Zadaszenie tarasu

Tarasowe zadaszenie z lamelami

To nowoczesne zadaszenie tarasu z drewna pokazuje, że taka przestrzeń wypoczynkowa wcale nie musi być integralną częścią ogrodu.

W tej realizacji ograniczeniem były niewielkie rozmiary posesji oraz marzenie właścicieli o posiadaniu tarasu nowoczesnego zadaszonego, którego przestrzeń zapewniałaby miejsce do spotkań z rodziną i przyjaciółmi.

Wydawać by się mogło, że pogodzenie tych dwóch sprzeczności jest trudne. Jednak udało się.

tarasowe zadaszenie z lamelami w ścianach

Powstało ciekawe zadaszenie, które nie zmniejsza powierzchni ogrodu. Jest przestronne, więc spełnia oczekiwania rodziny. Co więcej, może być wykorzystywane przez cały rok.

Tarasowe zadaszenie z lamelami pionowymi łączy się z salonem przeszklonymi drzwiami tarasowymi. Nie wychodzi jednak bezpośrednio na ogród. Zlokalizowane  przy bocznej ścianie budynku zajmuje niemal całą przestrzeń do ogrodzenia. Stanowi oddzielne pomieszczenie relaksacyjne i wypoczynkowe.

Takie położenie było istotne, gdyż zdeterminowało cały projekt i wpłynęło na design tego nowoczesnego zadaszenia tarasu z drewna.

tarasowe zadaszenie z lamelami nowoczesne
zadaszenie tarasu z lamelkami

Tarasowe zadaszenie z lamelami – Konstrukcja z drewna daje duże możliwości.

Szkielet tarasowego zadaszenia z lamelami w ścianach jest zawsze ważnym elementem designu. Dokładna analiza potrzeb oraz dobranie odpowiednich rozwiązań decydują o funkcjonalności oraz o estetyce zabudowy. Tym razem postawiliśmy na drewno w ciepłym odcieniu orzecha.

Każda ze ścian została częściowo zabudowana lamelami pionowymi, To ruchome elementy, które obracają się wokół wąskiej podstawy. Tarasowe zadaszenie z lamelami w ścianach jest niezwykle funkcjonalne. Belki można otworzyć, by zapewnić cyrkulację powietrza, zachowując jednocześnie delikatny półcień.

Zamknięte lamele chronią przed wiatrem, który na tym wyżynnym terenie bywa uciążliwy.

Od wiatru i słońca jeszcze bardziej można osłonić się stosując szkło grafitowe w ścianach. Projekt Pergola zabudowa tarasu, pokazuje te możliwości.

Dają też dobrą izolację termiczną. Właściwa ochrona przed chłodem była ważnym aspektem realizacji, gdyż główna ściana zabudowy wyeksponowana jest na stronę północną, a właścicielom zależało na całorocznym, nowoczesnym zadaszeniu tarasu z drewna.

taras w pobliżu ogrodzenia
Zadaszenie blisko ogrodzenia

Tarasowe zadaszenie z lamelami uzupełnione o ruchome elementy wykonane z przezroczystego szkła hartowanego. Dzięki temu pozwala to całkowicie zamknąć przestrzeń, jednocześnie pozostawia ją otwartą na przepiękne widoki wzgórz.

Szklane fragmenty mają także swój estetyczny aspekt. Nadają całej konstrukcji lekkości i bardziej współczesnego wyglądu. Dlatego komponuje się z eklektycznym charakterem całej posesji, a także nie przytłacza jej swoimi rozmiarami.

Na dachu położyliśmy mleczne szkło hartowane. Podobnie jak transparentna opcja, jest ono wizualnie lekkie. Tworzy delikatny półcień, chroni przed promieniami słońca, a jednocześnie nie zaciemnia wnętrza. Dzięki niemu tarasowe zadaszenie z lamelami może być wykorzystywane także w upalne dni w godzinach południowych przy najintensywniejszym działaniu słońca.