zadaszenie tarasu pod balkonem

Zadaszenie tarasu, rodzaje

Taras to świetne miejsce na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz spędzenie czasu na świeżym powietrzu w upalny letni dzień. Podwórka i tarasy stają się coraz ważniejszą przestrzenią w naszych domach. Stały się swego rodzaju przedłużeniem salonu. Jak w pełni wykorzystać tę strefę i ochronić się przed nadmiernym słońcem? A może chcesz użytkować taras nie tylko przy dobrej pogodzie, ale także w chłodniejsze dni? Proponujemy kilka ciekawych pomysłów, na to, jakie zadaszenie tarasu wybrać. Mamy nadzieję, że to pomoże Ci przeprojektować Twoją przestrzeń.

domek z zadaszonym tarasem

Co to jest zadaszenie tarasu? 

Zdaje się łatwo odpowiedzieć na to pytanie, ale dużo osób myli pojęcie Zadaszenia Tarasu z Pergolą czy Altaną. 
Zadaszenie tarasu to konstrukcja na stałe związana z budynkiem, posiadająca stały, szczelny dach.
Altana jest konstrukcją wolnostojącą budowaną w pewnym oddaleniu od budynku mieszkalnego.
Pergola natomiast, to konstrukcja przymocowana do budynku, ale nie posiadająca stałego dachu.

Współczesne zadaszenia tarasów przybierają różne formy architektoniczne. o konstrukcje wykonywane z różnych materiałów takich jak drewno, aluminium czy stal. 
Każdy materiał posiada swoje wady oraz zalety. W tym wypadku nie ma idealnego rozwiązania a przy wyborze należy kierować się własnymi oczekiwaniami dotyczącymi zabudowy. 

Postaramy się wyjaśnić różnice pomiędzy poszczególnymi materiałami. 

Rodzaje konstrukcji na zadaszenie tarasu

Ponieważ Zadaszenia Tarasowe Adriana Malinowska to zakład stolarski, wykonujemy konstrukcje drewniane. Dlatego zaczniemy od nich.

Rodzaje konstrukcji – Zadaszenie tarasu z drewna

Szkielet konstrukcji wykonany jest z drewna, może to być drewno lite, KVH, czy klejone warstwowo drewno BSH. O rodzajach drewna i różnicach między nimi pisaliśmy na naszym blogu we wpisie Rodzaje drewna konstrukcyjnego. Warto się z nim zapoznać.

Istnieje wiele zalet wykonania konstrukcji zadaszenia tarasu z drewna. Najważniejszą z nich jest fakt, że jest to materiał naturalny i ekologiczny. Oznacza to, że konstrukcje nadadzą budynkowi bardzo ciepłego wizerunku. Drewno nie rozgrzewa się tak jak materiały sztuczne, a jego naturalne usłojenie dodaje uroku. Drewno jako materiał pozyskiwany z odnawialnych źródeł, jest ekologiczne. Odpowiednio zabezpieczone na etapie produkcji pozwoli na wieloletnie korzystanie z zadaszenia. W gruncie rzeczy drewno jest bardzo trwałym materiałem stosowanym w budownictwie od lat. Odpornym na warunki atmosferyczne oraz przyjemnym w dotyku. Odpowiednio opracowane staje się estetycznym dodatkiem do domu. Jest uniwersalnym materiałem który pasuje do wielu styli architektonicznych.

Dzięki temu, zabudowa z drewna będzie pasowała zarówno do domu w klasycznym jak i w nowoczesnym stylu. 

Drewno jako materiał konstrukcyjny pozwala na dużą elastyczność zabudowy. Korzystając z niego możemy łatwo dostosować się zarówno do bryły budynku, wymiarów oraz kształtu. Co pozwala na budowanie konstrukcji o indywidualnych wzorach oraz kształtach. Na etapie produkcji z łatwością zostaną umieszczone wszelkie dodatkowe elementy dekoracyjne oraz użytkowe. Bez konieczności znacznego zwiększania nakładów finansowych na inny rodzaj materiału. 

Jest to materiał, który w przypadku uszkodzenia, można bardzo łatwo naprawić. Większość napraw nie wymaga wizyty wyspecjalizowanego serwisanta. Z łatwością również można we własnym zakresie w dowolnej chwili zmienić kolor konstrukcji. Oczywiście, łatwiejsza jest zmiana z jaśniejszego koloru na ciemniejszy. 

Drewno wymaga atencji. Pomimo impregnacji oraz malowania, powłoki lakiernicze są narażone na uszkodzenia. Drewno jako materiał naturalny, zawsze będzie pracowało. Powstają mikropęknięcia, przez które drewno chłonie wilgoć. Powoduje to z biegiem czasu odparzanie powłoki lakierniczej. 
Nie należy jednak uznawać tej właściwości jako wady materiału. Pamiętajmy, że konserwacja konstrukcji drewnianej ma większy wpływ na jej aspekt wizualny aniżeli na wytrzymałość. Nawet gdyby z drewna zeszła cała powłoka lakiernicza, każdy we własnym zakresie jest w stanie przywrócić wygląd konstrukcji z dnia montażu. Zalecamy aby pierwszym sezonie zimowym odświeżyć powłokę lakierniczą, a następnie w okresach co 2-3 lata. To sprawdzone rozwiązanie dzięki któremu przez wiele lat będą Państwo cieszyć się pięknym wyglądem zadaszenia, altany czy pergoli.

Co ważniejsze, drewno możemy malować na wiele kolorów. Zaczynając od wszelkich lakierobejc transparentnych nadających drewnu barwę z widocznym usłojeniem drewna, po kolory kryjące imitujące metal.

Wystarczy zajrzeć do naszej Strefy Portfolio aby zobaczyć różnorodność form i kolorów.

Duża możliwość konfiguracji sposobu konstruowania szkieletu, pozwala na stosowanie wielu systemów zabudowy ścian. Dzięki temu, możliwości konstrukcyjne i aranżacyjne są większe niż w przypadku pozostałych materiałów.  

Konstrukcje z drewna bardzo łatwo przerobić. Co oznacza, że w przypadku chęci zmiany wymiarów lub rozbudowy o dodatkowe elementy w zabudowie ścian, można to zrobić tak, aby nie było różnicy pomiędzy poprzednim a aktualnym projektem. Bardzo łatwo pergolę przerobić w zadaszenie tarasu, a zadaszenie tarasu na ogród zimowy. Ponadto można ją odłączyć od budynku i przenieść w dowolne miejsce na działce. Tego nie uda się zrobić przy konstrukcji z żadnego innego materiału. 

Rodzaje konstrukcji – Zadaszenie tarasu z aluminium

Szkielet konstrukcyjny w przypadku tych konstrukcji wykonywany jest z prefabrykowanych profili aluminiowych malowanych proszkowo na różne kolory. Konstrukcje z aluminium odznaczają się mniejszą sztywnością niż konstrukcje z drewna. Za sztywność profilu odpowiada umieszczona wewnątrz profilu stal. W zależności od wymiarów, wymagane są podpory występujące częściej niż w przypadku konstrukcji drewnianych. Główną zaletą jest ich wygląd oraz brak konieczności malowania. Konstrukcje wykonywane z aluminium wyglądają nowocześnie, wizualnie lekko i pasują bardziej do domów z nowoczesną elewacją. Zastosowanie konstrukcji aluminiowej przy budynku drewnianym nie będzie wyglądało spójnie architektonicznie. Wybierając ten materiał można liczyć na wieloletnie korzystanie z konstrukcji bez konieczności odświeżania powłoki lakierniczej. Należy jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku zarysowania powłoki lakieru nie da się jej naprawić we własnym zakresie.

W związku z tym, że profile aluminiowe są produkowane w fabrykach, wykonywane przy ich pomocy konstrukcje zadaszeń tarasowych, wyglądają przeważnie tak samo. Nie ma możliwości aby istniejącą konstrukcję przerobić. A każda ingerencja w szkielet będzie widoczna gołym okiem. 
Zamawiając konstrukcję pergoli z aluminium, nie uda się z niej zrobić zadaszenia, lub ogrodu zimowego. 

Jest to materiał bardzo wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne, obecnie na rynku nie ma konstrukcji bardziej odpornych.

To rozwiązanie dla osób, które nie oczekują od konstrukcji możliwości przebudowy i nie mają czasu na zajmowanie się konstrukcją w trakcie jej eksploatacji

Rodzaje konstrukcji – Zadaszenie tarasu stalowe

Konstrukcje te najczęściej wykonywane są ze stali malowanej farbami antykorozyjnymi. To najcięższe konstrukcje dostępne na rynku. Cechuje je bardzo duża wytrzymałość oraz sztywność. . W przypadku konstrukcji stalowych, podobnie jak w zadaszeniach z aluminium ich istotną cechą jest odporność na warunki atmosferyczne. W odróżnieniu od aluminiowych szkieletó, przy zastosowaniu odpowiednich farb, można zmienić ich kolor. Ze względu na trudność w przebudowie oraz montażu dodatkowych elementów, należy od razu zaplanować wszelkie systemy zabudowy. Możliwości dopasowania kształtu do budynku są bardzo ograniczone. 

Wybierając konstrukcję stalową, nie przerobimy jej na ogród zimowy.

Jeśli masz wątpliwości, jak podejść do projektu, najlepiej zwrócić się do profesjonalisty w tej dziedzinie — czyli do nas! Napisz lub zadzwoń — kontakt – zadaszenia tarasowe

jak oświetlić taras