zadaszenie narożne

Rodzaje drewna konstrukcyjnego

Rodzaje drewna konstrukcyjnego – czyli co w drewnie piszczy.

Wiele osób zastanawia się jaka jest różnica między poszczególnymi rodzajami drewna konstrukcyjnego. W tym wpisie wyjaśnimy czym jest drewno klejone BSH, czym różni się od KVH i C24 i dlaczego jest to najlepszy wybór na zadaszenie tarasu, nowoczesną altanę i nowoczesną pergolę.

Dobór rodzaju drewna stanowi istotną rolę w procesie wyboru najlepszego rozwiązania na zadaszenie tarasu. Nowoczesna altana czy nowoczesna pergola, która ma cieszyć oczy przez wiele lat, powinna być wykonana z materiału o wysokiej jakości, stabilności wymiarowej oraz wytrzymałości na warunki atmosferyczne. Drewno słabej jakości, nawet najlepiej przygotowane w procesie produkcji, nie wytrzyma długo w warunkach narażenia na deszcz czy promieniowanie słoneczne. 

Do drewna słabej jakości nie przymocujemy szkła, a systemy paneli przesuwnych przestaną z biegiem czasu działać. 

Zacznijmy zatem od drewna, które obecnie wykorzystywane jest do budowy hal sportowych, basenów a nawet wieżowców. 

Rodzaje drewna konstrukcyjnego – Klejone warstwowo drewno BSH

Drewno klejone BSH, w rzeczywistości jest jedynym rodzajem konstrukcyjnego drewna w pełni klejonego. Jest klejone z odpowiednio przygotowanych lamel z wysokości przekroju, oraz naprzemiennie (na cegiełkę) na mikrowczep z długości. 
Dzięki takiemu klejeniu, jest to drewno niezwykle stabilne wymiarowo oraz o dużej wytrzymałości. Najczęściej oznaczane symbolami GL24/28/32 i symbolem SI lub NSI.

GL (Glue lamed) 24/28/32 oznacza klasę wytrzymałości drewna.

SI – Drewno o jakości wizualnej
NSI – Drewno o jakości przemysłowej
H – oznacza wykorzystanie w produkcji klejenia lamel o wysokości 4 cm.

Opis technologii

Drewno BSH nie ma tendencji do skręcania, pękania, pęcznienia. Jeżeli mają powstać w nim pęknięcia, to są to tzw. mikropęknięcia lub pęknięcia włosowate. Większości z nich nie jesteśmy w stanie zobaczyć gołym okiem. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ jakakolwiek praca drewna następuje w zakresie poszczególnych lamel. Nie występują w nim podłużne naprężenia o dużej długości a w przypadku siły skręcającej lamelę, jest ona blokowana przez sąsiadujące z nią pozostałe lamele w przekroju. 

W procesie produkcji, lamele drewna klejonego mają usuwane uszkodzenia, przelotowe sęki i inne niedoskonałości mogące mieć wpływ na wytrzymałość drewna. Naprzemienne ułożenie usłojenia w przekroju blokuje tendencję do wyginania się elementów na płaszczyźnie przekroju. 

Wykorzystany w procesie produkcji klej MUF posiada wysoką odporność na warunki atmosferyczne a promieniowanie UV nie obniża jego wytrzymałości. Nie stosujemy drewna produkowanego przy użyciu kleju PUR ponieważ ten wchodzi w reakcję z olejami do drewna, tym samym powoduje rozwarstwianie drewna.

Drewno to po obróbce w procesie przygotowania zadaszenia tarasowego, altany czy pergoli, uzyskuje idealnie równą powierzchnię. Dzięki temu konstrukcje z niego wykonane charakteryzuje nieskazitelna jakość powierzchni. 

Przez klejenie, podnosi się również wytrzymałość drewna. Szacuje się, że do uzyskania tej samej wytrzymałości w drewnie litym lub KVH, użyty musi być większy przekrój drewna niż w przypadku drewna BSH.

Materiał, który wykorzystujemy do produkcji pochodzi z fabryk posiadających certyfikat FSC, oraz posiada wszelkie niezbędne atesty i certyfikaty budowlane. 

W chwili obecnej na rynku nie występuje lepszy i bardziej stabilny materiał wyprodukowany z drewna. 

Zobacz proces produkcji naszych konstrukcji wykonanych z drewna BSH GL24H SI

Rodzaje drewna konstrukcyjnego – Drewno KVH

Na wstępie należy wyjaśnić, że KVH nie jest drewnem w pełni klejonym. W procesie produkcji KVH używane są kantówki z drewna C24 połączone z długości na mikrowczep. KVH to drewno częściowo sklejane. Ale zachowuje się dokładnie tak samo jak drewno lite C24.
I tu można byłoby postawić kropkę, ale wyjaśnimy dlaczego jest gorsze od BSH a lepsze od C24.

Przekrój drewna KVH uzyskiwany jest z pełnego drewna litego czterostronnie struganego (S4S) C24. Co w rzeczywistości oznacza,  że naprężenia wewnątrz struktury drewna następują w pełnym jego przekroju. W przypadku skurczu włókien drewna, następuje jego rozwarstwienie mogące spowodować pęknięcie na wylot. Powstające w ten sposób pęknięcia obniżają wytrzymałość drewna. Dają również niezbyt ładny wizualnie efekt. Drewno to ma tendencję do skręcania, pęcznienia i zmiany wytrzymałości. Jego powierzchnia bardzo często ulega deformacji. 

Drewno KVH powstało z potrzeby osiągnięcia większych długości niż dostępne są w drewnie C24, pozwoliło na wyeliminowanie wad litego drewna C24 poprzez sklejanie krótszych elementów ze sobą. Wytrzymałość jest większa niż przy drewnie C24 ale mniejsza niż posiada drewno BSH. Niejednokrotnie nawet ładnie przygotowane w procesie produkcji drewno KVH, z biegiem czasu traci swój aspekt wizualny.

Do drewna KVH nie należy mocować szkła. Istnieje ryzyko jego pękania. Najczęściej stosowane jest w przypadku wykonywania konstrukcji z poszyciem dachu wykonanym z poliwęglanu.

Drewno lite C24 (S4S)

To najbardziej podstawowy budulec drewniany. Suszone drewno lite czterostronnie strugane. Podatność na pękanie, zmiany wymiarów oraz pęcznienie, jest w przypadku tego drewna największy. Ma ograniczone możliwości produkcyjne pod kątem przekroju oraz długości konstrukcje wykonane z tego materiału to najczęściej najtańsze rozwiązania bez gwarancji. 

pergole tarasowe
pergole tarasowe z drewna klejonego