termo jesion pod zadaszeniem tarasu

Taras w stylu skandynawskim

Aranżacja tarasu w stylu skandynawskim na co zwrócić uwagę?

Od kilku lat wśród trendów w urządzaniu tarasów królują nowoczesny minimalizm i nawiązania do natury. Oba te rozwiązania łączy w sobie styl skandynawski. Jakie są jego wyróżniki i o czym warto pamiętać, decydując się na taką aranżację tarasu?

Opiszemy jak stworzyć taras w stylu skandynawskim, na co zwrócić uwagę i na koniec ważna porada dotycząca tarasu z drewna.

zadaszenie membranowe tarasu
Zasłony pod zadaszeniem

Styl skandynawski – cechy.

Skandynawia jest regionem, który kojarzy się przede wszystkim z naturą, prostotą i surowością. Nic więc dziwnego, że właśnie te cechy wyróżniają styl skandynawski . Jasna kolorystyka, proste dodatki i wykorzystanie naturalnych materiałów (przede wszystkim drewna) – wszystko to sprawia, że przestrzeń sprawia wrażenie schludnej, czystej i funkcjonalnej. O stylu skandynawskim mówi się głównie w kontekście urządzania przestronnych wnętrz mieszkań i domów, ale sprawdzi się on idealnie również w przypadku tarasów.

Taras w stylu skandynawskim – zacznij od projektu.

Jeśli dopiero przygotowujesz się do budowy tarasu, ale już wiesz, że zależy Ci na stylu skandynawskim, zacznij od wyboru odpowiedniego projektu. Najlepszym rozwiązaniem będzie drewno z naturalnym usłojeniem, które nada miejscu naturalnego charakteru, a jednocześnie przełamie jasne, chłodne elementy wystroju. Może to być przykładowo drewniana pergola tarasowa lub wykonany z drewna szkielet konstrukcji tarasu z ekranami ze szkła hartowanego. Podkreśleniem stylu skandynawskiego w projekcie będzie drewniane zadaszenie tarasu , którego przykłady znajdziesz w naszej Strefie Portfolio.

Aranżacja tarasu w stylu skandynawskim.

Projekt tarasu wybrany? W takim razie to odpowiedni moment, by pomyśleć o aranżacji. Wybierając meble i dekoracje, postaw przede wszystkim na minimalistyczną formę i jasne kolory. Świetnie sprawdzi się drewniana sofa zewnętrzna, na której możesz ułożyć biały lub jasnoszary materac oraz poduszki z geometrycznymi wzorami w nieco ciemniejszym odcieniu. Pomysłem, który pomoże Ci stworzyć na tarasie prawdziwą strefę relaksu, jest wiszący fotel. Całość idealnie uzupełni prosty drewniany stolik.

Pamiętaj, że umeblowanie nie może przytłaczać przestrzeni – w stylu skandynawskim chodzi przecież o komfort i prostotę. Z tego też względu zachowaj pewną ostrożność podczas wyboru dodatków. Poza wspomnianymi poduszkami, warto postawić przede wszystkim na żywą zieleń, np. fikusy, monstery czy trawy ozdobne. Unikaj z kolei dekoracji w wyrazistych kolorach, np. czerwonych, pomarańczowych lub żółtych. Jeśli obawiasz się, że Twój taras będzie sprawiał wrażenie zbyt surowego, możesz ocieplić przestrzeń odpowiednim oświetleniem.

Drewniany taras, o tym musisz pamiętać.

Na koniec jeszcze jedna ważna porada. Na tarasie w stylu skandynawskim z pewnością będzie dominowało drewno. Warto zatem wiedzieć, jak o nie odpowiednio dbać. Szczegółowe zasady konserwacji w zależności od rodzaju zastosowanego drewna opisaliśmy w innym artykule na naszym blogu. Zapraszamy do jego lektury: Konserwacja konstrukcji drewnianych.