Pergole na taras, z kompozytu i z drewna.

Zadaszenia narożne

Pergola na taras z kompozytu

Pergole na taras nie muszą idealnie współgrać z designem domu. Wręcz przeciwnie. Mogą być od niego zupełnie różne. Takie zestawienie bywa nietuzinkowe i zastanawiające. Jest ciekawą kompilacją kontrastów, a przecież przeciwieństwa się przyciągają.

Taką właśnie formę ma ta pergola na taras z kompozytu. Nowoczesny dom o prostym, geometrycznym kształcie i minimalistycznej, chłodnej kolorystyce przełamany został zabudową z drewna, która jest pomostem pomiędzy tradycją a współczesnością.

pergola na taras z kompozytu ze szkłem
pergola na taras z kompozytu

Pergola na taras z kompozytu wykonana została z belek w jasnym, złotym odcieniu dębu. Delikatne słoje i sęki uwidocznione dzięki procesowi ręcznego szczotkowania dodają szkieletowi naturalnego, tradycyjnego wyglądu. Jednak klasyczny charakter wchodzi w symbiozę ze współczesnymi rozwiązaniami, które zastosowaliśmy, nadając finalny kształt, jaki ma ta pergola na taras z kompozytu. Nowoczesna jest jej forma. Klasyczne, drewniane belki tworzą układ elementów przecinających się pod kątem prostym. Wykorzystaliśmy minimalną ilość i grubość belek, które pozwalają na stworzenie stabilnej konstrukcji, a jednocześnie wprowadzają szczyptę elegancji.

Szkielet uzupełniliśmy drewnianymi, stałym panelami z poziomymi żaluzjami o funkcji dekoracyjnej.

pergola na taras z kompozytu nowoczesny dom
pergola na taras z kompozytu nowoczesna

Dach pokryty został przezroczystym szkłem hartowanym. Transparentne elementy są niemal niewidoczne. Sprawiają, że pergole ogrodowe nabierają współczesnego, wręcz futurystycznego charakteru. Taki dach jest też praktyczny. Chroni przed deszczem zarówno właścicieli i ich gości, jak i meble ogrodowe.

Nowoczesna pergola na taras z kompozytu ze szkłem przezroczystym sprawdziła się w tej realizacji, gdyż ogród wyeksponowany jest głównie na stronę północną oraz wschodnią. Projekt nie wymagał zatem dodatkowych elementów zacieniających.

Dzięki tej minimalistycznej zabudowie właściciele zyskali funkcjonalną przestrzeń do odpoczynku w ogrodzie oraz do spotkań z przyjaciółmi. Pergola na taras z kompozytu wizualnie oddzieliła taras od wypielęgnowane zieleni. Ułatwiła tym samym organizację przestrzeni wokół domu, co dla właścicieli miało istotne znaczenie.

Ten projekt udowadnia, że pergole ogrodowe drewniane w swojej klasycznej odsłonie fantastycznie komponują się z nowoczesną, geometryczną i chłodną kubaturą budynku. Stanowiąc jej przeciwieństwo, są ciekawym, niecodziennym wykończeniem.