wysoki taras i zadaszenie

Co wpływa na wytrzymałość zadaszenia tarasu?

Marząc o tarasie, myślimy przede wszystkim o jego funkcjonalności i wyjątkowej aranżacji. Chcemy, by było to miejsce błogiego wypoczynku, które będzie świetnie się komponować z domem i jego otoczeniem. Nieco rzadziej zwracamy uwagę na kwestie techniczne, a przecież to właśnie od nich zależy, jak długo taras będzie nam służył i czy dobrze spełni swoją funkcję. Jakie elementy wpływają na stabilność i wytrzymałość konstrukcji?

Wytrzymałość zadaszenia tarasu
Po pierwsze: odpowiedni materiał konstrukcyjny

Na stabilność konstrukcji zadaszenia wpływa przede wszystkim wybór materiału. Powinien być on odporny na wahania temperatur oraz działanie innych zjawisk atmosferycznych, np. deszczu lub śniegu. Najbardziej wytrzymałą opcją jest konstrukcja zadaszenia z aluminium. Warto jednak wiedzieć, że rozwiązanie to nie zawsze będzie spójne z wyglądem domu, a możliwości ingerencji w gotowy projekt są bardzo ograniczone. Bardzo dobrą wytrzymałością charakteryzuje się także stal, jednak tu również należy zwrócić uwagę na trudności związane z przebudową konstrukcji.

Pod względem wprowadzania zmian na późniejszym etapie zdecydowanie najlepiej sprawdzi się konstrukcja drewniana. Warto jednak wiedzieć, że jej stabilność zależy od jakości wybranego drewna. Aktualnie najlepszą dostępną na rynku opcją jest drewno klejone warstwowo BSH, które charakteryzuje się dużą wytrzymałością i stabilnością wymiarową. Dlaczego? O tym dokładnie piszemy w innym artykule na naszym blogu: Rodzaje drewna konstrukcyjnego.

Po drugie: właściwa obróbka drewna konstrukcyjnego

W przypadku wyboru konstrukcji drewnianej, istotne jest odpowiednie przygotowanie materiału przed jego montażem. Proces ten składa się z kilku etapów i wymaga nieustannej kontroli jakości. Pod kątem technicznym nie chodzi wyłącznie o grubość belek dopasowaną do projektu – istotne jest także zadbanie o odpowiednie długości i kąty oraz wykonanie precyzyjnych nacięć, gniazd, czopów i rowków. Tu nie ma miejsca nawet na drobne pomyłki – aby zadaszenie było stabilne, wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Wpływa to na wytrzymałość zadaszenia tarasu.

Konstrukcja drewniana wymaga również ochrony przed działaniem temperatury oraz deszczu. Oznacza to konieczność usunięcia wszelkich uszkodzeń z belek, które następnie są szlifowane, impregnowane oraz malowane. Szczegółowo opisaliśmy ten proces na jednej z naszych podstron: Produkcja zadaszenia tarasu. Warto wiedzieć, że drewno jest materiałem, które wymaga stałej pielęgnacji i konserwacji – nawet jeśli na etapie produkcji zostało przygotowane w najlepszy możliwy sposób. Na szczęście proces ten nie jest skomplikowany i można go wykonać we własnym zakresie.

Po trzecie: fundamenty pod zadaszenie

Omówiliśmy już kwestie związane z wyborem i przygotowaniem materiałów – pora na ich montaż. Oczywiste jest, że stabilność zadaszenia tarasu zależy również od tego, w jaki sposób zostało ono przymocowane do podłoża. Wybór metody zależy przede wszystkim od wielkości planowanego tarasu lub sytuacji zastanej na miejscu (np. gdy do tarasu należy dobudować zadaszenie). Najlepszym rozwiązaniem są fundamenty betonowe, jednak należy tu zwrócić szczególną uwagę na klasę betonu. Innymi sposobami na przytwierdzenie konstrukcji do podłoża są stopy betonowe oraz fundamenty kompozytowe. O tym, w jakich sytuacjach sprawdzą się poszczególne metody, pisaliśmy w tym artykule na blogu: Jak zrobić fundamenty pod zadaszenie.

Podsumowując, wytrzymałość zadaszenia tarasu oraz stabilność konstrukcji zależy przede wszystkim od wyboru materiału. Od odpowiedniej obróbki i regularnej konserwacji, a także jakości wykonania montażu oraz fundamentów. Jeśli planujesz budowę tarasu, napisz do nas – zadbamy o to aby Twoja strefa relaksu służyła Ci przez długie lata.