Zadaszenie Tarasu

Zadaszenie tarasu drewniane

To drewniane zadaszenie tarasowe udowadnia, że minimalizm nie jest tylko nowoczesny. Jest ponadczasowy i elegancki. Czasem bywa ozdobny, jednak zawsze jest funkcjonalny.

Tak jest w przypadku tej zabudowy, która doskonale spełnia życzenia właścicieli. Marzyli oni o otwartej, a jednocześnie zasłoniętej przestrzeni. Ich wyśnione zadaszenie na taras drewniane miało dać im możliwość odpoczynku w ciepłe dni nawet przy delikatnym deszczu. Jednocześnie nie mogło zasłaniać fantastycznych widoków na francuskie Alpy.

Powstało więc indywidualne zadaszenie tarasu. Nowoczesne, proste, szare i uzupełnione szkłem jest lekką konstrukcją, która doskonale komponuje się z domem.

Szkielet wykonany został z belek drewnianych, które finalnie wykończyliśmy laminatem w jasnoszarym, lekko srebrzystym odcieniu RAL 7040. Kolor ukrywa strukturę drewna i sprawia, że  minimalizm zdominował klasyczną zabudowę, jaką jest zadaszenie tarasu drewniane. Jasny szary odcień pasuje do grafitowej stolarki okiennej oraz nowoczesnej kubatury budynku.

Boki konstrukcji uzupełniliśmy przesuwnymi panelami z poziomymi żaluzjami. Te dekoracyjne elementy zwiększają funkcjonalność zabudowy. Ich zadaniem jest ochrona wnętrza przed zbytnim nagrzaniem. Są na prowadnicach. Można je bez problemu przesuwać w zależności od pozycji słońca.

Zadaszenie tarasu drewniane – widok z tarasu.

Nieruchomość znajduje się na dużym wzniesieniu, a właściciele zrezygnowali z wysokiej roślinności. Chcieli bowiem zapewnić sobie możliwość podziwiania przepięknych widoków monumentalnych Alp francuskich o każdej porze dnia. Z tego też powodu zdecydowali się na otwarte zadaszenie dużego tarasu. Poza drewnianymi panelami, które zajmują jedynie fragmenty ścian, pozostałe części boków są odsłonięte.

Zadaszenie na dachu drewniane pokryliśmy natomiast mlecznym szkłem hartowanym. Jest to doskonała ochrona przed promieniami słonecznymi. Chociaż zapewnia przestrzeni niezbędne światło, jednocześnie wprowadza delikatny półcień. Dzięki temu zwiększa komfort odpoczynku w letnie południe. Był to istotny element tego zadaszenia tarasu drewnianego. Francja w tej części jest górzysta, a nieruchomość położona jest w najwyższym punkcie osiedla. Zapewnia to magiczne widoki, ale jednocześnie stałą ekspozycję na promienie słoneczne. Mleczne szkło przed nimi chroni. Jest też osłoną przed deszczem. Latem więc zapewnia odpoczynek w ogrodzie także przy gorszej aurze. Chroni też meble wypoczynkowe, przedłużając ich trwałość.

Oczami wyobraźni już czujemy zapach kawy o poranku i podziwiamy wschodzące słońce nad szczytami gór. Pierwotnie zamiast ekranów drewnianych, planowana była zabudowa ścian pionowymi lamelami obrotowymi. Tak jak w projekcie Zadaszenie z zabudową ścian, niestety brak możliwości przesuwania tych lamel spowodował, że zastosowane zostały ekrany drewniane w tej formie.