Właściciele tej nieruchomości postawili na eklektyczny taras z pergolą drewniany. Jego głównym zadaniem jest tworzenie komfortowego, wygodnego miejsca do odpoczynku w ogrodzie bez względu na porę roku i aurę. Zabudowa spełnia też ich marzenie o osłoniętej przestrzeni, która zapewnia więcej prywatności, izolując od sąsiedniej działki znajdującej się dosłownie na wyciągnięcie ręki. Nowoczesne pergole tarasowe drewniane dają nieograniczone możliwości zagospodarowania przestrzeni wokół domu. Mogą być konstrukcją jedynie dekoracyjną lub przestrzenią wielofunkcyjną. Mogą zapewniać świetne warunki do odpoczynku w sezonie wiosenno-jesiennym lub cieszyć właścicieli właściwie przez cały rok. W tej drugiej grupie znalazła się ta pergola tarasowa drewniana. Projekt zakładał stworzenie zabudowy istniejącego tarasu okalającej dwie ściany domu. Narożna konstrukcja łączy się bezpośrednio z salonem oraz kuchnią, co zwiększa jej praktyczną stronę. Zestawienie klasycznych i nowoczesnych elementów nadało jej eklektyczny wygląd, który doskonale współgra z aranżacją budynku i otoczenia.
Taras z pergolą – rozwiązania na zabudowę ścian.
Szkielet wykonany jest z belek w stonowanym odcieniu orzecha, który pasuje do wykończenia dachu oraz stolarki okiennej i drzwiowej. Ważnym punktem są stałe panele drewniane. Te niewielkie elementy umieszczone na rogach są praktyczne i dekoracyjne. Taras z pergolą i żaluzjami chroni przed intensywnym słońcem. Zamknięcie rolet osłania też przed deszczem, wiatrem i większym chłodem. Ich odsłonięcie natomiast pozwala na swobodną cyrkulację powietrza. Panele podtrzymują konstrukcję. Narożny taras z pergolą i żaluzjami stał się stabilną zabudową. Takie wzmocnienie ścian jest zazwyczaj niezbędne przy dużych projektach, do których zalicza się ta realizacja.
Co więcej, ażurowe elementy mają także wartość dekoracyjną. Nadają zabudowie wyrazistości i indywidualnego charakteru.
Aby taras z pergolą gotowy był do całorocznego użytkowania, konstrukcję zamknęliśmy pełnym dachem oraz ruchomymi panelami ze szkła hartowanego na ścianach. Wykorzystaliśmy jego brązową wersję. Barwa jest tu kwestią najistotniejszą, gdyż to ona wpływa na komfort wypoczynku, jaki zapewnia ten taras z pergolą. Wnętrze bowiem wyeksponowane jest na trzy najbardziej nasłonecznione strony – południe, wschód i zachód. Promienie padają więc na zabudowę niemal przez cały dzień. Wcześniej utrudniało to wypoczynek zwłaszcza w upały. Taras z pergolą ze szkłem w ciemnym kolorze całkowicie eliminuje ten problem. Przydymione ekrany absorbują część promieni, chroniąc wnętrze przed nagrzaniem.
Elementy umieszczone na prowadnicach dają się łatwo przesuwać w celu zamknięcia lub otwarcia przestrzeni. Chronią w ten sposób przed wiatrem, deszczem i chłodem. Osłaniają też przed wzrokiem sąsiadów.
Takie przesuwne elementy wykonane są też w projekcie Ruchome zadaszenie tarasu
Kompilacja wszystkich elementów konstrukcyjnych stworzyła taras z pergolą gotowy do użytkowania niemal przez cały rok. Przy większych mrozach wnętrze można docieplić przenośnym piecykiem gazowym lub elektrycznym. Właściciele urządzili w nim zewnętrzny salon z wygodnymi meblami, w którym oni sami oraz ich goście mogą cieszyć się relaksem w cudownym otoczeniu zmieniającej się przyrody.