Dlaczego drewno próchnieje, jak temu zapobiec?
zadaszenie na taras w ogrodzie

Dlaczego drewno próchnieje?

Zabudowa tarasu pozwala na relaks w zaciszu własnego ogrodu, stworzenie przytulnego miejsca na spotkania ze znajomymi i wiele innych zastosowań. Od przydomowej siłowni do miejsca na jacuzzi.

Wykonane z drewna konstrukcje wymagają jednak aby o nie zadbać. W jaki sposób to robić, opisaliśmy na naszym blogu we wpisie Konserwacja konstrukcji drewnianej. Ale pomimo zabezpieczenia drewna zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że drewno zacznie ulegać degradacji, nazywanej próchnieniem.

Co odpowiada za ten proces?

Za proces próchnienia odpowiadają rozwijające się wewnątrz struktury drewna grzyby. Jest to tak zwany suchy proces gnilny który rozpoczyna się w trakcie długotrwałej ekspozycji na wilgoć.

Należy jednak zaznaczyć, że suszone drewno konstrukcyjne będzie utrzymywało wilgotność na poziomie 14-18% w warunkach zewnętrznych. Nawet w przypadku długotrwałej pogody obfitującej w deszcz, wystarczy jeden góra dwa dni i wilgotność materiału wróci do bezpiecznej granicy. Zabezpieczenie drewna impregnatami przeciwgrzybiczymi oraz przeciw owadom, podnosi trwałość materiału. Niestety źle wykonany montaż konstrukcji spowoduje, że nawet najmocniejsze impregnaty nie będą odpowiednio mocne a proces gnilny się rozpocznie.

Najczęstszymi grzybami powodującymi próchnienie drewna są te z gatunku i rodzaju Aspergillus oraz Penicillum. Jeżeli wilgotność drewna będzie przez długi okres przekraczała 24% zarodniki grzyba znajdujące się w drewnie lub w otoczeniu aktywują się. Celuloza stanowiąca jeden z budulców drewna stanowi dla tych grzybów pożywkę, w miarę rozwoju grzyba i zmniejszania ilości celulozy w drewnie, struktura zaczyna robić się miękka a drewno traci swoje właściwości.

Mocno rozwinięty proces próchnienia drewna jest nieodwracalny, takie elementy będą wymagały wymiany. W osłabione procesem gnicia drewno, dostają się również owady i pozostałe mikroby, dodatkowo przyspieszając proces biodegradacji materiału

Dlaczego drewno próchnieje – Jak z tym walczyć?

Zasada lepiej zapobiegać niż zwalczać, tak jak w przypadku konserwacji konstrukcji, również ma tu duże znaczenie. Jak wspomnieliśmy, należy rozpocząć od zastosowania odpowiedniego impregnatu na etapie produkcji konstrukcji. Nasza firma korzysta z preparatu Tikurilla Safe Guard Plus, który oprócz właściwości głęboko penetrującego impregnatu, jest również warstwą podkładową pod farby i lakierobejce. Następnie pamiętać o zaleceniach dotyczących konserwacji konstrukcji i opieki nad nią.
A w trakcie montażu zadaszenia tarasu lub altany, należy pamiętać o zasadzie odizolowania drewna od źródeł wilgoci.

narożny taras z pergolami przy ścianie

Co to oznacza?

Oznacza to, że w trakcie projektowania konstrukcji oraz jej montażu należy wyeliminować wszelkie miejsca w których woda może się zbierać, lub z których drewno na zasadzie kapilarnej pobierze wilgoć. Nie należy obawiać się wilgoci z deszczu, ta szybko odparuje. Ale słup dotykający betonu, belka w dachu na którą kapie woda z klimatyzacji, czy próg konstrukcji nie odizolowany od podłoża, to punkty w których próchnienie zacznie się najszybciej.

Co zrobić gdy drewno zaczęło próchnieć?

Należy jak najszybciej zareagować. Zaczynamy od określenia z dlaczego drewno próchnieje w tym miejscu. Jeżeli jest to możliwe, należy wyeliminować z otoczenia wilgoć. Odizolować materiał i wysuszyć a następnie ponownie zaimpregnować preparatem biobójczym. W skrajnych przypadkach może się okazać, że wymagana będzie mechaniczna naprawa drewna.

zadaszenie tarasu drewniane

Jeśli też chcesz mieć piękny zadaszony taras lub nowoczesną altanę to skontaktuj się z nami – Kontakt Zadaszenia Tarasowe Zapraszamy!