Osłony tarasowe, jak ochronić taras przed wiatrem i deszczem.
narożna pergola w ogrodzie

Osłony tarasowe

Jak osłonić taras przed wiatrem i deszczem?

Standardowy taras pełni funkcję wypoczynkową głównie w sezonie wiosenno-letnim. Korzystamy z niego podczas korzystnych warunków pogodowych, opalając się lub relaksując w przyjemnym cieniu. Taras może jednak nam służyć również w nieco mniej sprzyjających okolicznościach, np. podczas deszczu lub wiatru. Jak w takim przypadku zadbać o odpowiednią ochronę?

zadaszenie z kwiatami
zadaszenie z kwiatami

Taras, osłony tarasowe a ochrona przed wiatrem

Istnieje wiele sposobów na ochronę tarasu przed wiatrem. W przypadku braku zabudowy ścian często stosowanymi rozwiązaniami są markizy boczne, panele ogrodzeniowe oraz płoty lub maty osłonowe. Materiały te sprawdzą się dobrze podczas niewielkiego wiatru, jednak mogą sobie nie poradzić z bardziej porywistymi podmuchami. Najbardziej skutecznym sposobem jest zatem zabudowana ściana, jednak wiele osób, które decyduje się na taras, marzy o tym, by była to przestrzeń w pewnym stopniu otwarta na ogród.

Rekomendowanym przez nas rozwiązaniem jest pergola rozsuwana. Umożliwia ona otwarcie tarasu podczas korzystnej pogody oraz jego zamknięcie w trakcie wystąpienia silniejszego wiatru. Konstrukcja pergoli wykonana jest z drewna, natomiast ekrany przesuwne – ze szkła. W efekcie przestrzeń sprawia wrażenie otwartej i lekkiej, co korzystnie wpływa na estetykę ogrodu. Taka forma tarasu może być jednocześnie przedłużeniem domowego salonu i niezależną strefą relaksu.

zadaszenia premium szkło niebieskie
zadaszenia premium szkło niebieskie

Taras, osłony tarasowe a ochrona przed deszczem.

Podstawową ochroną tarasu przed deszczem jest oczywiście odpowiednie zadaszenie, a mówiąc ściślej – jego wypełnienie. Do tego celu mogą posłużyć różne materiały, np. szkło, aluminiowe lamele, poliwęglan oraz drewno z poszyciem bitumicznym lub EPDM. Wszystkie te opcje wraz z ich wadami i zaletami omówiliśmy szczegółowo w innym artykule na naszym blogu: Wypełnienie dachu zadaszenia. Najlepszą ochronę przed deszczem zapewni wypełnienie wykonane ze szkła hartowanego ESG lub szkła laminowanego i hartowanego ESG/VSG. Są to materiały cechujące się dużą wytrzymałością oraz zerową przepuszczalnością wody. Cechy te odróżniają szkło od poliwęglanu – tworzywa sztucznego przypominającego szkło. Poliwęglan jest zdecydowanie mniej odporny na warunki atmosferyczne i wahania temperatur, a przez to podatny na spękania. Oznacza to, że z czasem nie będzie stanowił zbyt dobrej ochrony tarasu przed deszczem

Ogród zimowy – całoroczna strefa relaksu

Ciekawym rozwiązaniem, które umożliwi korzystanie z tarasu bez względu na temperaturę i warunki pogodowe, jest ogród zimowy. Może on zostać przerobiony z zadaszenia tarasu, ale pod warunkiem, że konstrukcja pergoli jest wykonana z drewna (nie ma takiej możliwości w przypadku konstrukcji z aluminium lub ze stali). Ekrany w ogrodzie zimowym są wykonane ze szkła i mogą być przesuwne lub stałe. Druga opcja zapewnia szczelność tarasu, co oznacza, że zimą nie będzie konieczne jego ogrzewanie. Przykładową realizację takiego projektu znajdziesz w naszej Strefie Portfolio: nowoczesny ogród zimowy.

zadaszenie tarasu zimą
zadaszenie tarasu zimą

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z naszym specjalistą. Osłony tarasowe nie mają dla nas tajemnic napisz do nas!