zadaszenie tarasu widok

Zadaszenie czy markiza?

Stałe zadaszenie tarasu czy markiza tarasowa – co wybrać?

Droga od podjęcia decyzji o budowie tarasu do zlecenia projektu firmie bywa długa. Trzeba w końcu podjąć wiele decyzji: od dokładnego umiejscowienia, przez wybór materiałów, aż po aranżację. Istotna jest również kwestia zadaszenia lub jego braku. Tutaj najczęściej pod uwagę brane są dwie opcje: markiza tarasowa oraz stałe zadaszenie tarasu. Którą z nich wybrać?

Markiza tarasowa – czy warto z niej korzystać?

Markiza tarasowa to składany daszek osłaniający powierzchnię tarasu, wykonany zazwyczaj z wodoodpornego materiału. Jej największą zaletą jest możliwość szybkiego złożenia i rozłożenia w zależności od warunków pogodowych i własnych potrzeb, co przydaje się zwłaszcza w trakcie słonecznych dni. Problematyczna może okazać się jednak bardzo wietrzna pogoda – wprawdzie markizę przed zerwaniem chroni specjalna konstrukcja i podpory teleskopowe, jednak i te elementy mają swoją wytrzymałość. Ponadto przebywanie na tarasie, na którym wiatr intensywnie porusza markizą, raczej nie będzie należało do przyjemności.

Stałe zadaszenie tarasu – przekrój możliwości.

narożne zadaszenie na wieńcu betonowym
narożne zadaszenie na wieńcu betonowym

Zdecydowanie bardziej stabilnym rozwiązaniem jest stałe zadaszenie tarasu, które umożliwi Ci korzystanie z przestrzeni bez względu na warunki pogodowe. W tym przypadku masz bardzo duże możliwości wyboru. Konstrukcja może być wykonana z różnych materiałów, a najczęściej wykorzystywane to stal, aluminium oraz drewno.

Decydując się na konkretną opcję, musisz mieć świadomość jej wad i zalet. Warto przede wszystkim myśleć perspektywicznie i dokładnie zastanowić się nad własnymi potrzebami. Przykładowo: wybór konstrukcji stalowej lub aluminiowej oznacza, że nie przerobimy jej na ogród zimowy. Konstrukcja drewniana wymaga z kolei regularnej konserwacji. O wadach i zaletach dostępnych rozwiązań pisaliśmy szczegółowo w innym artykule na naszym blogu: Rodzaje zadaszeń tarasu.

Kwestia, którą na pewno warto przy tej okazji poruszyć, jest dopływ naturalnego światła. Istnieje wiele możliwości, dzięki którym Twój taras będzie bardzo widny. Wypełnieniem zadaszenia mogą być różne rodzaje szkła, spośród których polecamy przede wszystkim szkło hartowane ESG. To bardzo wytrzymały, a przez to również bezpieczny materiał, który wyróżnia się dużą odpornością na wahania temperatur i uszkodzenia mechaniczne. O tym, jak jasny może być Twój taras, przekonasz się, zaglądając do naszej Strefy Portfolio – zadaszenia tarasowe.

Markiza czy stałe zadaszenie tarasu?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej, uniwersalnej odpowiedzi. Jeśli zależy Ci na otwartej przestrzeni i okazjonalną ochroną przed słońcem, warto rozważyć wybór markizy tarasowej. W przypadku gdy marzysz o komfortowej strefie relaksu bez względu na pogodę lub porę roku – zdecydowanie lepsza będzie opcja stałego zadaszenia. Wybór należy do Ciebie, a w razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z nami – chętnie doradzimy Ci najlepsze rozwiązanie, biorąc pod uwagę możliwości konstrukcyjne, spójność architektoniczną i Twoje potrzeby.

Posiadasz na tarasie pergolę i zastanawiasz się, czy można ją przerobić na zadaszenie tarasu? Sprawdź nasz wpis na blogu Przebudowa pergoli na zadaszenie.