Zadaszenie Tarasu

Zadaszona pergola tarasowa

Oto jeden z ciekawszych projektów, które mieliśmy przyjemność realizować. Naszym zadaniem było stworzenie zadaszenia tarasów, które już częściowo istniały jako część domu. Właściciele pragnęli przedłużyć i powiększyć przestrzeń wypoczynkową, a także stworzyć zadaszenie przed słońcem. Było to istotne, gdyż lokalizacja ogrodu na stronę zachodnią uniemożliwiała komfortowe korzystanie z niego w upalne popołudnia. Zrealizowaliśmy to marzenie. Powstała prosta, minimalistyczna pergola tarasowa.

Zadaszenie tarasu – nowoczesne spojrzenie na tradycyjne rozwiązanie

Nowoczesne pergole tarasowe są wielofunkcyjne. Z jednej strony mają na celu tworzyć przestrzeń do odpoczynku, z drugiej natomiast upiększać ogród i stanowić łącznik pomiędzy nim a domem. Dlatego muszą być nie tylko praktyczne, ale też ciekawe, estetyczne i dopasowane do otoczenia. Tak jest w tym przypadku. Konstrukcja stanowi główny, a właściwie jedyny element designu. Do jej budowy wykorzystaliśmy drewno w ciepłym kolorze złotego dębu. Jest to jasna, jednak niezwykle wyrazista barwa, która w tym wypadku doskonale komponuje się z fasadą budynku. Pasuje też do zielonego otoczenia domu, w którym królują krzewy i niewielkie drzewa.

Zadaszenie tarasów otwarte i funkcjonalne dzięki zabudowie bocznej

Ważnym elementem konstrukcji są ruchome ekrany boczne w formie drewnianych żaluzji. Umieszczone są na prowadnicach, więc łatwo dopasować je do położenia słońca, by wpuścić do “środka” pożądaną ilość promieni i ciepła. Poziome żaluzje wprowadzają półcień, a jednocześnie zapewniają stałą cyrkulację powietrza, co zwiększa komfort w upalne dni.

Zadaszona pergola tarasowa – dach i nie dach

Ta prosta forma zadaszenia nie ma samodzielnego dachu, jaki stosujemy zazwyczaj w projektach. Część zadaszona istniała już wcześniej w postaci przestrzeni pod dachem budynku. Konstrukcja drewniana powiększyła i w pełni zorganizowała to zadaszenie tarasów z kostki brukowej. Ponadto wydłużyliśmy przestrzeń, wychodząc poza ścianę domu. Ta część jest całkowicie otwarta. Jest to miejsce idealne na grilla. Takie nowoczesne zadaszenie tarasów otwarte pozwalają na lepszą organizację przestrzeni. Jasno oddzielają ogród od strefy wypoczynkowej. Pozwalają także na jej lepszą aranżację. W tym projekcie właściciele wykorzystali tradycyjne meble wypoczynkowe dopasowane do warunków zewnętrznych. Stworzyli dodatkowy salon z funkcją grilla. Ta prosta pergola tarasowa pozwala im delektować się ciszą, zielenią i widokiem na przepiękne, małe jeziorko. Aby nie tracić ładnego widoku można wykonać zabudowę szklanymi przesuwnymi panelami. Tak zrobiliśmy w projekcie Zadaszenie antracytowe.