Pergola na wymiar blog

Zadaszenie tarasowe i pergole na wymiar.

Jak dopasować tarasy zabudowy i altany do posesji?

Każdy projekt zadaszenia tarasu, pergoli lub altany powinien zostać dopasowany do otoczenia w jakim ma zostać zbudowany. Kolorystyka elewacji, nasadzenia roślinności w obrębie tarasu a nawet lokalna zabudowa ma znaczenie. Jeżeli oczekujemy od zabudowy funkcjonalności w połączeniu z aspektem wizualnym, należy podczas wykonywania projektu wziąć pod uwagę nie tylko wymiary tarasu jaki planujemy zabudować. Wielkość działki, wysokość ścian budynku, a nawet wysokość i rodzaj drzew w okolicy będą stanowić tło dla pergoli czy altany. Dlatego jeżeli nie weźmiemy tych elementów pod uwagę, efekt końcowy może nie być zadowalający.

Zadaszenie tarasowe blog

Zadaszenie tarasowe na wymiar i altana -proporcje zabudowy.

Projektowanie każdej konstrukcji należy rozpocząć od pobrania wymiarów miejsca zabudowy. Na tym etapie nastąpi ocena funkcjonalności pod kątem możliwej powierzchni zabudowy. I to pierwszy etap w którym zastanowić się należy nad proporcją zabudowy. Altana ogrodowa nowoczesna oparta jest najczęściej na podstawie prostokątnej. Lepiej wygląda i będzie bardziej funkcjonalne zastosowanie wymiaru 6 x 4 m niż 5 x 3 m. Dlaczego? Ponieważ biorąc pod uwagę standardowe wysokości altany ogrodowej czyli 2,8 m, zabudowa 15 m2 będzie wydawała się za wysoka. Jeżeli nie mamy miejsca na większą altanę, to wymagane będzie jej obniżenie do 2,6 m. Jednak 2,6 m dla osób wysokich, może wydawać się niskie.

Podobnie wygląda proporcja przy wykonywaniu zadaszenia tarasu. Jeżeli miejsca na tarasie mamy 2,8 x 7 m to optymalna wysokość tarasowego zadaszenia wynosić będzie 2,5 m. Dlatego zadaszenie o wymiarze 4 x 6 m lepiej będzie wyglądało przy wysokości 2,8 m. W przypadku zadaszenia przy budynku, istotna rolę odgrywa sama wysokość ściany budynku do której mocowana jest konstrukcja. Budynki z wysokimi ścianami to doskonałe miejsce gdzie drewniane zadaszenie tarasu może zostać usytuowane na podwyższonym tarasie drewnianym. Dzięki temu, zostanie ono wyeksponowane skracając ścianę domu. Dlatego projektując zadaszenie tarasowe na wymiar dobrze jest wykonać wizualizację w skali 1:1.

Wizualizacje naszych projektów można obejrzeć w Strefie Inspiracji. Pokazują one doskonale sposób doboru proporcji w zabudowie na wymiar.

Proporcje zabudowy blog

Zadaszenie tarasowe na wymiar – otoczenie zabudowy.

Kolejnym krokiem w projektowaniu pergoli na wymiar, jest zwrócenie uwagi na otoczenie w jakim nastąpi budowa. Jest to istotne pod kątem zaplanowania zabudowy ścian w taki sposób aby uzyskać odpowiednią funkcjonalność. Jeżeli pergola lub altana otoczona będzie budynkami lub wysokimi drzewami, w ścianach zaprojektować należy elementy nie zabierające dostępu do światła słonecznego. Żaluzje drewniane, lamele na tarasie lub screeny materiałowe, zmniejszą nasłonecznienie. Lepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie ścian otwartych, lub panele szklane. W przypadku usytuowania w otwartej przestrzeni, shuttersy lub ruchome deseczki, będą lepsze od szkła.

Gdy elewacja budynku jest nowoczesna, pionowe lamele będą lepiej komponowały się niż poziome deseczki. Jest to kwestia geometrycznego podziału na tarasie. Lamele na tarasie powodują dodatkowo, że zadaszenie tarasu wydaje się wyższe. Poziomie elementy będą wizualnie skracać.

Altanki ogrodowe nowoczesne blog

Altana na wymiar – kolorystyka

Po dopasowaniu proporcji konstrukcji oraz sposobu zabudowy ścian, następnym krokiem jest opracowanie kolorystyki. Najczęściej dobierana jest ona do koloru stolarki okiennej, elewacji lub dachu. Dlaczego? Ponieważ zasada twierdzi, że na posesji w zabudowie powinno być nie więcej niż 3 kolory. Zdarzają się jednak wyjątki od tej reguły. Jeżeli cały budynek oparty jest o szarości a do tego zadaszenie tarasu na wymiar ma być wykonane w miejscu z małą ilością światła słonecznego, lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie jej w kolorze jaśniejszym. Ciemny kolor zadaszenia tarasu spowoduje, że wizualnie będzie on cięższy. Dlatego jasny kolor stworzy w takim miejscu przytulną atmosferę.

Czasem warto zastosować dwa kolory w zadaszeniu. Konstrukcję wykonać ciemniejszym a wypełnienie ścian jaśniejszym kolorem. Dzięki temu zabudowa będzie wyglądała na lżejszą, bardziej nowoczesną a z pewnością atrakcyjniejszą wizualnie w każdym otoczeniu

Jeżeli nie masz pewności, czy dobrze zaprojektowałeś swoje zadaszenie tarasu na wymiar, obejrzyj nasze zrealizowane projekty oparte o opisane wyżej zasady. Projekty znajdziesz w naszej Strefie Portfolio. Lub skontaktuj się z naszym specjalistą, który na podstawie doświadczenia dobierze najlepsze dla Ciebie rozwiązanie Kontakt