Drewno konstrukcyjne altana blog

Z jakiego drewna altana?

Z jakiego drewna wykonać altanę ogrodową?

Altana ogrodowa powinna przede wszystkim zapewniać komfort jej użytkownikom – jest to w końcu miejsce, w którym organizujemy przyjęcia i wypoczywamy podczas słonecznych dni. Jednak planując budowę nowego obiektu na działce, musimy również zadbać o inne czynniki, takie jak spójność architektoniczna czy jakość materiałów budowlanych. Jakie drewno sprawdzi się najlepiej w przypadku altany ogrodowej?

Z jakiego drewna altana blog
Z jakiego drewna altana blog

Drewno konstrukcyjne – czym się powinno wyróżniać.

Altana ogrodowa jest obiektem ulokowanym na otwartej przestrzeni, a więc narażonym na działanie naturalnych czynników zewnętrznych: deszczu, śniegu, nasłonecznienia, wiatru oraz zmiennej temperatury. Zjawiska pogodowe oddziałują na drewno w różnorodny sposób: mogą doprowadzić do jego próchnienia, pękania czy blaknięcia. Ograniczenie intensywności tych procesów jest możliwe dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu drewna i jego regularnej konserwacji. Jednak nawet i to nie pomoże, jeśli materiał wykorzystany do budowy altany cechuje się słabą jakością.

Ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych to jedno. Drewno konstrukcyjne powinno być również na tyle stabilne i wytrzymałe, by przebywanie w altanie było bezpieczne i komfortowe. Zbyt słaba jakość materiałów wiąże się z dużymi ograniczeniami projektowymi. Przykładowo: może uniemożliwić instalację szklanego zadaszenia czy ekranów, a także wykluczyć montaż systemów przesuwnych. A są to przecież wygodne i nowoczesne rozwiązania, na które warto się zdecydować.

Historia altan ogrodowych oraz informacje na temat przygotowania podłoża do altany znajdziesz we wpisie Altana w ogrodzie

Drewno konstrukcyjne altana blog

Jakie drewno na altanę będzie najlepsze?

Mówiąc ogólnie: stabilne i odporne na działanie różnych zjawisk atmosferycznych. Mówiąc konkretnie: najlepszym rozwiązaniem jest drewno klejone BSH. Specjalny sposób klejenia warstwowego (naprzemiennie lamele z wysokości przekroju oraz mikrowczepy z długości) sprawia, że materiał ten jest wytrzymały i stabilny wymiarowo, a ponadto nie pęcznieje i nie pęka. Szczegółowe porównanie drewna klejonego BSH z innymi opcjami znajdziesz na naszym blogu: Rodzaje drewna konstrukcyjnego. Wybór rodzaju drewna do budowy altany ogrodowej to jedno – aby obiekt służył nam przez wiele lat, ważna jest również jego odpowiednie przygotowanie. Pora zatem na kilka słów o tym, jak to wygląda w praktyce. Proces produkcji rozpoczynamy od precyzyjnego rozkroju materiału i sprawdzenia kątów oraz długości każdej belki. Następnie wykonujemy frezowanie, czyli obróbkę drewna skrawaniem. Podczas tego etapu wielokrotnie sprawdzamy odległości i głębokości nacięć, rowków czy gniazd. Po usunięciu wszelkich uszkodzeń drewno jest szlifowane, impregnowane i malowane 3 lub 4 warstwami koloru. Gdy farba wyschnie, instalujemy elementy montażowe. Na każdym etapie prac przeprowadzamy testy jakości, dzięki czemu masz pewność, że Twoja altana będzie służyła Ci przez lata.

Jakie drewno na altanę blog

Drewniana altana przykłady

Altana ogrodowa wykonana z drewna może mieć zarówno tradycyjny, jak i nowoczesny wygląd. Ogromne możliwości wyboru kształtów, kolorów i zadaszenia sprawiają, że dostosowanie projektu obiektu do stylu architektonicznego domu jest zwykle proste. Przykłady różnorodnych rozwiązań, które mieliśmy przyjemność realizować, znajdziesz w naszej Strefie Portfolio: nowoczesne altany ogrodowe.