowania belki do ściany oraz słupów odgrywa równie dużą rolę.

Nawet przy zastosowaniu drewna klejonego BSH musi ono być odpowiednio stabilnie zamocowane do budynku. Mocowanie powinno być wykonane w taki sposób, aby po dołożeniu dodatkowego obciążenia stałego, równoczesnym wzroście obciążeń dynamicznych, działających na konstrukcję, nie nastąpiło jej oderwanie od budynku. W tym przypadku istotną rolę odgrywa gęstość punktów mocowania oraz ich jakość.
Posługując się przykładem konstrukcji o wymiarach 8 x 4 m trzeba przyjąć minimum 6 punktów mocowania do budynku w rozstawie co około 130 cm. To zasada gdy mocujemy się trafiając w wieniec żelbetonowy. Średnica stali montażowej powinna wynosić minimum 16 mm. Jeżeli mocowanie następuje w pustak typu Porotherm, punktów powinno być minimum 8 a w przypadku pustaków gazowych ta ilość to minimum 10. W przypadku pustaków gazowych nie należy rezygnować ze słupów przy ścianie budynku.

Słupy konstrukcji instalowane przy ścianie, nie wymagają mocowania do niej, o ile belka dachowa została przymocowana zgodnie z przedstawioną wyżej zasadą. Mocowanie do podłoża powinno być wykonane stabilnie do przygotowanego wcześniej fundamentu wykonanego na odpowiednią dla strefy przemarzania gleby głębokość.

Jeżeli istniejąca konstrukcja wykonana jest według powyższych zasad, wystarczy zastosować dopasowany system montażu szkła i wykonać jego montaż.

Niestety, w 99% zgłaszanych nam przypadków, żadna z powyższych zasad nie jest zachowana.

Informacje o fundamentach i ich przygotowaniu znajdziesz we wpisie Jak zrobić fundamenty pod zadaszenie?

Co dyskwalifikuje konstrukcję do montażu szkła lub poliwęglanu?

Bardzo często inwestorzy w pierwszym etapie wykonywania aranżacji tarasu decydują się na tańsze rozwiązania zabudowy. Wykonanie budżetowej wersji zadaszenia tarasu dyskwalifikuje konstrukcję pod kątem modyfikacji w czasie. Te konstrukcje w większości przypadków mogą spełniać jedynie funkcję ozdobną (o ile opracowanie materiału na etapie produkcji było odpowiednie a system montażu został wykonany schludnie). Charakteryzuje je oszczędność na każdym możliwym materiale zastosowanym do produkcji. Żadna firma w ekonomicznej wersji zabudowy nie zastosuje drogich rozwiązań, a te tańsze mają mniejszą wytrzymałość. Należy być tego w pełni świadomym.

Drewno lite, KVH czy S4S,nie nadaje się do montażu szkła w dachu. Ten rodzaj materiału jest podatny na odkształcenia oraz ma o wiele mniejszą wytrzymałość. Co doprowadzi do pękania szyb dachowych związanego z naturalnym zachowaniem tego materiału.

Stosowanie drewna o zaniżonym przekroju. Aby wykonać zadaszenie taniej, zmniejszane są przekroje drewna. Zadaszenia stosowane pod tkaniny zewnętrzne mogą być cieńsze. Nie przenoszą obciążeń, więc naturalne jest, że nie muszą być stabilniejsze.

Mocowanie belek do ścian przy użyciu stali o średnicy mniejszej niż 16 mm w rozstawach większych niż wskazaliśmy. Zastosowanie kołków rozporowych nie przystosowanych do przenoszenia dużych obciążeń. Konstrukcje mocowane w ten sposób nie będą mierzyły się z wiatrem czy śniegiem. Nie posiadają wypełnienia dachu, zatem logiczne jest zastosowanie słabszych rozwiązań.

Stopy fundamentowe wykonane na głębokość mniejszą niż punkt przemarzania gleby, lub ich całkowity brak. W tym miejscu warto wspomnieć o częstym błędzie wykonawczym przy mocowaniu nóg konstrukcji do podłoża. Noga jest umiejscowiona w taki sposób, że chłonie wilgoć przez cały czas. Spowoduje to próchnienie drewna i w perspektywie czasu doprowadzi do złamania słupa.

Takie rozwiązania kategorycznie dyskwalifikują pergolę w kwestii wykonania na niej zadaszenia

Trochę inaczej sprawa wygląda z zastosowaniem na dachu poliwęglanu. Poliwęglan nie wymaga materiałów certyfikowanych. Zatem można wykonać jego montaż na konstrukcji wykonanej z drewna litego, S4S lub drewna KVH.

To nie oznacza, że na każdej. Dlaczego? Ponieważ tak samo jak w przypadku zastosowania szkła, należy brać pod uwagę, że zmienią się siły oddziałowujące na szkielet konstrukcji.

Poliwęglan, pomimo mniejszej wagi w porównaniu do szkła, również będzie generował zwiększone obciążenia dynamiczne i statyczne. Wiatr czy śnieg, będzie mocniej wpływał na połączenia między elementami konstrukcyjnymi. Dlatego zastosowanie skręcania belek doczołowo wkrętami ciesielskimi, mały przekrój drewna, złe zakotwienie do podłoża lub ściany, mogą doprowadzić do zawalenia zadaszenia i uszkodzenia konstrukcji budynku. Na rynku panuje błędne przekonanie, umacniane przez nierzetelnych wykonawców, że ta mniejsza waga poliwęglanu pozwala w każdym przypadku wykonać z niego zadaszenie.

Jest jednak rozwiązanie tego problemu, wiąże się ono z koniecznością przebudowy pergoli. Wymiany części elementów ją dyskwalifikujących na takie które pozwolą na zastosowanie szkła lub poliwęglanu. Poprawienie mocowania konstrukcji do ściany, poprawienie jakości połączeń w konstrukcji oraz wymiana części belek na nowe. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy efekt wizualny takiej przebudowy będzie zadowalający. Ponieważ w dalszym ciągu część konstrukcji będzie ze starego materiału. Widoczne będą różnice jakościowe w całości zabudowy.

Pamiętajmy, jeżeli firma podejmująca się przebudowy pergoli na zadaszenie, nie zwróci uwagi na system montażu, rodzaj drewna, sposób zakotwienia oraz na strefy wiatru i śniegu, nie powinna się podejmować zlecenia .Nie powinno się brać pod uwagę oferowanej niższej kwoty za takie zlecenie. Gdyż koszt może ostatecznie okazać się większy.

Zmiana zabudowy w ścianach

Kolejny rodzaj zmian konstrukcyjnych o jakie otrzymujemy zapytania mailowe, to możliwość dołożenia elementów zabudowy ścian. Szklane panele, żaluzje, pionowe lamele lub screeny materiałowe. To oczywiste podniesienie funkcjonalności każdej zabudowy. W przypadku gdy nasze zadaszenie lub altana nie posiadała takiej zabudowy, z biegiem czasu zauważymy, że czegoś jednak brakuje.

W przypadku zabudowy ścian, sprawa rozbudowy jest o wiele łatwiejsza niż w przypadku dachu. Większość dostępnych rozwiązań będzie wymagało jedynie ich przykręcenia do aktualnej konstrukcji. Jedyne na co będzie trzeba zwrócić uwagę to miejsce ich montażu, poziomy podłoża oraz belek dachowych, czy brak elementów, które uniemożliwią montaż. Jeżeli planowana jest zabudowa w konstrukcji posiadającej miecze/zastrzały to montaż będzie do przedniej części belki a nie od spodu. To szczególnie ważne przy stosowaniu elementów przesuwnych. Jeżeli podłoże będzie zawierało spadki mające na celu odprowadzenie wody, takie elementy również nie zostaną zainstalowane estetycznie. Progi takich elementów muszą być wykonane równolegle do górnego elementu.

Przy chęci zabudowy ścian szkłem, należy wziąć pod uwagę, że konstrukcja zostanie narażona na podniesienie obciążeń. Jest to zasada taka sama jak przy zabudowie szkłem dachu. Jeżeli zadaszenie czy altana wykonana jest z drewna litego lub KVH, istnieje bardzo duże ryzyko, że dodatkowe obciążenia spowodują odkształcenie elementów nośnych. Doprowadzi to do blokowania systemów przesuwania a nawet pękania szkła. W skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do uszkodzenia konstrukcji zadaszenia lub altany.

Rozwiązaniem tego problemu będzie dołożenie do konstrukcji nowych, nośnych elementów. Odpowiednie ich przygotowanie pozwoli na zmniejszenie ryzyka powstawania odkształceń czy uszkodzenia konstrukcji. Może to również odświeżyć wizualnie konstrukcję wybudowaną kilka lat wcześniej.

O rodzajach zabudowy ścian przeczytasz we wpisie Pionowe lamele, ekrany szklane czy drewniane?

Przebudowa pergoli na zadaszenie – kwestie odpowiedzialności.

Jak można wywnioskować z tekstu, przebudowa pergoli na zadaszenie jest możliwa przy zwróceniu uwagi na kilka istotnych elementów. Zamontowanie w altanie czy zadaszeniu dodatkowych elementów zabudowy ścian, zwiększające jej funkcjonalność, również nie stanowi większego problemu. Dlaczego zatem tak mało firm podejmuje się tego typu zleceń?

Wyjaśnić to można dwoma aspektami.

  1. Kwestia ekonomiczna, wykonanie takich prac nie jest dla firm opłacalne pod kątem zarobkowym. A czasem nie jest ekonomicznie uzasadniona dla klienta. Wykonanie całej konstrukcji od podstaw wykonawcy zagwarantuje wyższe wynagrodzenie, przy niejednokrotnie krótszym czasie potrzebnym na wykonanie zadania. A oszacowanie realnych kosztów, często dla inwestora będzie większym wydatkiem niż wykonanie nowej konstrukcji.
  2. Bardziej doświadczone firmy, zdają sobie sprawę z odpowiedzialności jakie niesie za sobą przebudowa pergoli na zadaszenie. Wiąże się to bowiem z koniecznością udzielenia gwarancji na wykonane prace. Jeżeli firma ma za zadanie wykonać przebudowę polegającą na umieszczeniu szkła w dachu, jest zobowiązana zagwarantować, że wykonana przebudowa będzie bezpieczna w użytkowaniu. Co w praktyce oznacza, udzielenie gwarancji na wykonaną przez firmę trzecią konstrukcję.

W przypadku dodatkowych pytań zachęcamy do kontaktu z naszym specjalistą poprzez zakładkę Kontakt

Rodzaje oferowanych przez naszą firmę konstrukcji możesz sprawdzić w zakładce Strefa Portfolio