aranżacja narożnej altanki

Kształt altany.

Jaki kształt altany ogrodowej wybrać?

W wielu wpisach na naszym blogu omawiamy kwestie techniczne dotyczące budowy altan oraz pokazujemy szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych. W tym artykule weźmiemy na ruszt kształt altany ogrodowej, który wpływa nie tylko na estetykę ogrodu, ale też późniejsze zagospodarowanie nowej przestrzeni. Czym się kierować, zlecając wykonanie projektu?

nowoczesna altana przy domu
nowoczesna altana przy domu

Klasyczne i nowoczesne altany ogrodowe

Tradycyjna altana ogrodowa powstaje zwykle na planie kwadratu lub prostokąta o bokach długości 4-5 m. To najprostsze rozwiązanie, które bezproblemowo można wdrożyć niemal na każdym terenie bez ryzyka zniszczenia wyglądu ogrodu. Altana kwadratowa lub prostokątna jest dobrym pomysłem dla każdego, komu zależy na stworzeniu wygodnej, ale minimalistycznej strefy relaksu, w której znajdzie się miejsce na podstawowe umeblowanie – stół, krzesła, ławkę lub sofę.

Możliwości jest oczywiście znacznie więcej. Coraz większą popularność zdobywają wielofunkcyjne, nowoczesne altany ogrodowe, które mogą mieć kształt litery L, ośmiokąta, a nawet zygzaka z wydzielonymi przestrzeniami. Strefy takie mogą pełnić różne funkcje: miejsce na przyjęcia rodzinne nie będzie wtedy współdzielone ze schowkiem na sprzęty ogrodowe lub rowery. Ciekawym rozwiązaniem jest także zaprojektowanie pomieszczeń użytkowych, takich jak kuchnia czy toaleta. O dostępnych możliwościach pisaliśmy w innym tekście na naszym blogu: Altany ogrodowe.

altanka z magazynem
altanka z magazynem

Kształt altany ogrodowej, czym się kierować?

Pod względem technicznym najważniejszy jest teren, na którym ma powstać altana: jego wielkość, dostępność oraz forma. Oczywiście im większy ogród, tym więcej możliwości wyboru kształtu altany. Jeśli chodzi o niewielką przestrzeń, warto zdecydować się na klasyczny kwadrat lub prostokąt. Umiejscowiony przykładowo przy granicy ogrodzenia lub w rogu działki. Z kolei w przypadku braku ograniczeń przestrzennych możliwy do realizacji będzie w zasadzie każdy projekt. Wtedy należy zwrócić uwagę na inne kwestie – przede spójność architektoniczną (estetykę) i oczekiwania co do funkcjonalności obiektu.

Mówiąc inaczej: kształt altany warto dostosować do własnych planów i potrzeb. To właśnie na tej podstawie zostanie stworzony indywidualny projekt, w którym zostaną uwzględnione oczekiwane przez Ciebie strefy użytkowe. Strefa wypoczynkowa, kuchenna czy grillowa. O tym, jak wiele różnych rozwiązań masz do wyboru, możesz się przekonać, zaglądając do naszej Strefy Portfolio – nowoczesna altana ogrodowa.

altana z żaluzjami
altana z żaluzjami

Altana a jej kształt, nie zapomnij o aranżacji.

Kształt altany ogrodowej wpływa również na możliwości zaaranżowania jej wnętrza. Najwygodniejszą opcją jest plan kwadratu lub prostokąta (lub strefy o takim kształcie w przypadku nowoczesnych, bardziej rozbudowanych altan). Możesz wtedy zadecydować, czy meble będą znajdowały się w środkowej części obiektu, czy zostaną dosunięte do jednej z jego ścian. Niewielkie altany, których kształt jest bardziej zbliżony do okręgu (np. sześcio- lub ośmiokątne), w pewnym stopniu wymuszają centralny układ umeblowania.

Chętnie pomożemy Ci w wyborze najlepszej opcji. Tworzymy projekty, które spełniają oczekiwania i marzenia naszych klientów. Takie które będą jednocześnie spójne z wyglądem ogrodu i domu, napisz do nas!