narożne zadaszenie w ogrodzie

Konserwacja konstrukcji drewnianej

Dobrze urządzony taras ma duże znaczenie, jeśli chodzi o relaks i zabawę z przyjaciółmi. Tarasy, altany i werandy to obszary cenione i pożądane przez wielu, zwłaszcza w upalne dni. Istotne jest jednak, że drewno wymaga atencji. Pozostawione same sobie przejdzie metamorfozę i z łabędzia zmieni się w brzydkie kaczątko.

Jak temu zapobiec, jakie są zasady konserwacji konstrukcji drewnianej? Wszystko to opisujemy poniżej.

Malowanie przez wykonawcę.

W zależności od tego z jakiego drewna zostało wykonane zadaszenie, oraz jak było przygotowane do montażu, możemy spodziewać się różnych zmian w jego wyglądzie na przestrzeni czasu.

Konstrukcje z KVH i drewna litego

Konstrukcje wykonane z drewna litego albo drewna KVH bardzo szybko zmieniają swój aspekt wizualny. W takich konstrukcjach powstają pęknięcia, skręcenia wzdłużne materiału oraz masa wyszczerbień. Bardzo często konstrukcje tanie wykonane z drewna C24 lub KVH w ramach oszczędności nie są odpowiednio przygotowywane do montażu przez wykonawców. W ramach naszych zleceń na naprawę takich zadaszeń stwierdzamy, że 60 % z nich w ogóle nie było wcześniej przygotowane do malowania a 40% otrzymało jedynie szlifowanie zgrubne. Bardzo często to szlifowanie wykonane jest niechlujnie i widoczne są zarysowania na powierzchni drewna. Powłoki na tych konstrukcjach są szorstkie i każde kolejne malowanie tą szorstkość podniesie.

Konstrukcje z klejonego drewna BSH

Konstrukcje wykonane z drewna klejonego BSH nie mają tendencji do pękania i skręcania się, więc powłoki lakiernicze utrzymują się na nich dłużej, a efekt wizualny jest znacznie lepszy. Jeżeli wybierzemy konstrukcję tańszą ale wykonaną z drewna BSH możemy spodziewać się, że drewno nie przejdzie żadnych obróbek szlifowania, a jego gładka przez struganie powierzchnia zostanie po prostu pomalowana. W przypadku konstrukcji z drewna BSH, oferowanych w wyższych kwotach powinniśmy otrzymać wyszlifowaną powierzchnię nie posiadającą śladów po papierze ściernym i przede wszystkim z usuniętymi pęknięciami, dziurami i uszkodzeniami powierzchni. Tak przygotowane podłoże, daje gwarancję, że powłoka lakiernicza utrzyma się bardzo długo a efekt wizualny będzie cieszył oczy.

Reasumując, poprawnie pomalowana belka konstrukcyjna powinna mieć usunięte wszelkie uszkodzenia i wady powierzchni. Powinna zostać odpowiednio wyszlifowana, aby nie posiadała wgłębień a ślady naprawy usunięte. Po tym koniecznie impregnowana odpowiednim preparatem, aby ostatecznie powierzchnię pokryć minimum trzema warstwami lakierobejcy. Pomiędzy każdą warstwą malowania, wykonać szlifowanie papierem P240 lub wyższym 1746, odkurzyć i malować kolejną warstwę. Nie należy sztucznie przyspieszać schnięcia oraz pomijać szlifowania między warstwami. W naszej firmie przygotowanie i malowanie belek konstrukcyjnych to bardzo pracochłonny proces, kontrolowany na każdym etapie produkcji.

Dlaczego drewno należy malować?

Drewno to materiał naturalny posiadający właściwości higroskopijne. Co oznacza, że będzie pobierało wilgoć z otoczenia i będzie tą wilgoć oddawać. W przypadku taniego materiału o gorszej jakości, spodziewać się można że konserwacje będą wymagane o wiele częściej niż inwestor by tego oczekiwał. Malowane impregnatami koloryzującymi lub olejami do drewna, wymagają ponownego malowania co roku. Jeżeli w konstrukcji takiej znajduje się część zabudowy wyeksponowana na warunki pogodowe, może to być nawet i dwa razy w roku. W przypadku konstrukcji malowanych lakierobejcami lub farbami kryjącymi, sprawa się ma trochę inaczej. Lakierobejce mają dwuletnią wytrzymałość na warunki atmosferyczne w miejscach narażonych na słońce i deszcz i czteroletnią wytrzymałość w miejscach na takie warunki nie narażonych.

Istotne jest również, że konserwacja konstrukcji drewnianej ma mały wpływ na żywotność zadaszenia tarasu czy altany a większy na ich aspekt wizualny. Odpowiedni montaż konstrukcji zagwarantuje, że drewno nie będzie miało ciągłego dostępu do wilgoci i nie zacznie gnić. Ale o procesie gnicia w konstrukcjach w osobnym wpisie Dlaczego drewno próchnieje?

 

Konserwacja konstrukcji drewnianej – ocena sytuacji.

W tej części tekstu odniesiemy się do naszych konstrukcji przygotowanych według powyższego opisu i wykonanych z drewna BSH. Dlaczego? Bo 95% zmian w strukturze drewna KVH i litego, nie ma możliwości naprawić – w tym przypadku jedyną konserwacją jest po prostu malowanie kolejnych warstw preparatu tego jakim została konstrukcja wcześniej pomalowana.

Aby Twój taras i jego zadaszenie jak najdłużej cieszyło wzrok, należy o nie zadbać. To ważne, aby w trakcie eksploatacji zwracać uwagę na wygląd i odpowiednio szybko reagować gdy zobaczysz, że coś się dzieje z powłoką lakierniczą. Zasada jest prosta, lepiej zapobiegać niż naprawiać. Jak wspomniane jest wyżej, drewno to naturalny materiał, żywy, ciepły i czasem nawet trochę kapryśny.  W trakcie pierwszego roku od wystawienia na warunki pogodowe w drewnie zajdą największe zmiany. Wysoka temperatura oraz ekspozycja na promieniowanie słoneczne, deszcz i wilgoć, mróz i siarczysty wiatr. Gdy konstrukcja przez cały sezon będzie wystawiona na takie warunki na powierzchni drewna pojawią się mikropęknięcia i pęknięcia włosowate. Większości z tych pęknięć nie będziesz widział, ale to miejsca w których pod powłokę lakierobejcy będzie dostawała się wilgoć i woda opadowa.

Kiedy malować?

Konserwacja konstrukcji drewnianej powinna być zaplanowana na okres marzec/kwiecień lub kwiecień/maj, w zależności od pogody. Nie może być ani za ciepło ani za zimno. Deszcze i podniesiona wilgotność również dyskwalifikują dany dzień od prac przy konserwacji konstrukcji. Malując konstrukcję po pierwszym sezonie zimowym zabezpieczysz wszystkie powstałe mikropęknięcia na powierzchni i zatrzymasz penetrację drewna przez wilgoć.

Dlaczego to takie ważne aby pierwsze malowanie wykonać po pierwszym sezonie zimowym?

W maju gdy temperatury zaczynają rosnąć, drewno konstrukcji jest rozgrzewane. Jest to okres w którym w naszych warunkach klimatycznych przechodzą wiosenne burze. Rozgrzane promieniami słonecznymi drewno przez mikropęknięcia chłonie szybko wilgoć, a w chwili gdy chmury przejdą a słońce znów zacznie operować na powierzchni materiału, wilgoć zacznie proces odparowania. Prędkość odparowania wilgoci z wnętrza drewna jest mniejsza niż prędkość chłonięcia. Dlatego wilgoć zbiera się pod powierzchnią lakierobejcy i zaczyna odparzać ją od drewna. Widoczne to jest jako biały nalot na powierzchni. W przypadku gdy pomalujemy w tym okresie drewno, zostaje ono przed tym czynnikiem zabezpieczone. Drewno klejone nie ma tendencji do pękania, dlatego następną konserwację można z powodzeniem zaplanować za dwa kolejne sezony zimowe.

nowoczesna altana modułowa duża

Jak malować aby było dobrze?

W gruncie rzeczy konserwacja konstrukcji drewnianej jest procesem bardzo łatwym. Wystarczy odpowiednia lakierobejca, pędzel, drabina i trochę chęci do aktywnego wypoczynku.

Dwa dni przed planowaną konserwacją konstrukcji warto ją wymyć. Usuwamy w trakcie mycia z powierzchni drewna zacieki z wody i zabrudzeń organicznych. Po takim myciu dajmy drewnu pooddychać przez te dwa dni.

Jak czas ten minie, wystarczy zabrać się do pracy. Polecamy zacząć od dachu i konserwacji belek od góry. Jeżeli nie ma ubytków w powłoce i świecących się miejsc w których powstały głębsze pęknięcia, wystarczy bezbarwna lakierobejca akrylowa. Polecamy Tikurilla Vallti Plus Complete, gdyż takim preparatem malujemy w naszej firmie. Bezbarwna lakierobejca nie pozostawi śladów po pędzlu, dlatego nie musisz się martwić o widoczne miejsca z różną kolorystyką. Malujemy wzdłuż usłojenia, nie w poprzek. Da to najlepszy efekt. Warstwa nie może być zbyt cienka, znaczy nie malować suchym pędzlem, ani zbyt gruba, aby nie powstały zacieki. Wystarczy zanurzyć pędzel w puszce, otrzeć go o krawędź i malować.

W tym miejscu często pada pytanie, a co ze szkłem? O wytrzymałości szkła pisaliśmy we wpisie Rodzaje szkła w zadaszeniach. Bez obaw, wchodzisz i poruszasz się po nim spokojnie. Warto mieć ze sobą wilgotną ściereczkę, dzięki której usuniesz krople lakierobejcy ze szkła, gdyby takie powstały. Ważne aby zrobić to od razu a nie po zaschnięciu.

Następnie malowane powinny być słupy i wszelkie elementy drewniane w zabudowie ścian. Zasada jest taka sama jak na dachu, nie za dużo nie za mało. A na koniec wszystkie powierzchnie drewna wewnątrz altany czy zadaszenia.

Koniec. Zrobione

Ważne! Malując lakierobejcami kolorowymi należy od razu dobrze rozprowadzać ją po powierzchni belki. Każda kolejna warstwa lakierobejcy przyciemnia kolor. Farbami kryjącymi malujesz dokładnie w ten sam sposób. Ważne aby robić to wzdłuż usłojenia drewna. W ten sposób wykonana konserwacja konstrukcji drewnianej zapewni, że Twój taras będzie przez wiele lat wyglądał jak nowy.

 
domek altana ogrodowa z wyposażeniem