niebieskie szkło na dachu tarasu

Zadaszenie altany wolnostojącej – na co zwrócić uwagę?

Altana ogrodowa jest popularnym sposobem na stworzenie idealnej przestrzeni do odpoczynku oraz organizacji przyjęć. Jej budowa powinna być jednak dobrze przemyślana – nie tylko pod kątem ogólnego wyglądu i jego wpływu na estetykę ogrodu, ale również wszystkich elementów konstrukcji, od podłogi aż po zadaszenie. W tym artykule skupimy się na dachach altany, które mają duże znaczenie dla komfortu korzystania z obiektu.

Zadaszenie altany ogrodowej – jakie spady?

Pierwszym aspektem, na który warto zwrócić uwagę w przypadku dachu altany, jest spad dachu. Przede wszystkim wpływa on w dużym stopniu na wygląd obiektu oraz zastosowanie odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych. Najczęściej mówi się o dachach jedno-, dwu- oraz czterospadowych. Decydują się na nie głównie miłośnicy klasycznych, niewielkich altan wybudowanych na planie kwadratu.

Świat idzie jednak do przodu, a wraz z nim zmieniają się nasze potrzeby. Dzisiaj oczekujemy od altan zdecydowanie więcej niż tylko ochrony przed słońcem i miejsca na odpoczynek. Mają być one swoistą strefą relaksu, która umożliwi organizację rodzinnych przyjęć i spotkań w gronie znajomych. Nowoczesne trendy w budowie altan zakładają m.in. wydzielanie stref funkcjonalnych oraz rezygnację z klasycznych elementów zabudowy, takich jak dach spadzisty. Zamiennie pojawiają się dachy płaskie, dzięki którym obiekt ma unikalną formę prostopadłościanu.

Czym zadaszyć altanę ogrodową?

W przypadku wspomnianych przed momentem dachów płaskich jako wypełnienie zadaszenia idealnie sprawdzi się szkło hartowane ESG lub szkło laminowane i hartowane ESG/VSG. Może być ono przezroczyste lub barwione w masie – w zależności od tego, na jakim natężeniu światła nam zależy. Przykłady nowoczesnych altan ze szklanym zadaszeniem znajdziesz w naszej Strefie Portfolio.

Specyfika materiału oraz konstrukcji dachu (brak spadu) zapewne rodzi pytania o stabilność takiego rozwiązania oraz potencjalny problem z gromadzeniem się wody deszczowej. Naszą odpowiedzią jest opatentowany system CRX, który nie pochyla całej konstrukcji, a jedynie wypełnienie połaci dachowej. Taka opcja sprawia, że dach jest szczelny, stabilny i wytrzymały.

W przypadku klasycznych dachów spadzistych istnieje kilka możliwości ich wypełnienia. Do najpopularniejszych materiałów należą drewno z poszyciem bitumicznym lub EPDM (idealne w przypadku chęci odcięcia dopływu promieni słonecznych do wnętrza altany), aluminiowe lamele lub poliwęglan. Które z nich rekomendujemy, a które nie do końca? O tym dowiesz się z innego artykułu na naszym blogu: Wypełnienie dachu zadaszenia.

Szczelność dachu altany ogrodowej

Niezwykle ważną kwestią dotyczącą altany, zwłaszcza w kontekście jej aranżacji i wyposażenia, jest szczelność dachu. Największą ochronę przed deszczem zapewnia dach wykonany ze szkła hartowanego, które z jednej strony nie przepuszcza wody, z drugiej zaś – nie ulega spękaniom pod wpływem różnicy temperatur (jak np. ma to miejsce w przypadku poliwęglanu). W przypadku dachów drewnianych konieczne jest zastosowanie materiałów uszczelniających, takich jak gonty bitumiczne, papa bitumiczna termozgrzewalna lub membrany EPDM. Ostatnie rozwiązanie jest wprawdzie najdroższe, ale jednocześnie najbardziej wytrzymałe.

Nadal zastanawiasz się, z jakiego rozwiązania skorzystać? Skontaktuj się z nami – doradzimy Ci w każdej kwestii związanej z zadaszeniem altany.