Nowoczesna altana

Altana całoroczna

Oto jedna z ciekawszych i mniej standardowych realizacji, nad którą mieliśmy przyjemność pracować. Ta altana ogrodowa zabudowana to przede wszystkim funkcjonalna przestrzeń. To bardziej pomieszczenie gospodarcze niż miejsce odpoczynku. Udało nam się połączyć obie te role i jest to estetyczna zabudowa, która organizuje przestrzeń wokół domu. Dzięki temu daje właścicielom znacznie więcej niż oczekiwali.

Altana całoroczna z pomieszczeniem gospodarczym zbudowana przy uskoku gruntu i oparta na murku. Betonowe, estetyczne podwyższenie to część jednej ze ścian magazynu.

altana całoroczna z drzwiami
altana całoroczna drewniana
Szkielet powstał z belek w intensywnym czerwono-brązowym odcieniu.

Szkielet powstał z belek w intensywnym czerwono-brązowym odcieniu. Barwa dopasowana została do elementów wykończeniowych domu – dachówek oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Jednorodne wybarwienie i brak kontrastowych kolorów, sprawia że altana całoroczna drewniana nabiera nowoczesnego charakteru.

Konstrukcja dzieli się wyraźnie na dwie części. Mniejszą stanowi pomieszczenie gospodarcze. Ono przylega do tylnej ściany altany całorocznej i wypełnia “wnękę” powstałą po cofnięciu murku. W ten sposób optymalnie wykorzystaliśmy dostępną przestrzeń. Dzięki temu stworzyliśmy pomieszczenie gospodarcze do przechowywania urządzeń ogrodowych. Zmieści się tu kosiarka, węże do podlewania, dmuchawy do liści.

altanka z pomieszczeniem
altanka całoroczna oranżeria
Całoroczna altana – zabudowa ścian ze szkła i drewna.

Dwa boki oraz dach składziku – dach wykonany z drewna w kolorze szkieletu, dzięki czemu altana całoroczna nowoczesna tworzy jednolitą wizualnie przestrzeń. Frontową ścianę  wypełniają dwa przesuwne ekrany z ażurami, które pełnią funkcję drzwi wejściowych, umożliwiając dostęp do pomieszczenia gospodarczego niezależnie od przylegającej do niego części wypoczynkowej.

Ta z kolei wyróżnia się zupełnie innym charakterem. Trzy boki zabudowane zostały stałymi elementami z przezroczystego szkła hartowanego, tworząc pomieszczenie w formie ogrodu zimowego. Dwa wejścia usytuowane po przeciwległych bokach mają formę pełnych drzwi tarasowych z obracaną klamką. To nietypowe rozwiązanie pozwala na szczelne zamknięcie wnętrza. Transparentne ściany sprawiają, że altana całoroczna oranżeria pozostaje “otwarta” na ogród i nic nie zakłóca podziwiania jego uroków podczas relaksu nawet w pochmurne, deszczowe dni.

Tylna ściana altany całorocznej jest zabudowana deskami w kolorze szkieletu. Ekspozycja na stronę zachodnią wymagała bowiem rozwiązania, które chroniłyby wnętrze przed nadmiernym nagrzewaniem w czasie letnich upałów.

oranżeria w ogrodzie
altanka z magazynem
Z przezroczystego szkła wykonany jest natomiast dach. Wzmacnia on nowoczesny charakter tego projektu oraz sprawia, że altana nabiera dodatkowej lekkości.

W tej realizacji  mogliśmy zrezygnować z dodatkowych elementów zacieniających. Przeszklone ściany oraz dach pozostają w cieniu wysokich drzew okalających posesję. Tym samym chroniących przed nadmiernym nagrzewaniem. Tymczasem zimą altana całoroczna ogród zimowy dzięki całkowitemu przeszkleniu absorbuje część promieni słonecznych. Dzięki temu podwyższając temperaturę we wnętrzu.  W ten sposób zabudowa może być wykorzystywana już od pierwszych przebłysków wiosny aż po późną jesień. Szkło  chroni nie tylko przed słońcem, ale też przed deszczem, wiatrem i lekkim śniegiem.

Ciekawym dodatkiem jest także oświetlenie altany ogrodowej w postaci długich listew led umieszczonych przy belkach sufitowych. Po zachodzie słońca delikatne, ciepłe światło tworzy we wnętrzu przytulną, wręcz domową atmosferę. Ten drobny element znacznie zwiększa komfort i funkcjonalność przestrzeni. Altana ogrodowa zabudowana i oświetlona może być miejscem spotkań nie tylko w letnie popołudnia, ale także wieczorami i w nocy, pozwalając by miłe konwersacje z gośćmi przeciągnęły się do białego rana.

Zamiast szkła w dachu możemy wykonać lżejsze rozwiązanie. Altana z materiałem na dachu jest tego przykładem.