Zadaszenie tarasu spadek

Zadaszenie tarasu, jaki spadek będzie najlepszy?

Wypoczynek na otwartym tarasie jest ściśle uzależniony od pogody. Dlatego też popularnym rozwiązaniem jest stworzenie stałego zadaszenia, które umożliwi korzystanie z przydomowej strefy relaksu bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Budowa dachu tarasu musi oczywiście spełniać określone kryteria techniczne. Jednym z nich jest odpowiedni spadek.

Zadaszenie tarasu spadek na dachu, powinien być wykonany w sposób przemyślany, pozwalający na odprowadzenie wody opadowej.

Czy spadek dachu tarasu jest konieczny?

Artykuł zaczniemy przewrotnie, bo od specyficznego rodzaju zadaszenia tarasu, w którym pochylone jest wypełnienie połaci dachowej, a nie konstrukcja. Opcja ta zakłada, że wszystkie belki są umocowane poziomo (tworzą z belką dachową kąt 90 stopni). Opatentowany przez nas system CRX umożliwia mocowanie zadaszenia nawet w małych odległościach nad drzwiami tarasowymi (np. gdy podbitka dachu albo balkon wyklucza zastosowanie innych opcji).

Rozwiązanie to jest wręcz idealne w przypadku niskich tarasów, których nie należy dodatkowo zaniżać spadzistym dachem. Mamy więc do czynienia z najbardziej ergonomicznym i optymalnym sposobem na rozmieszczenie elementów stałych i przesuwnych wykonanych ze szkła. Oprócz praktycznych korzyści, na uwagę zasługuje także nowoczesna estetyka takich tarasów oraz możliwość korzystania z nich bez względu na pogodę. Jak to wygląda w praktyce? Możesz sprawdzić na przykładzie jednego z naszych projektów: Zadaszenie tarasu ze szkłem CRX.

Zadaszenie tarasu spadek w konstrukcji klasycznej.

W przypadku klasycznych tarasów pochylenie konstrukcji jest konieczne, by umożliwić wodzie naturalny spływ (nie tylko podczas opadów deszczu, ale również topnienia śniegu). Internetowe poradniki podają różne wartości minimalnego spadku, z reguły jest to ok. 5-10 stopni. W praktyce zależy to od różnych czynników, m.in. materiału pokrywającego i uszczelniającego dach (w przypadku tarasów z drewnianym wypełnieniem zadaszenia). W przypadku papy bitumicznej termozgrzewalnej nachylenie nie ma większego znaczenia, jednak gont bitumiczny ma już swoje wymagania – kąt musi wynosić min. 19 stopni.

Jak spadek zadaszenia tarasu wpływa na sam taras?

Oczywiste jest, że zadaszenie tarasu powinno chronić przede wszystkim przed zbyt intensywnym słońcem oraz opadami deszczu. Jednak ważny jest również komfort wypoczynku. W tym kontekście warto pamiętać, że im wyższy spadek, tym bardziej obniżona przestrzeń pod dachem tarasu. W skrajnych przypadkach Twoja strefa relaksu może okazać się zbyt ciasna i ciemna. Jeśli zatem nie możesz sobie pozwolić na umiejscowienie zadaszenia na względnie dużej wysokości, najlepszym rozwiązaniem będzie wspomniany wcześniej płaski dach.

W kontekście spadku na dachu w konstrukcji zadaszenia tarasu, często pojawia się myśl, czy nie będzie za nisko? I czy lepiej zastosować markizę na dachu. Na te pytania odpowiadamy w artykule Zadaszenia czy markiza?

Podsumowując, klasyczne zadaszenie tarasu powinno cechować się spadkiem minimum 5-10 stopni, jednak wartość ta jest uzależniona od różnych czynników. Pochylenie konstrukcji nie jest konieczne w przypadku dachu wykonanego w opatentowanym przez nas systemie CRX. W tym systemie spadek jest w wypełnieniu połaci dachowej. To estetyczne, nowoczesne i najbardziej uniwersalne pod względem technicznym rozwiązanie. Chętnie wdrożymy je również u Ciebie – wystarczy, że się z nami skontaktujesz: Zadaszenia Tarasowe – kontakt.